Tadbirkorlikni rivojlantirish va kasbga tayyorlash orqali kambag‘allikni kamaytirish choralari belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 27-fevral kuni tadbirkorlikni rivojlantirish orqali kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan chora-tadbirlar bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumki, har qanday mamlakatda aholining kam ta’minlangan qatlami mavjud. O‘zbekistonda ham odamlarning muayyan qismi yetarli daromad manbaiga ega emas.
Xalqimiz farovonligini oshirish maqsadida “Har bir oila - tadbirkor”, “Yoshlar - kelajagimiz”, “Obod qishloq”, “Obod mahalla”, tomorqani rivojlantirish kabi dasturlar qabul qilindi. O‘tgan ikki yil davomida birgina oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturi doirasida byudjetdan qariyb 10 trillion so‘m imtiyozli kreditlar ajratildi. Albatta, bu aholi bandligini ta’minlash, oilalar uchun daromad manbai yaratishga xizmat qildi.
Kambag‘allik yurtimizda ko‘p yillar “yopiq mavzu” bo‘lib keldi. Joriy yil 24-yanvar kuni Oliy Majlisga Murojaatnomada davlatimiz rahbari bu haqda ochiq-oydin gapirdi va tariximizda birinchi marta kambag‘allikni qisqartirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
Videoselektor yig‘ilishida shu boradagi ishlarni tizimli tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
- Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, 12-15 foiz yoki 4-5 million aholimiz kambag‘al. Bu ularning bir kunlik daromadi 10-13 ming so‘mdan oshmayapti, degani. Yoki bir oilada mashina ham, chorva ham bo‘lishi mumkin, lekin bir kishi og‘ir kasal bo‘lsa, oila daromadining kamida 70 foizi uni davolatishga ketadi. Xo‘sh bunday oilani o‘ziga to‘q deyish mumkinmi? Prezident sifatida meni odamlarimizning ovqatlanishi, davolanishi, bolalarini o‘qitishi, kiyintirishi kabi hayotiy ehtiyojlari nima bo‘layapti, degan savol har kuni qiynaydi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj va kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish borasidagi ishlarni samarali amalga oshirish maqsadida Prezidentning 2020-yil 18-fevraldagi farmoni hamda qaroriga muvofiq, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tashkil etildi. Mahalla - tuman (shahar) - viloyat - respublika darajasida tadbirkorlikni rivojlantirish va kambag‘allikni kamaytirishga mas’ul lavozimlar joriy qilinib, vertikal tizim yaratildi.
Shuningdek, kuni kecha Bosh vazirning moliya-iqtisodiyot va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimi hamda hukumatda alohida kotibiyat tashkil etildi.
- Kambag‘allikni kamaytirish oylik yoki nafaqa miqdorini ko‘paytirish, yoppasiga kredit berish, degani emas. Buning uchun, eng avvalo, aholini kasbga o‘qitish, moliyaviy savodxonligini oshirish, odamlarda tadbirkorlik hissini uyg‘otish, infratuzilmani yaxshilash, farzandlarini o‘qitish, sifatli davolanish, manzilli nafaqa to‘lash tizimini joriy qilish kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu maqsadda Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Jahon banki va boshqa nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan kambag‘allikka qarshi kurashishning o‘rta va uzoq muddatli strategiyasi ishlab chiqilmoqda.
Yig‘ilishda avvalo har bir mahalla, tuman, shahar va viloyat darajasidagi haqiqiy sharoit va ahvolni tahlil qilish kerakligi qayd etildi. Buning uchun, birinchi yo‘nalishda kambag‘allikka oid real ahvol, ya’ni mahallalardagi daromadi kam oilalar soni haqida ma’lumot yig‘ilishi, ikkinchi yo‘nalishda tuman va shaharning salohiyati, tabiiy resurslari, yer va infratuzilma imkoniyatlari xaritasi tuzilishi belgilandi.
- Odamlarning mehnat qilib, boy bo‘lishi va yaxshi hayot kechirishi uchun barcha sharoitlarni yaratishimiz zarur, - dedi Prezident.
Qayd etilganidek, tadbirkorlik yaxshi rivojlangan va aholi zich joylashgan hududlar atrofida qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan va bo‘sh turgan yer maydonlarida kichik sanoat zonalari tashkil etiladi. Zarur infratuzilma yaratish uchun Kichik sanoat zonalarini boshqarish direktsiyalariga byudjetdan 100 milliard so‘m ajratiladi. Ulardagi yer uchastkalari tadbirkorlarga bozor qiymatida egalik huquqi bilan sotiladi. Ushbu loyiha o‘zini oqlasa, ikkinchi yarim yillikda yana qo‘shimcha 150 milliard so‘m ajratiladi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga hokimlar bilan birgalikda yangi kichik sanoat zonalari uchun bo‘sh yer maydonlarini aniqlab, infratuzilma bilan ta’minlash vazifasi yuklatildi.
Foydalanishdan chiqib ketgan yerlarni kambag‘al aholiga ajratib berish, zarur joylarda artezian va quduqlar qazish bo‘yicha topshiriq berildi.
Aholini tadbirkorlikka o‘rgatish, kasbiy malakasini oshirish orqali kambag‘allikni kamaytirish eng asosiy masala hisoblanadi.
Hozirgi kunda mamlakatimizda rasman ish bilan band bo‘lmagan 1 million 400 mingga yaqin ayollar va yoshlar bor. Xotin-qizlar o‘rtasida ishsizlik darajasi 13 foiz, yoshlarda esa 15 foizni tashkil etmoqda. Farg‘ona, Samarqand, Andijon, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida bu ko‘rsatkich yuqori.
Shu bilan birga, bugungi kunda qurilishda 104 ming, kommunal sohada 71 ming, xizmat ko‘rsatish sohasida 68 ming, yengil sanoatda 46 ming nafar mutaxassisga ehtiyoj mavjud.
Yig‘ilishda shu kabi talab bor joylarga malakali mutaxassislar yetkazib berish, bandlikni ta’minlash uchun har bir hududda ishsiz aholini tadbirkorlikka o‘qitish kurslari tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
O‘qish yakuni bo‘yicha Kichik biznesni rivojlantirish agentligi tomonidan tanlov e’lon qilinib, eng ilg‘or loyiha uchun “startap”ga 20 million so‘m miqdorida grant ajratiladi. Hokimlar ham mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan ilg‘or tadbirkorlik loyihalariga grantlar beradi.
Kasbga o‘qish istagini bildirgan yolg‘iz va ko‘p farzandli ayollar, ishsizlar uchun kundalik hayotda ehtiyoj yuqori bo‘lgan hunarlar, xususan, tikuvchilik, pazandalik, sartaroshlik va boshqa yo‘nalishlarda kasbga o‘rgatish kurslari tashkil etiladi. Buning uchun mahalla idoralari yoki hududdagi binolardan joy ajratilib, zarur jihozlar bilan ta’minlanadi.
Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligiga “Mahalla guzarlarida kasbga o‘qitish dasturi”ni ishlab chiqib, talabgorlar ro‘yxatini shakllantirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Qator hududlarda kasbga o‘qitish borasidagi ishlar keskin tanqid qilindi. Jumladan, Qoraqalpog‘istonning 11 tumanida, Buxoro va Toshkent viloyatlarida 9 tadan, Surxondaryoning 7, Jizzaxning 5 tumanida birorta ham bunday markazlar yo‘qligi ko‘rsatib o‘tildi.
Kasbga tayyorlash markazlarini tashkil etishga nodavlat tashkilotlarni faol jalb qilish, ular o‘rtasida eng yaxshi kasbga tayyorlash o‘quv dasturi bo‘yicha tanlov o‘tkazib, g‘oliblarga Bandlikka ko‘maklashish jamg‘armasidan grant ajratish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga har bir hududda “Ishga marmahat” mono-markazlari hamda kasbga tayyorlash markazlari tashkil etib, ishsizlarga kasbiy bilim va ko‘nikmalar, shuningdek, ehtiyojga qarab xorijiy tillarni ham o‘rgatish vazifasi qo‘yildi.
Oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasidagi mablag‘larning 70 foizi kambag‘al aholiga ish o‘rni yaratishni nazarda tutuvchi kichik va o‘rta biznes loyihalariga yo‘naltirilishi belgilandi. Shuningdek, kambag‘al kishini ishga olgan korxonalarga bank kreditlari bo‘yicha qulayliklar berilishi aytildi.
Axborot texnologiyalari sohasi bir tomondan biznesga ko‘maklashuvchi vosita, ikkinchi tarafdan biznesning alohida yo‘nalishidir. Shu bois o‘zini o‘zi band qilmoqchi bo‘lganlarga tushunarli bo‘lgan interaktiv mobil ilovalar, barcha savollarga javob beradigan “biznes navigator”lar yaratish zarur.
Savdo-sanoat palatasi, Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligiga tijorat banklari bilan birga sodda tilda tayyor biznes loyihalar ishlab chiqib, odamlarga taklif etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Bu biznes loyihalarda xarajat va daromad bilan bog‘liq barcha hisob-kitoblar, ishlab chiqarish quvvatlari, mahsulot miqdori kabi masalalar “ipidan-ignasigacha” aniq bo‘ladi.
Joylardagi muloqotlar, ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlar orqali ushbu loyihalar haqida aholining barcha qatlamiga yetkazish kerakligi qayd etildi.
Savdo-ko‘ngilochar markazlarni ko‘paytirish hamda ko‘chma savdoni rivojlantirish, bu boradagi ortiqcha cheklovlarni olib tashlash bo‘yicha takliflar bildirildi.
Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi, Biznes-ombudsman, Savdo-sanoat palatasi hamda Bosh vazir qabulxonalari davlat va tadbirkor o‘rtasidagi “ko‘prik” vazifasini bajarishi, tadbirkorlik tashabbuslarining amalga oshishiga har tomonlama ko‘maklashishi shartligi ta’kidlandi.
Joriy yil 1-martdan boshlab iqtisodiy kompleks idoralari faoliyatini reyting asosida baholash tizimi hamda Hududlarda tadbirkorlik rivojlanishi indeksi joriy etilmoqda. Aholi o‘rtasida ochiq va yashirin so‘rovlar o‘tkazish orqali ularning iqtisodiy kompleks tashkilotlariga bo‘lgan munosabati o‘rganib boriladi. Natijalarga qarab, muayyan hududdagi iqtisodiy kompleks rahbarlari faoliyati “namunali”, “yaxshi”, “qoniqarli” va “qoniqarsiz” deb topiladi. Ijobiy baholanganlar rag‘batlantiriladi va past baho olganlariga jazo choralari ko‘riladi. Baholash natijalari bir yilda ikki marotaba Oliy Majlis palatalari, xalq deputatlari viloyat kengashlarida va hukumatda muhokama qilinadi.

Measures identified to reduce poverty through entrepreneurship development and vocational education
On February 27, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on measures aimed at reducing poverty through entrepreneurship development.
As is known, any country has a low-income population. And in Uzbekistan, a certain part of people lacks funds.
To improve the wellbeing of our people, such programs as “Every family entrepreneur”, “Youth is our future”, “Obod qishloq” (Prosperous village), “Obod makhalla” (Prosperous neighborhood), on development of household economy were adopted. Over the past two years, within the framework of family entrepreneurship development program, preferential loans for almost 10 trillion soums were allocated from budgetary funds. This helped to ensure employment, sources of income for families.
For many years, poverty in the country has been a closed theme. The Head of the state on January 24 this year in his Address to the Oliy Majlis openly spoke on this theme and for the first time identified the priority task of poverty reduction.
At the meeting, issues of systematic organization of work in this direction were discussed.
“According to preliminary estimates, 12-15 percent or 4-5 million population of our country is in a state of poverty. This means that their daily income does not exceed 10-13 thousand soums. Or, for example, a family can have a car and livestock, but if one person gets sick, then at least 70 percent of family’s income goes to treatment. Can such a family be called prosperous? Every day, as President, I am concerned about the question: do our people have enough money for such necessities of life as food, treatment, education and children’s clothes?” said Shavkat Mirziyoyev.
In order to effectively implement measures to support socially vulnerable and low-income families, to widely engage the population in entrepreneurship, the Ministry for Supporting Makhalla and Family has been established by the decree of the President of February 18, 2020. A vertical system has been established in this area with introduction of posts responsible for entrepreneurship development and poverty reduction at the level of makhalla, district (city), region and the country.
At the same time, a secretariat and the post of Deputy Prime Minister for financial and economic issues and poverty reduction have recently been organized in the government structure.
“Reducing poverty does not mean raising salaries or benefits, mass issuing loans. First of all, it is necessary to educate the population in professions, increase financial literacy, encourage people to do business, improve infrastructure, the quality of education and treatment, and introduce a system of targeted distribution of benefits”, the Head of the state emphasized.
To this end, medium- and long-term poverty reduction strategies are being developed jointly with the United Nations, the World Bank and other international organizations.
The urgent need for analyzing the real conditions and the situation in the context of each makhalla, district, city and region was noted. The first area of work is the collection of data on the real situation of poverty, that is, the number of low-income families, the second is the compilation of maps reflecting the potential, natural resources, infrastructural capabilities of districts and cities.
“We need to create all conditions for people to work, become rich and live with dignity”, the President said.
It was noted that next to densely populated areas where entrepreneurship is well developed, small industrial zones will be organized on the basis of empty and non-agricultural land. 100 billion soums will be allocated from the budget for the creation of necessary infrastructure. Land in the zones will be sold to entrepreneurs at a market value with the right to own. If this experience is justified, an additional 150 billion soums will be allocated in the second half of the year.
The Ministry of Economy and Industry was entrusted jointly with khokims to identify empty land for new small industrial zones and provide them with infrastructure.
Instructions were given on providing land to the poor, taken out of circulation, on construction of artesian wells and boreholes at places.
The most important issue is poverty reduction through training the population in entrepreneurship, formation of professional skills.
There are currently around 1.4 million officially unemployed women and youth in the country. Among women, the unemployment rate is 13, among youth – 15 percent. These indicators are high in Fergana, Samarkand, Andijan, Kashkadarya and Tashkent regions.
At the same time, there is a shortage of personnel: the construction sector lacks 104 thousand, the communal sector – 71 thousand, the service sector – 68 thousand, light industry – 46 thousand specialists.
At the meeting, it was noted that in order to meet the need for qualified personnel, employment of the population, it is necessary to organize entrepreneurship courses for the unemployed in each region.
Upon completion of training, a competition will be announced by the Small Business Development Agency, a grant of 20 million soums will be allocated for the best project. Khokims will also provide grants to promising entrepreneurial projects at the expense of the local budget.
For single and large women, other unemployed who have expressed a desire to find a profession, vocational training courses will be organized on such essential crafts in everyday life as sewing, culinary, and hairdressing. For this, premises will be allocated in makhalla assemblies’ buildings or other structures. They will be provided with necessary equipment.
The Ministry for Supporting the Makhalla and Family has been instructed to develop a vocational training program in makhalla guzars and create lists of applicants.
The work on organizing vocational training centers has been criticized. So, there is no such an institution in 11 districts of Karakalpakstan, 9 districts of Bukhara, Tashkent regions, 7 districts of Surkhandarya and 5 districts of Jizzakh region.
President Shavkat Mirziyoyev noted the importance of actively involving non-governmental organizations in creation of vocational training centers. It was entrusted to hold a competition for the best curriculum among NGOs and to allocate grants from the Employment Promotion Fund to its winners.
The Ministry of Employment and Labor Relations has been given the task of organizing “Ishga Markhamat” monocenters and vocational training centers in each region, teaching the unemployed not only knowledge and skills by profession, but also, if necessary, foreign languages.
It was determined that 70 percent of the funds for family entrepreneurship programs will be directed to small and medium-sized business projects that provide jobs for the poor. At the same time, enterprises hiring people with low incomes will be given preferences for bank loans.
Information technology has long become a separate area of business. In this regard, the need for creating interactive mobile applications and business navigators for self-employed was indicated.
The Chamber of Commerce and Industry, the Agency for Development of Small Business and Entrepreneurship have been instructed to develop, together with commercial banks, business projects that are understandable to the general public. These projects should have solutions with calculations of expenses and revenues, necessary production capacities, production volumes and other issues have been planned.
The necessity of widespread promotion of business projects during the dialogue at places, through the media and social networks, was noted.
Suggestions were made to increase the number of shopping and entertainment centers and mobile sale centers, and to remove unnecessary restrictions on such activities.
The Agency for Development of Small Business and Entrepreneurship, the Business Ombudsman, the Chamber of Commerce and Industry and the Prime Minister’s Office have been instructed to act as a bridge between the state and business, and comprehensively promote entrepreneurial initiatives.
Starting from March 1 this year, a rating system for the activities of economic complex bodies and the Entrepreneurship Development Index in the regions is being introduced. Through open and secret polls among the population, the attitude of people to organizations of the economic complex will be studied. According to the results of the surveys, the activities of the leaders of the economic complex in the region will be assessed as “exemplary”, “good”, “satisfactory” and “unsatisfactory”. Those who receive a positive rating will be encouraged, a negative rating will be punished. The results of the assessment will be discussed twice a year at the meetings of the chambers of the Oliy Majlis, regional councils of people’s deputies and in the government.
Information of responsible persons was heard and appropriate measures were identified on the issues discussed at the meeting.