Badiiy taʼlim rivojlanmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida “Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi tizimida badiiy taʼlimga oid masalalar va istiqboldagi vazifalar” mavzusida matbuot anjumani tashkil etildi.
Badiiy akademiya tomonidan tizimdagi taʼlim muassasalarida badiiy taʼlim uzviyligi, uzluksizligini taʼminlash, zamon talablariga mos oʻqitish tizimini keng yoʻlga qoʻyish, jahondagi yetakchi badiiy akademiyalar, ushbu yoʻnalishdagi taʼlim muassasalari bilan tajriba almashish maqsadida hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Prezidentimizning 2017-yil 16-avgustdagi “Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi faoliyatini rivojlantirish va yana-da takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori bu borada muhim hujjat boʻlib xizmat qilayapti. Bugungi kunda Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi tizimida jami 16 ta taʼlim muassasasi – 1 ta institut, 4 ta ixtisoslashtirilgan sanʼat maktabi hamda 11 ta ixtisoslashtirilgan sanʼat maktab-internati mavjud.
Soʻnggi uch yil ichida badiiy taʼlim sifatini oshirish boʻyicha salmoqli ishlar amalga oshirildi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 16-noyabrdagi “Respublika oliy taʼlim muassasalari bakalavriatiga kirish test sinovlarini oʻtkazish tartibini takomillashtirish toʻgʻrisida”gi qarori, Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 27-iyuldagi qarori bilan tasdiqlangan “Alohida iqtidor talab etiladigan bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga kirish test sinovlarisiz, kasbiy (ijodiy) imtihonlar orqali qabul qilish tartibi toʻgʻrisida”gi nizomga muvofiq Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutiga test sinovlarisiz, ijodiy imtihonlar orqali qabul qilish amalga oshirilmoqda.
Badiiy taʼlim yoʻnalishida yana bir muhim qadamlardan biri –tasviriy va amaliy sanʼat sohasida oliy maʼlumotga ega boʻlmagan, lekin oʻzining noyob isteʼdodi va mahorati bilan tanilib, xalq eʼtirofiga sazovor boʻlgan xalq rassomlari, Badiiy akademiya akademiklari, “Oʻzbekiston xalq ustasi” va soha boʻyicha boshqa davlat mukofotlari va sharafli unvonlarga sazovor boʻlgan mutaxassislar oliy oʻquv yurtlarida dars berish huquqiga ega boʻldi.
Shuningdek, Badiiy akademiya tasarrufidagi ixtisoslashtirilgan sanʼat maktablari hamda maktab-internatlari bitiruvchilariga davlat namunasidagi mutaxassislik diplomi taʼsis etildi. 2019-yildan tizimdagi oʻquv dargohlarida pedagog kadrlarining attestatsiya jarayonlari Badiiy akademiyaning akademiklari hamda soha mutaxassislari tomonidan oʻtkazilishi yoʻlga qoʻyilgani sohada taʼlim sifatini oshirishga xizmat qiladi.
2018-2019 oʻquv yili yakuni boʻyicha Badiiy akademiya tizimidagi taʼlim muassasalarining 438 nafar oʻquvchisi respublika va xalqaro tanlov hamda festivallarida qatnashib, faxrli oʻrinlarni qoʻlga kiritdi.
Badiiy taʼlim doirasida bir qancha qoʻshma dasturlar amalga oshirildi. Jumladan, Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi tizimidagi Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutida Chanapatana xalqaro dizayn instituti (Tailand) bilan hamkorlikda “Dizayn libos va gazlamalar” va “Interyerni loyihalash” yoʻnalishlarida 3+1 dasturi asosida qoʻshma fakultet hamda Janubiy Koreyaning Kemyong universiteti bilan hamkorlikda “Dizayn libos va gazlamalar” va “Interyerni loyihalash” yoʻnalishlarida 2+2+1,5 dasturi asosida qoʻshma fakultet ochildi.

Развивается художественное образование​
В Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан организована пресс-конференция на тему "Вопросы художественного образования в структуре Академии художеств Узбекистана и задачи на перспективу".
Академией художеств уделяется особое внимание обеспечению органичности и непрерывности художественного образования в соответствующих образовательных учреждениях, широкому внедрению системы обучения, отвечающей современным требованиям, развитию партнерских связей для обмена опытом с ведущими художественными академиями мира и образовательными учреждениями данного направления.
Постановление Президента страны "О дополнительных мерах по развитию и дальнейшему совершенствованию деятельности Академии художеств Узбекистана" от 16 августа 2017 года служит важным документом в этом направлении. На сегодняшний день в структуре Академии художеств действуют 16 образовательных учреждений: 1 институт, 4 специализированные школы искусств и 11 специализированных школ-интернатов искусств.
За последние три года проделана весомая работа по повышению качества художественного образования. В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан "О совершенствовании порядка проведения вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений республики" от 16 ноября 2017 года, Положением о порядке приема по направлениям образования бакалавриата, требующим особой одаренности, без вступительных тестовых испытаний посредством профессиональных (творческих) экзаменов, утвержденным постановлением Кабинета Министров от 27 июля 2018 года, прием в Национальный институт художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода осуществляется без тестовых испытаний посредством творческих экзаменов.
Еще одним важным шагом в сфере художественного образования стало то, что народные художники, не имеющие высшего образования в сфере изобразительного и прикладного искусства, но получившие известность благодаря уникальному таланту и мастерству, удостоившиеся народного признания, академики Академии художеств, специалисты, народные мастера Узбекистана и специалисты, награжденные государственными премиями и имеющие почетные звания, получили право преподавать в высших учебных заведениях.
Кроме того, учрежден диплом государственного образца по специальности для выпускников специализированных школ и школ-интернатов при Академии художеств. Налаживание с 2019 года проведения аттестации педагогических кадров соответствующих учебных заведений академиками Академии художеств и специалистами сферы способствует повышению качества образования.
По итогам 2018/2019 учебного года 438 учащихся образовательных учреждений при Академии художеств приняли участие в республиканских и международных конкурсах, фестивалях и заняли на них почетные места.
В рамках художественного образования реализован ряд совместных программ. В частности, в Национальном институте художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода при Академии художеств Узбекистана совместно с Международным институтом дизайна Чанапатана (Таиланд) на основе программы 3+1 открылся совместный факультет для подготовки специалистов по направлениям "Дизайн костюмов и тканей" и "Проектирование интерьера". В этих же направлениях на основе программы 2+2+1,5 открылся совместный факультет и с южнокорейским университетом Кеменг.