Litva delegatsiyasi bilan uchrashuv
26-fevral kuni poytaxt hokimligida Litva Respublikasining spikeri muovini Irena Shyaulene boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. O‘zaro muloqot davomida hokim o‘rinbosari Sharof Rahmonov mehmonlarga Toshkentda ro‘y berayotgan o‘zgarishlar haqida ma’lumot berib, poytaxtning jadal rivojlanishi bilan bog‘liq masalalar va yutuqlar haqida so‘zlab berdi.
"Sizning shaharni rivojlantirishdagi tajribangizni bilgan holda, Vilnyus meriyasi bilan hamkorlikni faollashtirish va yaqindan aloqalarni o‘rnatishni taklif qilamiz" - dedi Raxmonov.
Irena Shyaulene taklif uchun minnatdorlik bildirib, bolalar bog‘chalarini, sport inshootlarini va bog‘larni barpo etish, shahar xo‘jaligini boshqarish va aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatish kabi masalalarda hamkorlik qilishni taklif qildi.
Shuningdek, mehmonlar Vilnyusning axborot texnologiyalarini qo‘llash, smartfon orqali to‘lov qilish mumkin bo‘lgan pullik avtoturargohlar, plastik buyumlarni utilizatsiya qilish va shahar bayramlarini tashkillashtirish borasidagi yutuqlari haqida aytib o‘tdilar.
Bitiruvchilarining Yevropa oliy ta’lim muassasalariga kirish imkoniyatini oshirish uchun Toshkentda O‘zbekiston ta’lim talablari bilan bir qatorda Litva ta’lim dasturlari asosida bilim beruvchi maktabni ochish masalasi ham muhokama qilindi.

Встреча с делегацией из Литвы
26 февраля в городском хокимияте приняли делегацию из Литвы во главе с вице-спикером Сейма Литовской Республики Иреной Шяулене. Приветствуя гостей, заместитель хокима Шароф Рахманов рассказал о происходящих в Ташкенте преобразованиях и перечислил достижения и проблемы, связанные с бурным развитием столицы.
Зная ваш опыт в решении городских проблем, предлагаем активизировать сотрудничество и наладить тесные контакты с мэрией Вильнюса, — предложил Рахманов.
Ирена Шяулене поблагодарила за приглашение и также предложила сотрудничать в решении схожих городских проблем — строительстве детских садов, спортивных сооружений и парков, управлении городским хозяйством и медицинском обслуживании населения.
Также гости рассказали об успехах Вильнюса в применении информационных технологий, организации платных парковок с расчётом через смартфон, утилизации пластиковой посуды и организации городских праздников.
Обсуждался и вопрос открытия в Ташкенте школы, которая, наряду с образовательными требованиями Узбекистана, давала бы знания и по литовской программе, что позволило бы выпускникам поступать в европейские вузы.
В заключение встречи стороны выразили желание развивать сотрудничество, обратив особое внимание на туризм и культурный обмен.