Transport vaziri Belarus Bosh vaziri o‘rinbosari bilan uchrashdi
26- fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi transport vaziri Elyor G‘aniyev Belarus Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Vladimir Dvornik bilan uchrashdi. Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama etildi.
Tomonlar ikki davlat o‘rtasida transport sohasidagi ijobiy va konstruktiv hamkorlik aloqalarini yuqori baholashdi. O‘zaro hamkorlik aloqalаrining yuqori sur’atlarda rivojlanib borishi natijasida davlatlar o‘rtasida tovar ayriboshlash hajmi 150 foizga o‘sishga erishilgani alohida qayd etib o‘tildi. Kelajakda mazkur ko‘rsatkichni yanada oshirish uchun tomonlar ulkan imkoniyatlarga ega ekanligi va bu borada o‘zaro hamkorlikdagi aloqalarni yanada rivojlantirishga kelishib olindi.
Xususan, Belarus Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Vladimir Dvornik «AMKODOR» va “MAZ” kabi korxonalar tomonidan ishlab chiqarilayotgan turli modifikatsiyadagi maxsus avtotransport vositalarini O‘zbekiston bozoriga yetkazib berish va hamkorlikda ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish bo‘yicha o‘zaro fikr almashdi.
Transport vaziri Elyor G‘aniyev O‘zbekistonda barcha xorijiy davlat korxonalari uchun bozor munosabatlariga asoslangan raqobatbardosh shart-sharoitlar yaratilganini aytib o‘tdi. Hamda ko‘p qirrali hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish O‘zbekiston va Belarus uchun birdek manfaatli ekanligini ta’kidladi.

Министр транспорта встретился с заместителем премьер-министра Беларуси
26 февраля министр транспорта Республики Узбекистан Эльер Ганиев встретился с заместителем премьер-министра Республики Беларусь Владимиром Дворником. Стороны обсудили вопросы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
В частности, заместитель Премьер-министра Республики Беларусь Владимир Дворник обменялся мнениями о поставках спецтехники различных модификаций, выпускаемых такими компаниями, как "АМКОДОР" и "МАЗ", на узбекский рынок и создании совместных производственных мощностей.
Министр транспорта Эльер Ганиев сказал, что в Узбекистане созданы конкурентные условия для всех иностранных компаний на основе рыночных отношений. Он также отметил, что Узбекистан и Беларусь одинаково заинтересованы в дальнейшем развитии взаимовыгодного и многопланового сотрудничества.
Стороны высоко оценили позитивное и конструктивное сотрудничество двух стран в сфере транспорта. Было отмечено, что благодаря высоким темпам развития сотрудничества объем торговли между двумя странами увеличился на 150%. Была достигнута договоренность о том, что стороны имеют большой потенциал для дальнейшего роста этого показателя и будут продолжать развивать сотрудничество в этой области.