Tadbirkorlikni rivojlantirish va kasbga tayyorlash orqali kambag‘allikni kamaytirish choralari belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 27-fevral kuni tadbirkorlikni rivojlantirish orqali kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan chora-tadbirlar bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumki, har qanday mamlakatda aholining kam ta’minlangan qatlami mavjud. O‘zbekistonda ham odamlarning muayyan qismi yetarli daromad manbaiga ega emas.
Xalqimiz farovonligini oshirish maqsadida “Har bir oila - tadbirkor”, “Yoshlar - kelajagimiz”, “Obod qishloq”, “Obod mahalla”, tomorqani rivojlantirish kabi dasturlar qabul qilindi. O‘tgan ikki yil davomida birgina oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturi doirasida byudjetdan qariyb 10 trillion so‘m imtiyozli kreditlar ajratildi. Albatta, bu aholi bandligini ta’minlash, oilalar uchun daromad manbai yaratishga xizmat qildi.
Kambag‘allik yurtimizda ko‘p yillar “yopiq mavzu” bo‘lib keldi. Joriy yil 24-yanvar kuni Oliy Majlisga Murojaatnomada davlatimiz rahbari bu haqda ochiq-oydin gapirdi va tariximizda birinchi marta kambag‘allikni qisqartirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
Videoselektor yig‘ilishida shu boradagi ishlarni tizimli tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
- Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, 12-15 foiz yoki 4-5 million aholimiz kambag‘al. Bu ularning bir kunlik daromadi 10-13 ming so‘mdan oshmayapti, degani. Yoki bir oilada mashina ham, chorva ham bo‘lishi mumkin, lekin bir kishi og‘ir kasal bo‘lsa, oila daromadining kamida 70 foizi uni davolatishga ketadi. Xo‘sh bunday oilani o‘ziga to‘q deyish mumkinmi? Prezident sifatida meni odamlarimizning ovqatlanishi, davolanishi, bolalarini o‘qitishi, kiyintirishi kabi hayotiy ehtiyojlari nima bo‘layapti, degan savol har kuni qiynaydi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj va kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish borasidagi ishlarni samarali amalga oshirish maqsadida Prezidentning 2020-yil 18-fevraldagi farmoni hamda qaroriga muvofiq, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tashkil etildi. Mahalla - tuman (shahar) - viloyat - respublika darajasida tadbirkorlikni rivojlantirish va kambag‘allikni kamaytirishga mas’ul lavozimlar joriy qilinib, vertikal tizim yaratildi.
Shuningdek, kuni kecha Bosh vazirning moliya-iqtisodiyot va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimi hamda hukumatda alohida kotibiyat tashkil etildi.
- Kambag‘allikni kamaytirish oylik yoki nafaqa miqdorini ko‘paytirish, yoppasiga kredit berish, degani emas. Buning uchun, eng avvalo, aholini kasbga o‘qitish, moliyaviy savodxonligini oshirish, odamlarda tadbirkorlik hissini uyg‘otish, infratuzilmani yaxshilash, farzandlarini o‘qitish, sifatli davolanish, manzilli nafaqa to‘lash tizimini joriy qilish kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu maqsadda Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Jahon banki va boshqa nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan kambag‘allikka qarshi kurashishning o‘rta va uzoq muddatli strategiyasi ishlab chiqilmoqda.
Yig‘ilishda avvalo har bir mahalla, tuman, shahar va viloyat darajasidagi haqiqiy sharoit va ahvolni tahlil qilish kerakligi qayd etildi. Buning uchun, birinchi yo‘nalishda kambag‘allikka oid real ahvol, ya’ni mahallalardagi daromadi kam oilalar soni haqida ma’lumot yig‘ilishi, ikkinchi yo‘nalishda tuman va shaharning salohiyati, tabiiy resurslari, yer va infratuzilma imkoniyatlari xaritasi tuzilishi belgilandi.
- Odamlarning mehnat qilib, boy bo‘lishi va yaxshi hayot kechirishi uchun barcha sharoitlarni yaratishimiz zarur, - dedi Prezident.
Qayd etilganidek, tadbirkorlik yaxshi rivojlangan va aholi zich joylashgan hududlar atrofida qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan va bo‘sh turgan yer maydonlarida kichik sanoat zonalari tashkil etiladi. Zarur infratuzilma yaratish uchun Kichik sanoat zonalarini boshqarish direktsiyalariga byudjetdan 100 milliard so‘m ajratiladi. Ulardagi yer uchastkalari tadbirkorlarga bozor qiymatida egalik huquqi bilan sotiladi. Ushbu loyiha o‘zini oqlasa, ikkinchi yarim yillikda yana qo‘shimcha 150 milliard so‘m ajratiladi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga hokimlar bilan birgalikda yangi kichik sanoat zonalari uchun bo‘sh yer maydonlarini aniqlab, infratuzilma bilan ta’minlash vazifasi yuklatildi.
Foydalanishdan chiqib ketgan yerlarni kambag‘al aholiga ajratib berish, zarur joylarda artezian va quduqlar qazish bo‘yicha topshiriq berildi.
Aholini tadbirkorlikka o‘rgatish, kasbiy malakasini oshirish orqali kambag‘allikni kamaytirish eng asosiy masala hisoblanadi.
Hozirgi kunda mamlakatimizda rasman ish bilan band bo‘lmagan 1 million 400 mingga yaqin ayollar va yoshlar bor. Xotin-qizlar o‘rtasida ishsizlik darajasi 13 foiz, yoshlarda esa 15 foizni tashkil etmoqda. Farg‘ona, Samarqand, Andijon, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida bu ko‘rsatkich yuqori.
Shu bilan birga, bugungi kunda qurilishda 104 ming, kommunal sohada 71 ming, xizmat ko‘rsatish sohasida 68 ming, yengil sanoatda 46 ming nafar mutaxassisga ehtiyoj mavjud.
Yig‘ilishda shu kabi talab bor joylarga malakali mutaxassislar yetkazib berish, bandlikni ta’minlash uchun har bir hududda ishsiz aholini tadbirkorlikka o‘qitish kurslari tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
O‘qish yakuni bo‘yicha Kichik biznesni rivojlantirish agentligi tomonidan tanlov e’lon qilinib, eng ilg‘or loyiha uchun “startap”ga 20 million so‘m miqdorida grant ajratiladi. Hokimlar ham mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan ilg‘or tadbirkorlik loyihalariga grantlar beradi.
Kasbga o‘qish istagini bildirgan yolg‘iz va ko‘p farzandli ayollar, ishsizlar uchun kundalik hayotda ehtiyoj yuqori bo‘lgan hunarlar, xususan, tikuvchilik, pazandalik, sartaroshlik va boshqa yo‘nalishlarda kasbga o‘rgatish kurslari tashkil etiladi. Buning uchun mahalla idoralari yoki hududdagi binolardan joy ajratilib, zarur jihozlar bilan ta’minlanadi.
Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligiga “Mahalla guzarlarida kasbga o‘qitish dasturi”ni ishlab chiqib, talabgorlar ro‘yxatini shakllantirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Qator hududlarda kasbga o‘qitish borasidagi ishlar keskin tanqid qilindi. Jumladan, Qoraqalpog‘istonning 11 tumanida, Buxoro va Toshkent viloyatlarida 9 tadan, Surxondaryoning 7, Jizzaxning 5 tumanida birorta ham bunday markazlar yo‘qligi ko‘rsatib o‘tildi.
Kasbga tayyorlash markazlarini tashkil etishga nodavlat tashkilotlarni faol jalb qilish, ular o‘rtasida eng yaxshi kasbga tayyorlash o‘quv dasturi bo‘yicha tanlov o‘tkazib, g‘oliblarga Bandlikka ko‘maklashish jamg‘armasidan grant ajratish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga har bir hududda “Ishga marmahat” mono-markazlari hamda kasbga tayyorlash markazlari tashkil etib, ishsizlarga kasbiy bilim va ko‘nikmalar, shuningdek, ehtiyojga qarab xorijiy tillarni ham o‘rgatish vazifasi qo‘yildi.
Oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasidagi mablag‘larning 70 foizi kambag‘al aholiga ish o‘rni yaratishni nazarda tutuvchi kichik va o‘rta biznes loyihalariga yo‘naltirilishi belgilandi. Shuningdek, kambag‘al kishini ishga olgan korxonalarga bank kreditlari bo‘yicha qulayliklar berilishi aytildi.
Axborot texnologiyalari sohasi bir tomondan biznesga ko‘maklashuvchi vosita, ikkinchi tarafdan biznesning alohida yo‘nalishidir. Shu bois o‘zini o‘zi band qilmoqchi bo‘lganlarga tushunarli bo‘lgan interaktiv mobil ilovalar, barcha savollarga javob beradigan “biznes navigator”lar yaratish zarur.
Savdo-sanoat palatasi, Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligiga tijorat banklari bilan birga sodda tilda tayyor biznes loyihalar ishlab chiqib, odamlarga taklif etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Bu biznes loyihalarda xarajat va daromad bilan bog‘liq barcha hisob-kitoblar, ishlab chiqarish quvvatlari, mahsulot miqdori kabi masalalar “ipidan-ignasigacha” aniq bo‘ladi.
Joylardagi muloqotlar, ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlar orqali ushbu loyihalar haqida aholining barcha qatlamiga yetkazish kerakligi qayd etildi.
Savdo-ko‘ngilochar markazlarni ko‘paytirish hamda ko‘chma savdoni rivojlantirish, bu boradagi ortiqcha cheklovlarni olib tashlash bo‘yicha takliflar bildirildi.
Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi, Biznes-ombudsman, Savdo-sanoat palatasi hamda Bosh vazir qabulxonalari davlat va tadbirkor o‘rtasidagi “ko‘prik” vazifasini bajarishi, tadbirkorlik tashabbuslarining amalga oshishiga har tomonlama ko‘maklashishi shartligi ta’kidlandi.
Joriy yil 1-martdan boshlab iqtisodiy kompleks idoralari faoliyatini reyting asosida baholash tizimi hamda Hududlarda tadbirkorlik rivojlanishi indeksi joriy etilmoqda. Aholi o‘rtasida ochiq va yashirin so‘rovlar o‘tkazish orqali ularning iqtisodiy kompleks tashkilotlariga bo‘lgan munosabati o‘rganib boriladi. Natijalarga qarab, muayyan hududdagi iqtisodiy kompleks rahbarlari faoliyati “namunali”, “yaxshi”, “qoniqarli” va “qoniqarsiz” deb topiladi. Ijobiy baholanganlar rag‘batlantiriladi va past baho olganlariga jazo choralari ko‘riladi. Baholash natijalari bir yilda ikki marotaba Oliy Majlis palatalari, xalq deputatlari viloyat kengashlarida va hukumatda muhokama qilinadi.

Определены меры по сокращению бедности через развитие предпринимательства и профессиональное обучение
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 27 февраля состоялось видеоселекторное совещание по мерам, направленным на сокращение бедности через развитие предпринимательства.
Как известно, малообеспеченный слой населения есть в любой стране. И в Узбекистане определенная часть людей испытывают недостаток в средствах.
Для повышения благосостояния нашего народа были приняты такие программы, как “Каждая семья – предприниматель”, “Молодежь – наше будущее”, “Обод кишлок”, “Обод махалля”, по развитию приусадебного хозяйства. За последние два года в рамках программы развития семейного предпринимательства за счет бюджетных средств были выделены льготные кредиты почти на 10 триллионов сумов. Это способствовало обеспечению занятости населения, источников дохода для семей.
Долгие годы бедность в нашей стране была закрытой темой. Глава государства 24 января текущего года в своем Послании Олий Мажлису открыто высказался на эту тему и впервые определил приоритетной задачу сокращения бедности.
На видеоселекторном совещании обсуждены вопросы системной организации работы в этом направлении.
– По предварительным расчетам, 12-15 процентов или 4-5 миллионов населения нашей страны находится в состоянии бедности. Это означает, что их ежедневный доход не превышает 10-13 тысяч сумов. Или же, к примеру, у семьи могут быть и машина, и скот, но если заболеет один человек, то не менее 70 процентов доходов семьи уходит на лечение. Можно ли назвать такую семью зажиточной? Меня как Президента каждый день волнует вопрос: хватает ли нашим людям средств на такие жизненные потребности, как питание, лечение, обучение и одежда детей? – сказал Шавкат Мирзиёев.
В целях эффективного осуществления мер по поддержке социально уязвимых и малоимущих семей, широкому вовлечению населения в предпринимательство указом Президента от 18 февраля 2020 года организовано Министерство по поддержке махалли и семьи. В этой сфере установлена вертикальная система с введением должностей, ответственных за развитие предпринимательства и сокращение бедности на уровне махалли, района (города), области и республики.
Вместе с тем недавно в структуре правительства организован отдельный секретариат и должность заместителя Премьер-министра по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности.
– Сокращение бедности не означает повышения размеров заработной платы или пособий, массовой выдачи кредитов. Прежде всего необходимо обучать население профессиям, повышать финансовую грамотность, побуждать людей заниматься предпринимательством, улучшать инфраструктуру, качество обучения и лечения, внедрить систему адресной выдачи пособий, – подчеркнул глава государства.
В этих целях совместно с Организацией Объединенных Наций, Всемирным банком и другими авторитетными международными организациями разрабатываются средне- и долгосрочная стратегии борьбы с бедностью.
На совещании отмечена первоочередная необходимость анализа реальных условий и ситуации в разрезе каждой махалли, района, города и области. Первое направление работы – сбор данных о реальной ситуации по бедности, то есть числе семей с низким уровнем дохода, второе – составление карт, отражающих потенциал, природные ресурсы, инфраструктурные возможности районов и городов.
– Нам необходимо создать все условия, чтобы люди трудились, богатели, жили достойно, – сказал Президент.
Отмечалось, что рядом с густонаселенными пунктами, где хорошо развито предпринимательство, будут организованы малые промышленные зоны на базе пустующих и не предназначенных для сельского хозяйства земель. На создание необходимой инфраструктуры дирекциям малых промышленных зон будет выделено из бюджета 100 миллиардов сумов. Земельные участки в зонах будут продаваться предпринимателям по рыночной стоимости с правом владения. Если этот опыт оправдается, то во втором полугодии будет выделено дополнительно 150 миллиардов сумов.
Министерству экономики и промышленности поручено совместно с хокимами определить пустующие земельные участки для новых малых промышленных зон и обеспечить их инфраструктурой.
Даны поручения по предоставлению малоимущему населению земель, выведенных из оборота, сооружению на местах артезианских колодцев и скважин.
Важнейшим вопросом является сокращение бедности через обучение населения предпринимательству, формирование профессиональных навыков.
В настоящее время в стране насчитывается около 1,4 миллиона официально незанятых женщин и молодежи. Среди женщин уровень безработицы составляет 13, среди молодежи – 15 процентов. Эти показатели высоки в Ферганской, Самаркандской, Андижанской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях.
Вместе с тем сегодня ощущается нехватка кадров: строительной сфере недостает 104 тысяч, коммунальной – 71 тысячи, сфере оказания услуг – 68 тысяч, легкой промышленности – 46 тысяч специалистов.
На совещании отмечалось, что для обеспечения потребности в квалифицированных кадрах, трудоустройства населения необходимо организовать в каждом регионе курсы предпринимательства для безработного населения.
По завершении обучения будет объявлен конкурс Агентством по развитию малого бизнеса, лучшему проекту будет выделен грант в размере 20 миллионов сумов. Хокимы также будут предоставлять перспективным предпринимательским проектам гранты за счет средств местного бюджета.
Для одиноких и многодетных женщин, других безработных, изъявивших желание обрести профессии, будут организованы курсы профессионального обучения по таким необходимым в повседневной жизни ремеслам, как швейное, кулинарное, парикмахерское дело. Для этого будут выделены помещения в зданиях схода махалли или других сооружениях, они будут обеспечены необходимым оснащением.
Министерству по поддержке махалли и семьи дано указание разработать Программу профессионального обучения в махаллинских гузарах и сформировать списки желающих.
Подвергнута критике работа по организации центров обучения профессиям. Так, в 11 районах Каракалпакстана, 9 районах Бухарской, Ташкентской областей, 7 районах Сурхандарьи и 5 районах Джизакской области нет ни одного подобного учреждения.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил важность активного привлечения негосударственных организаций в создание центров профподготовки, поручено провести среди ННО конкурс на лучшую учебную программу и выделить его победителям гранты из Фонда содействия занятости.
Перед Министерством занятости и трудовых отношений поставлена задача организовать в каждом регионе моноцентры “Ишга мархамат” и центры профессиональной подготовки, обучать безработных не только знаниям и навыкам по профессии, но и, если необходимо, иностранным языкам.
Определено, что 70 процентов средств по программам семейного предпринимательства будут направляться на проекты малого и среднего бизнеса, предусматривающие создание рабочих мест для малоимущих. Вместе с тем предприятиям, принимающим на работу людей с низким уровнем достатка, будут предоставляться преференции по банковским кредитам.
Сфера информационных технологий давно стала отдельным направлением бизнеса. В связи с этим указано на необходимость создания интерактивных мобильных приложений и “бизнес-навигаторов” для самозанятых.
Торгово-промышленной палате, Агентству по развитию малого бизнеса и предпринимательства дано указание разработать совместно с коммерческими банками бизнес-проекты, доступные для понимания широкими слоями населения. Эти проекты должны представлять собой готовые решения, в которых уже рассчитаны расходы и доходы, расписаны необходимые производственные мощности, объемы продукции и другие вопросы.
Указано на необходимость широкого продвижения бизнес-проектов в ходе диалогов на местах, через средства массовой информации и социальных сетей.
Высказаны предложения по увеличению числа торгово-развлекательных центров и передвижных точек торговли, снятия лишних ограничений по такой деятельности.
Агентству по развитию малого бизнеса и предпринимательства, Бизнес-омбудсману, Торгово-промышленной палате и приемным Премьер-министра указано, что они должны выступать “мостом” между государством и бизнесом, всесторонне содействовать реализации предпринимательских инициатив.
Начиная с 1 марта текущего года внедряется система рейтинговой оценки деятельности органов экономического комплекса и Индекс развития предпринимательства в регионах. Посредством открытых и тайных опросов среди населения будет изучаться отношение людей к организациям экономического комплекса. По результатам опросов деятельность руководителей экономического комплекса в регионе будет оцениваться как “образцово”, “хорошо”, “удовлетворительно” и “неудовлетворительно”. Получившие положительный рейтинг будут поощряться, отрицательный – наказываться. Результаты оценки будут обсуждаться дважды в год на заседаниях палат Олий Мажлиса, областных кенгашей народных депутатов и в правительстве.
По обсужденным на видеоселекторном совещании вопросам заслушана информация ответственных лиц, определены соответствующие меры.