O’zbekistonda Start-up loyihalari qanday rivojlanmoqda?
U-Report O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan hamkorlikda so’rov o’tkazishdi. Maqsad - yoshlarning Start-up (startap) loyihalari haqidagi tushunchalarini o’rganish, qaysi sohada o'zlarining Start-up loyihalarini rivojlantirishni xohlashlari va startap-loyihalar mamlakatdagi innovatsiyalar va iqtisodiyotning rivojlanishiga ta'siri haqidagi fikrlarini o’rganish.
So'rov natijalari Innovatsiya vazirligiga Start-up harakatlarini va intellektual mulk bozorini rivojlantirish, yoshlarning o'z g'oyalarini bozorda targ'ib qilishda hayotiy pozitsiyalarini yaxshilash uchun zarur.
So‘rovda mamlakat bo‘ylab 8800 dan ortiq respondentlar qatnashdi.
START-UP LOYIHALARI HAQIDAGI SO’ROVNING ASOSIY NATIJALARI:
Faqat 32% respondentlarning fikriga ko'ra, Start-up (startap) bu innovatsion biznes. So'rovda ishtirok etganlarning 1/5 qismi startap deb kichik biznesni hisoblashadi va 12%i uchun startap – bu har qanday yangi kompaniya hisoblanat ekan. Shu bilan birga, respondentlarning 22%i bu savolga javob berishga qiynalayotganini aytishdi.
Respondentlarning deyarli yarmi (48%i) O'zbekistonda muvaffaqiyatli startap loyihalari mavjud ammo ularning soni kam deb hisoblashadi. So‘ralganlarning 1/4 qismi bunday korxonalar ko‘p, deb hisoblaydi, 18 foizi esa bizning mamlakatlarda bunday kompaniyalar deyarli yo‘q deb hisoblaydi.
Ma’lumot uchun: Start-up (startap) – bu qandaydir yangi g'oya/texnologiya/jarayonga asoslangan innovatsion biznes loyihadir (aynan yangilik kiritilgan!). Masalan, kafe ochish – bu oddiy biznes loyiha, ammo agar unda yangi texnologiyalar/g'oyalar yordamida xizmat ko'rsatilsa, bu startap loyiha bo’ladi. Startap loyihalar har qanday sohada yaratilishi mumkin: tibbiyot, savdo, transport, xizmat ko'rsatish va h.k. |
U-Reportyorlarning yarmidan ko'pi (jinsidan qat'i nazar, o'rtacha 58%) o'zlarining startaplarini yaratmagan yoki yaratilishida ishtirok etmaganlar, lekin buni amalga oshirishni xohlashadi. Respondentlarning 23%i ishni nimadan boshlashni bilishmagani uchun qilmagan.
Respondentlarning 12%i o'zlarining startaplarini allaqachon yaratganliklarini aytishdi: shundan 6% muvaffaqiyatli tajribaga ega, qolgan 6% omad ularga kulib boqmaganini aytishdi.
Ayollar (26%) erkaklarga (21%) qaraganda ko'proq startapni nimadan boshlashni bilishmaydi va bu sohada o'zlarini sinab ko'rishgan erkaklar soniga qaraganda kamroq (9% ga qarshi 14%).
Respondentlarning deyarli yarmi (jinsidan qat'i nazar, o'rtacha 48%) O'zbekiston yoshlari o'zlarining startap loyihalarini ochishlari uchun zarur sharoitlarga ega deb hisoblashadi. So‘rovda ishtirok etganlarning 1/4 qismi barcha sharoitlar yaratilgan deb ishonishadi.
Shu bilan birga, ayollar yaratilgan sharoitlarga nisbatan ko’proq optimistik munosabatdalar, chunki erkaklar bu masalaga ko’proq shubha bilan qarashadi: erkaklarning 20% O'zbekistonda o'z startaplarini ochish uchun sharoit yo'q deb hisoblashadi, ayollarning atigi 12% bu fikrga qo'shiladi.
Respondentlarning fikriga ko'ra, O'zbekistonda startaplarni rivojlantirishdagi asosiy to'siqlar:
- startaplar nimaligini bilmaslik va startaplar haqida xabardorlikni sustligi (24%),
- ikkinchi o'rinda ortiqcha qog’ozbozlik va byurokratiya (22%);
- uchinchi katta to'siq bu mamlakatda startaplarni olib borish va rivojlantirish bo'yicha yoshlarning bilimlari / ko’nikmalari yo'qligi (11%).
Respondentlarning atigi 3% mamlakatda startaplarni rivojlantirish uchun hech qanday to'siqlar yo'q deb hisoblashadi.
Biz "Boshqa" variantini tanlagan respondentlarning 5%i o'zlarining shaxsiy javoblarini yozishni so'radik va mamlakatda startaplarning rivojlanishiga xalaqit beradigan quyidagi sabablarni oldik:
Respondentlarning fikriga ko’ra, mamlakatning iqtisodiy rivojlanishiga birinchi navbatda yordam beradigan startap loyihalari uchta asosiy yo'nalishda bo’lishi kerak: ta'lim (35%), IT / telekommunikatsiyalar (24%) va sog'liqni saqlash (7%).
Qizig'i shundaki, ayol respondentlar (40%) erkaklar (32%) bilan solishtirganda ta'lim sohasida startaplarni rivojlantirishga ko'proq e'tibor berishadi; axborot texnologiyalari sohasida esa startaplarga ayollar (16%) erkaklarga (28%) nisbatan kam ahamiyat berishadi. Shu bilan birga, ayollarning 11%i va erkaklarning atigi 5%i tibbiyot sohasida startaplarni rivojlantirish zarur deb hisoblashadi.
Ushbu so'rovda qatnashgan U-Reportyorlarning deyarli 1/4 qismi mamlakatda muvaffaqiyatli startap loyihalarini ko'paytirish uchun moliyaviy yordam (24%), ta'lim tizimini yaxshilash (19%) va startaplar bo’yicha o'quv kurslarini tashkil qilish (18%) kerak deb hisoblashadi.
Agar ayollar va erkaklar startaplar uchun moliyaviy yordam kerakligiga teng ravishad rozi bo'lishgan bo’lsa, ko’proq ayollar (23%) erkaklarga (16%) qaraganda yoshlar uchun startaplar bo'yicha o'quv kurslarini tashkil etish kerak deb o’ylashadi. 18% ayol respondentlar chet el startaplari bilan tajriba almashishni zarur deb bilishadi, erkaklar (12%) esa bunga sal kamroq ahamiyat berishadi.
U-REPORTYORLAR FIKRI:
“Men shuni ta'kidlashni istardimki, men startapning boshqa tushunchasi bilan tanishman ya’ni operatsion faoliyatining qisqa tarixi bo'lgan loyiha sifatida va maqsadi eng qisqa vaqt ichida o'zini qoplash deb bilaman. Ya'ni, kraudfanding yoki boshqa vositalar yordamida topilgan mablag'lar bo'yicha kichik kafe ochish - bu startap degani. Ehtimol, bu ta’riflash muammosidir, marketing menga yaqinroqdir.”
“Menimcha ko‘pchlik yoshlarda bunga qiziqish yo‘q. Bu masalani kengroq tushinishga harakat qilmaydilar. Yoshlarda bunga qiziqishni oshirish kerak deb o‘ylayman. Masalan: bunga o‘xshagan savol javoblar yana qandaydir bir o‘yinlarga hos, yoshlarda qiziqish uyg‘otadigan tashkiliy ishlar.”
“Avvalo eng katta to'siq aholimizning turmush tarzida, sababiki bizda bu sohani rivojlanishi uchun aholimizni moddiy salohiyatini oshirishimiz kerak, startaplar ko'p bo'lishi uchun unga talab bo'lishi kerak, o'zim iqtisodiyotda o'qiyman va shunday deb o'ylayman.”
“Sarmoyadorlar tomonidan misli ko’rinmsa katta foizlar talab qilinadi va davlatdan yordam so'rash bu faqatgina kelajakda o’ziga muammolarni orttirish demakdir.”
“Va eng katta qo'rquv shundaki, biznesingizni shunchaki bir “qorin qo’ygan amaki” olib qo’yishi.”
“Mamlakatimizda rivojlangan davlatlar qatoridan joy olgan aqlli va qobiliyatli yoshlarimiz ko'p. Ammo ular yangi ixtiro yaratganda yoki loyihalashtirishda ko'pgina amaldorlar o'zlarining tashabbuslari tufayli rivojlanishiga xalaqit berishadi. Agar ular rivojlanishiga imkon bersalar, ular monopoliya qilayotgan sohalardan to'yib ketadila.”
“Startup va ilmiy-texnikaviy makon samarasiz loyihalari bilan to'ldirilgan. Vazirlik ko'rib chiqilayotgan bosqichda loyihalarni ob'ektiv baholash (yagona mezon - loyihaning jamiyat va iqtisodiyot uchun foydaliligi) va ijro etilishini QATTIQ nazorati ostida amalga oshirish majburiyatini olishi ZARUR (bu shunchaki uning vazifasi).”
“Davlat qo'llab-quvvatlashi shart emas, shunchaki aralashmasha bo’ldi, ammo bizning davlatimiz uchun bu juda qiyin vazifa.”
“Ilmiy va biznes sohasidagi davlat organlari tomonidan yuqori darajadagi nazorat, shuning uchun byurokratik to'siqlarning yuqori darajasi va fan va ishlab chiqarish o'rtasidagi katta tafovut - mamlakatda startaplarni rivojlantirish uchun TO’SIQLARning to'liq to'plami mavjud.”
Aksariyat U-Reportyorlarning (68%) fikricha, maktab / universitetlarning o'quv dasturiga "Biznes / tadbirkorlik asoslari" fanini kiritish kerak. Respondentlarning deyarli 1/5 qismi bunday fan allaqachon o'z o'quv dasturlarida bo'lganligini aytishdi. Faqat 11% ishtirokchilar bu taklifni rad etdi. Erkaklar (71%) ayollardan ko'ra (66%) ushbu g'oyaning tarafdorlari.
Izoh: Soʻrovlar natijasida olingan maʼlumotlar UNICEFning fikrini aks ettirmaydi, reprezentativ maʼlumotlar hisoblanmaydi va ushbu U-Report so’rovida qatnashgan 8800dan ortiq respondentlarning fikri.

Как развиваются Start-up проекты в Узбекистане?
U-Report совместно с Министерством инновационного развития Республики Узбекистан провели опрос. Цель – узнать мнение молодежи о том, как они понимают Start-up (стартап) проекты, в какой сфере они хотели бы развивать свои Start-up проекты, и влияют ли стартап проекты на развитие инноваций и экономики в стране.
Результаты опросов необходимы для Мининноваций в целях развития Start-up движения, рынка интеллектуальной собственности, активизации жизненной позиции молодежи в вопросах продвижения собственных идей на рынок
В опросе приняли участие более 8800 человек по всей стране.
КЛЮЧЕВЫЕ ВЫВОДЫ ОПРОСА О START-UP ПРОЕКТАХ:
По мнению 32% опрошенных Start-up (стартап) – это инновационный бизнес. 1/5 часть респондентов считают стартап малым бизнесом, а для 12% молодежи, принявшей участие в данном опросе, стартапом можно назвать любую новую компанию. При этом, 22% опрошенных затруднились ответить на данный вопрос
Почти половина респондентов (48%) считают, что в Узбекистане есть успешные стартап проекты, но их мало. 1/4 часть опрошенных полагает, что таких предприятий много в то время, как 18% думают, что таких компаний в нашей стран нет или практически нет.
Для информации: Start-up (стартап) – это инновационный бизнес-проект, в основе которого лежит какая-то новая идея/технология/процесс (именно новшество!). Например, открытие кафе – это обычный бизнес-проект, а вот если обслуживание в нём будет с использованием новых технологий/идей, то это стартап-проект. Стартап может быть создан в любой сфере: медицина, торговля, транспорт, услуги и др. |
Более половины Ю-Репортёров (в среднем 58% вне зависимости от гендерных особенностей) не создавали или не участвовали в создании своих стартапов, но хотели бы это сделать. 23% респондентов не делали этого потому, что не знают с чего необходимо начать.
12% опрошенных сообщили, что они уже создавали свои стартапы: из них у 6% опыт был удачным, остальные 6% поделились, что удача не улыбнулась им.
Женщины больше (26%), чем мужчины (21%) не знают с чего начать стартапы и меньше, чем мужчины пробовали себя в данной сфере (9% против 14%).
Почти половина опрошенных (в среднем 48% вне зависимости от гендерных особенностей) считают, что у молодежи в Узбекистане частично есть необходимые условия для открытия своих стартап проектов. 1/4 часть респондентов полагают, что все условия уже созданы.
При этом женщины настроены более оптимистично, касательно созданных условий, когда как мужчины более скептичны в этом вопросе: 20% мужчин считают, что в Узбекистане нет условий для открытия своих стартапов, в то время как лишь 12% женщин придерживаются данного мнения.
Согласно мнению респондентов, основными препятствиями для развития стартапов в Узбекистане являются –
- низкая осведомленность о том, что из себя представляют стартапы (24%),
- на втором месте излишняя бумажная волокита и бюрократия (22%),
- третьим большим препятствием видится нехватка у молодёжи знаний и/или навыков для ведения и развития стартапов в стране (11%).
Лишь 3% респондентов считают, что в стране нет припятствий для развития стартапов.
Мы попросили 5% респондентов, выбравших вариант «Другое», написать свои личные варианты ответов, и получили следующие причины, препятствующие развитию стартапов в стране:
Тремя основными сферами, в которых в первую очередь необходимо развитие стартап проектов для содействия экономическому развитию страны, опрошенные считают: образование (35%), IT/Телекоммуникации (24%) и здравоохранение (7%).
Интересен тот факт, что респонденты женского пола большее предпочтение отдают развитию стартапов в сфере образования (40%), по сравнению с мужчинами (32%), и меньшее значение придают стартапам в сфере информационных технологий (16%) по сравнению с мужчинами (28%). При этом, 11% женщин и только 5% мужчин думают, что необходимо развивать стартапы в медицине.
Почти 1/4 часть Ю-Репортеров, участвовавших в данном опросе, считают, что для увеличения количества успешных стартап проектов в стране в первую очередь необходима финансовая помощь (24%), улучшение системы образования (19%), а также организация обучающих курсов по стартапам (18%).
Если и женщины, и мужчины одинаково согласны с необходимостью финансовой помощи для стартаперов, то женщины (23%) по сравнению с мужчинами (16%) больше склонны к идее организации обучающих курсов по стартапам для молодежи. 18% респондентов женского пола также считают необходимым обмен опытом с зарубежными стартаперами в то время, как меньше мужчин придают этому значение (12%).
МНЕНИЕ Ю-РЕПОРТЁРОВ:
«Хотелось бы отметить, что мне знакомо другое определение стартапа, как проекта с короткой историей операционной деятельностью, целью которой является окупить себя в кротчайшие сроки. То есть открыть маленькое кафе на найденные с помощью краудфандинга или других способов средств — это стартап. Возможно, это проблема трактовок, мне ближе маркетинг».
«Я думаю, что у многих молодых людей нет интереса. Они не пытаются шире понять данный вопрос. Я думаю, необходимо повышать у молодежи подобный интерес. Например: похожие на этот опрос вопросы и ответы, организовывать мероприятия с использование игр, свойственных для молодежи».
«Прежде всего, самые большое препятствие в образе жизни нашего населения, потому что нам необходимо развития материальные способности нашего населения. Для того, чтобы стартапов было много, должен быть спрос для этого. Я сам учусь экономике, и я так считаю».
«Драконовские проценты требуют инвесторы, а просить поддержки у государства, это только нажить себе проблем в дальнейшей перспективе».
«А самая большая боязнь — это то, что бизнес просто уведёт «пузатый дяденька».
«В нашей стране много умных и способных молодых людей c темпом развитых стран. Но когда онb создают или спроектируют новое изобретение многие чиновники их лоббируют, не давая развиваться из-за своих амбиций. Если они дадут им развиваться они лишаться кормушки в сфере, которой они монополизируют».
«Пространство старт-ап и научно-технической культуры заполнено малоэффективными профанационными проектами. Министерство ОБЯЗАНО (это просто его долг) реализовать объективную оценку проектов на стадии рассмотрения (с единственным критерием - полезности проекта обществу и экономике) и ЖЕСТКИЙ контроль исполнения».
«От государства не требуется поддержка, просто не мешать, но похоже, что для нашего государства это слишком сложная задача».
«Высокая зарегулированность гос органами сектора науки и бизнеса, а следовательно высокий уровень бюрократических барьеров, и колоссальная брешь между наукой и производством - есть полный букет ПРЕПЯТСTВИЙ для развития стартапов в стране».
Большинство U-Репортёров (68%) считают, что необходимо вводить предмет «Основы бизнеса/предпринимательства» в учебную программу школ/университетов. Почти 1/5 часть респондентов ответила, что такой предмет уже есть в их учебной программе. Лишь 11% отказались от данного предложения. Мужчины (71%) являются большими сторонниками данной идеи, нежели женщины (66%).
Примечание: Данные, полученные в результате опросов, не является мнением ЮНИСЕФ, не являются репрезентативными данными, и отражают мнение более 8800 респондентов, принявших участие в данном опросе Ю-Репорт.