O’zbekistonda Start-up loyihalari qanday rivojlanmoqda?
U-Report O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan hamkorlikda so’rov o’tkazishdi. Maqsad - yoshlarning Start-up (startap) loyihalari haqidagi tushunchalarini o’rganish, qaysi sohada o'zlarining Start-up loyihalarini rivojlantirishni xohlashlari va startap-loyihalar mamlakatdagi innovatsiyalar va iqtisodiyotning rivojlanishiga ta'siri haqidagi fikrlarini o’rganish.
So'rov natijalari Innovatsiya vazirligiga Start-up harakatlarini va intellektual mulk bozorini rivojlantirish, yoshlarning o'z g'oyalarini bozorda targ'ib qilishda hayotiy pozitsiyalarini yaxshilash uchun zarur.
So‘rovda mamlakat bo‘ylab 8800 dan ortiq respondentlar qatnashdi.
START-UP LOYIHALARI HAQIDAGI SO’ROVNING ASOSIY NATIJALARI:
Faqat 32% respondentlarning fikriga ko'ra, Start-up (startap) bu innovatsion biznes. So'rovda ishtirok etganlarning 1/5 qismi startap deb kichik biznesni hisoblashadi va 12%i uchun startap – bu har qanday yangi kompaniya hisoblanat ekan. Shu bilan birga, respondentlarning 22%i bu savolga javob berishga qiynalayotganini aytishdi.
Respondentlarning deyarli yarmi (48%i) O'zbekistonda muvaffaqiyatli startap loyihalari mavjud ammo ularning soni kam deb hisoblashadi. So‘ralganlarning 1/4 qismi bunday korxonalar ko‘p, deb hisoblaydi, 18 foizi esa bizning mamlakatlarda bunday kompaniyalar deyarli yo‘q deb hisoblaydi.
Ma’lumot uchun: Start-up (startap) – bu qandaydir yangi g'oya/texnologiya/jarayonga asoslangan innovatsion biznes loyihadir (aynan yangilik kiritilgan!). Masalan, kafe ochish – bu oddiy biznes loyiha, ammo agar unda yangi texnologiyalar/g'oyalar yordamida xizmat ko'rsatilsa, bu startap loyiha bo’ladi. Startap loyihalar har qanday sohada yaratilishi mumkin: tibbiyot, savdo, transport, xizmat ko'rsatish va h.k. |
U-Reportyorlarning yarmidan ko'pi (jinsidan qat'i nazar, o'rtacha 58%) o'zlarining startaplarini yaratmagan yoki yaratilishida ishtirok etmaganlar, lekin buni amalga oshirishni xohlashadi. Respondentlarning 23%i ishni nimadan boshlashni bilishmagani uchun qilmagan.
Respondentlarning 12%i o'zlarining startaplarini allaqachon yaratganliklarini aytishdi: shundan 6% muvaffaqiyatli tajribaga ega, qolgan 6% omad ularga kulib boqmaganini aytishdi.
Ayollar (26%) erkaklarga (21%) qaraganda ko'proq startapni nimadan boshlashni bilishmaydi va bu sohada o'zlarini sinab ko'rishgan erkaklar soniga qaraganda kamroq (9% ga qarshi 14%).
Respondentlarning deyarli yarmi (jinsidan qat'i nazar, o'rtacha 48%) O'zbekiston yoshlari o'zlarining startap loyihalarini ochishlari uchun zarur sharoitlarga ega deb hisoblashadi. So‘rovda ishtirok etganlarning 1/4 qismi barcha sharoitlar yaratilgan deb ishonishadi.
Shu bilan birga, ayollar yaratilgan sharoitlarga nisbatan ko’proq optimistik munosabatdalar, chunki erkaklar bu masalaga ko’proq shubha bilan qarashadi: erkaklarning 20% O'zbekistonda o'z startaplarini ochish uchun sharoit yo'q deb hisoblashadi, ayollarning atigi 12% bu fikrga qo'shiladi.
Respondentlarning fikriga ko'ra, O'zbekistonda startaplarni rivojlantirishdagi asosiy to'siqlar:
- startaplar nimaligini bilmaslik va startaplar haqida xabardorlikni sustligi (24%),
- ikkinchi o'rinda ortiqcha qog’ozbozlik va byurokratiya (22%);
- uchinchi katta to'siq bu mamlakatda startaplarni olib borish va rivojlantirish bo'yicha yoshlarning bilimlari / ko’nikmalari yo'qligi (11%).
Respondentlarning atigi 3% mamlakatda startaplarni rivojlantirish uchun hech qanday to'siqlar yo'q deb hisoblashadi.
Biz "Boshqa" variantini tanlagan respondentlarning 5%i o'zlarining shaxsiy javoblarini yozishni so'radik va mamlakatda startaplarning rivojlanishiga xalaqit beradigan quyidagi sabablarni oldik:
Respondentlarning fikriga ko’ra, mamlakatning iqtisodiy rivojlanishiga birinchi navbatda yordam beradigan startap loyihalari uchta asosiy yo'nalishda bo’lishi kerak: ta'lim (35%), IT / telekommunikatsiyalar (24%) va sog'liqni saqlash (7%).
Qizig'i shundaki, ayol respondentlar (40%) erkaklar (32%) bilan solishtirganda ta'lim sohasida startaplarni rivojlantirishga ko'proq e'tibor berishadi; axborot texnologiyalari sohasida esa startaplarga ayollar (16%) erkaklarga (28%) nisbatan kam ahamiyat berishadi. Shu bilan birga, ayollarning 11%i va erkaklarning atigi 5%i tibbiyot sohasida startaplarni rivojlantirish zarur deb hisoblashadi.
Ushbu so'rovda qatnashgan U-Reportyorlarning deyarli 1/4 qismi mamlakatda muvaffaqiyatli startap loyihalarini ko'paytirish uchun moliyaviy yordam (24%), ta'lim tizimini yaxshilash (19%) va startaplar bo’yicha o'quv kurslarini tashkil qilish (18%) kerak deb hisoblashadi.
Agar ayollar va erkaklar startaplar uchun moliyaviy yordam kerakligiga teng ravishad rozi bo'lishgan bo’lsa, ko’proq ayollar (23%) erkaklarga (16%) qaraganda yoshlar uchun startaplar bo'yicha o'quv kurslarini tashkil etish kerak deb o’ylashadi. 18% ayol respondentlar chet el startaplari bilan tajriba almashishni zarur deb bilishadi, erkaklar (12%) esa bunga sal kamroq ahamiyat berishadi.
U-REPORTYORLAR FIKRI:
“Men shuni ta'kidlashni istardimki, men startapning boshqa tushunchasi bilan tanishman ya’ni operatsion faoliyatining qisqa tarixi bo'lgan loyiha sifatida va maqsadi eng qisqa vaqt ichida o'zini qoplash deb bilaman. Ya'ni, kraudfanding yoki boshqa vositalar yordamida topilgan mablag'lar bo'yicha kichik kafe ochish - bu startap degani. Ehtimol, bu ta’riflash muammosidir, marketing menga yaqinroqdir.”
“Menimcha ko‘pchlik yoshlarda bunga qiziqish yo‘q. Bu masalani kengroq tushinishga harakat qilmaydilar. Yoshlarda bunga qiziqishni oshirish kerak deb o‘ylayman. Masalan: bunga o‘xshagan savol javoblar yana qandaydir bir o‘yinlarga hos, yoshlarda qiziqish uyg‘otadigan tashkiliy ishlar.”
“Avvalo eng katta to'siq aholimizning turmush tarzida, sababiki bizda bu sohani rivojlanishi uchun aholimizni moddiy salohiyatini oshirishimiz kerak, startaplar ko'p bo'lishi uchun unga talab bo'lishi kerak, o'zim iqtisodiyotda o'qiyman va shunday deb o'ylayman.”
“Sarmoyadorlar tomonidan misli ko’rinmsa katta foizlar talab qilinadi va davlatdan yordam so'rash bu faqatgina kelajakda o’ziga muammolarni orttirish demakdir.”
“Va eng katta qo'rquv shundaki, biznesingizni shunchaki bir “qorin qo’ygan amaki” olib qo’yishi.”
“Mamlakatimizda rivojlangan davlatlar qatoridan joy olgan aqlli va qobiliyatli yoshlarimiz ko'p. Ammo ular yangi ixtiro yaratganda yoki loyihalashtirishda ko'pgina amaldorlar o'zlarining tashabbuslari tufayli rivojlanishiga xalaqit berishadi. Agar ular rivojlanishiga imkon bersalar, ular monopoliya qilayotgan sohalardan to'yib ketadila.”
“Startup va ilmiy-texnikaviy makon samarasiz loyihalari bilan to'ldirilgan. Vazirlik ko'rib chiqilayotgan bosqichda loyihalarni ob'ektiv baholash (yagona mezon - loyihaning jamiyat va iqtisodiyot uchun foydaliligi) va ijro etilishini QATTIQ nazorati ostida amalga oshirish majburiyatini olishi ZARUR (bu shunchaki uning vazifasi).”
“Davlat qo'llab-quvvatlashi shart emas, shunchaki aralashmasha bo’ldi, ammo bizning davlatimiz uchun bu juda qiyin vazifa.”
“Ilmiy va biznes sohasidagi davlat organlari tomonidan yuqori darajadagi nazorat, shuning uchun byurokratik to'siqlarning yuqori darajasi va fan va ishlab chiqarish o'rtasidagi katta tafovut - mamlakatda startaplarni rivojlantirish uchun TO’SIQLARning to'liq to'plami mavjud.”
Aksariyat U-Reportyorlarning (68%) fikricha, maktab / universitetlarning o'quv dasturiga "Biznes / tadbirkorlik asoslari" fanini kiritish kerak. Respondentlarning deyarli 1/5 qismi bunday fan allaqachon o'z o'quv dasturlarida bo'lganligini aytishdi. Faqat 11% ishtirokchilar bu taklifni rad etdi. Erkaklar (71%) ayollardan ko'ra (66%) ushbu g'oyaning tarafdorlari.
Izoh: Soʻrovlar natijasida olingan maʼlumotlar UNICEFning fikrini aks ettirmaydi, reprezentativ maʼlumotlar hisoblanmaydi va ushbu U-Report so’rovida qatnashgan 8800dan ortiq respondentlarning fikri.

How are start-up projects developing in Uzbekistan?
U-Report jointly with the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan conducted a poll. The goal is to find out the opinions of young people on start-up projects, in which area they would like to develop their start-up projects, and whether start-up projects influence the development of innovations and the economy of the country.
The results of the polls are necessary to encourage mini- innovations in order to develop a start-up movement, the intellectual property market, and to enhance the position of young people by promoting their own ideas to the market.
Over 8800 people across the country participated in the poll.
KEY FINDINGS OF THE POLL ON START-UP PROJECTS:
According to 32% of respondents, a start-up (startup) is an innovative business. 1/5 of the respondents considered a startup to be a small business, and for 12% of the youth who participated in this poll, any new company could be called a startup. 22% of respondents were not sure.
Almost half of the respondents (48%) believed that there were only a few successful startup projects in Uzbekistan. 1/4 of the respondents believed that there were many such enterprises, while 18% thought that there were practically no such companies in the country..
|
For information: A start-up (startup) is an innovative business project, which is based on some kind of new idea / technology / process . For example, the opening of a cafe is a regular business project, but if it will be serviced using new technologies / ideas, then this is a startup project. A startup can be created in any field: medicine, trade, transport, services, etc. |
More than half of U-Reporters (an average of 58% regardless of gender characteristics) had not created or participated in the creation of their own startups, but would like to. 23% of respondents had not done this because they did not know how to start.
12% of respondents said that they had already created their own startups: 6% of them had had a successful experience, but the remaining 6% shared that luck had not smiled at them.
More women than men (26% versus 21%) did not know how to begin a startup and had tried less in this area than men (9% versus 14%).
Almost half of the respondents (48% on average, regardless of gender characteristics) believed that young people in Uzbekistan only partially had the necessary conditions for opening their startup projects. 1/4 of the respondents believed that all the conditions have already been created.
Women were more optimistic about the existing conditions while men were more skeptical in this matter: 20% of men believed that there were no conditions in Uzbekistan suitable for opening their startups, while only 12% of women held this opinion.
According to respondents, the main obstacles to the development of startups in Uzbekistan are -
- Firstly, a Low awareness of what startups are (24%),
- Secondly, excessive paperwork and bureaucracy (22%),
- The third big obstacle was the lack of youth knowledge and / or skills for conducting and developing startups in the country (11%).
Only 3% of respondents believed that there were no obstacles to the development of startups in the country.
We asked 5% of respondents who chose the “Other” option to write their personal answers, and received the following reasons to explain why the development of startups in the country is hindered:
The respondents considered that the three main areas in which it is primarily necessary to develop startup projects in order to promote the economic development of the country are: education (35%), IT / Telecommunications (24%) and healthcare (7%).
An interesting fact was that female respondents gave more preference to the development of startups in the field of education (40%), compared with men (32%), and less importance to startups in the field of information technology (16%) compared to men (28%). 11% of women and only 5% of men thought that it was necessary to develop startups in medicine.
Almost 1/4 of the U-Reporters participating in this poll believed that in order to increase the number of successful startup projects in the country, financial assistance (24%), improvement of the education system (19%), and the organization of training courses on startups (18%).
Both women and men equally agreed with the need for financial assistance for startups, with women (23%) more inclined than men (16%) to organize training courses on startups for young people. 18% of female respondents also considered it was necessary to exchange experience with foreign startups, while fewer men attached importance to this (12%).
OPINION OF U-REPORTERS:
“I would like to say that I know another definition of a startup, it is a project with a short history of operational activities, the purpose of which is to pay for itself in the shortest possible time. That is, to open a small cafe on the funds obtained using crowdfunding or other means - this is a startup. Perhaps its interpretation is a challenge, marketing is closer to me. ”
“I think many young people have no interest. They are not trying to broader understand this issue. I think it is necessary to increase this interest among young people. For example, questions and answers similar to this poll, organize events using games specific to young people. ”
“First of all, the biggest obstacle is the way of life of our population, because we need to develop the material abilities of our population. In order for there to be many startups, there must be a demand for this. I myself study economics, and I think so. ”
“Draconian interest is required by investors, and asking for support from the state is only to get problems in the future.”
“And the biggest fear is that the business will be simply led away by the big-bellied uncle.”
“In our country there are many smart and capable young people with the pace of developed countries. However, when they create or design a new invention, many officials lobby them, preventing them from developing it because of their ambitions. If they allow them to develop, they will lose the “feeding” in the sphere they monopolize. ”
“The space of start-up and scientific and technological culture is filled with inefficient projects. The Ministry is OBLIGED (it is simply its duty) to implement an objective evaluation of projects at the stage of consideration (with the only criterion - the utility of the project to society and the economy) and TIGHT control of execution. ”
"The state does not need to support, just not interfere, but it seems that for our state this is too difficult a task."
“A high degree of oversight by the government bodies of the science and business sector, and therefore a high level of bureaucratic barriers, and a huge gap between science and industry are a complete ‘”bouquet” of OBSTACLES for the development of startups in the country.”
Most U-Reporters (68%) believed that it was necessary to introduce the subject “Fundamentals of Business /Entrepreneurship” into the curriculum of schools / universities. Almost 1/5 of the respondents said that such a subject was already in their curriculum. Only 11% refused this offer. Men (71%) were bigger supporters of this idea than women (66%).
Note: The data resulting from the polls are not the opinion of UNICEF, they are not representative data, and reflect the opinions of more than 8800 respondents who participated in this U-Report poll.