Oʻzbekiston – Litva parlamentlararo hamkorligi kengaymoqda
Litva Seymi spikerining oʻrinbosari Irena Shyaulene boshchiligidagi delegatsiya mamlakatimizda boʻlib turibdi.
Delegatsiya aʼzolari 26-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining oʻrinbosari B.Alixonov bilan uchrashdi.
Mamlakatimizda demokratik islohotlarni chuqurlashtirish va iqtisodiy sohalarni modernizatsiya qilishda parlament va siyosiy partiyalarning rolini yana-da kuchaytirish maqsadida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi xorijiy davlatlar parlamentlari bilan aloqalarni kuchaytirish ustida ish olib bormoqda. Xususan, parlamentlararo doʻstlik guruhlari faoliyati bu boradagi ishlar samaradorligini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Oʻzbekiston – Litva parlamentlararo hamkorligi ham tobora kengayib bormoqda. Suhbat avvalida mehmonlarga mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar yuzasidan maʼlumot berildi. Qonunchilikdagi yangiliklar, sud-huquq tizimini isloh qilish, iqtisodiyotni rivojlantirish va liberallashtirish, ekologik barqarorlikni taʼminlash yoʻnalishlarida olib borilayotgan ishlar xususida fikr almashildi. Oʻzbekiston parlamentiga oʻtgan yili boʻlib oʻtgan saylovlar, uning natijalari alohida eʼtirof etildi.
Ayni paytda Oʻzbekiston bilan Litva oʻrtasida 33 ta hujjat imzolangan boʻlib, ular ikki mamlakat aloqalarini rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Uchrashuvda tomonlar parlamentlararo hamkorlik istiqbollari, savdo, investitsiya, sogʻliqni saqlash, innovatsiya va taʼlim sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qilishdi.
Kelgusida parlamentlar hamkorligi boʻyicha guruhlar faoliyatini takomillashtirish masalalariga eʼtibor qaratildi. Xususan, 2013-yilda Litva Seymida tashkil etilgan Oʻzbekiston bilan hamkorlik boʻyicha parlamentlararo guruh hamda Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Litva parlamenti bilan hamkorlik boʻyicha guruh faoliyat olib bormoqda.
– Litva – Oʻzbekiston hamkorligi keyingi yillarda izchil rivojlanmoqda, – dedi Litva Seymi spikeri oʻrinbosari Irena Shyaulene. – Bu hamkorlikni mustahkamlashda parlamentlararo aloqalar muhim ahamiyat kasb etadi. Uchrashuvda biz nafaqat qonun ijodkorligi boʻyicha, balki parlament qoʻmitalari bilan munosabatlarni yana-da mustahkamlash yuzasidan fikr almashdik. Shu oʻrinda taʼlim sohasidagi hamkorlik ham izchil yoʻlga qoʻyilayotganini qayd etish joiz. Delegatsiyamiz tashrif doirasida “Taʼlim va karyera” xalqaro koʻrgazmasida ishtirok etdi. Shuningdek, Litva va Oʻzbekiston oliy oʻquv yurtlari oʻrtasida memorandumlar imzolandi. Biz ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish sohalarida ham oʻzaro aloqalarni kengaytirish niyatidamiz.
Delegatsiya aʼzolari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tub islohotlarni yuqori baholab, Prezidentimizning barcha sohalarni qamrab olgan oqilona strategiyasini alohida eʼtirof etdi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy munosabatlarni yangi bosqichga koʻtarish, madaniy-gumanitar va parlamentlararo aloqalarni mustahkamlashda ikki mamlakat oʻrtasidagi hamkorlikni taʼminlash masalalari xususida atroflicha soʻz yuritildi.
Litva delegatsiyasi, shuningdek, mamlakatimizning qator vazirlik va idoralarida boʻlib, ikki tomonlama muzokaralar oʻtkazdi.

Узбекистан – Литва: расширяется межпарламентское сотрудничество​
26 февраля члены делегации встретились с заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Б.Алихоновым.
В целях дальнейшего усиления роли парламента и политических партий в углублении демократических реформ и модернизации отраслей экономики страны проводится работа по укреплению межпарламентских связей Законодательной палаты Олий Мажлиса и парламентов зарубежных стран. В данном направлении большое значение имеет деятельность межпарламентских групп дружбы.
В этой связи расширяются межпарламентские связи Узбекистана и Литвы. В ходе встречи гости ознакомились с проводимыми в нашей стране реформами. Состоялся обмен мнениями о нововведениях в законодательстве, реформах в судебно-правовой системе, развитии и либерализации экономики, обеспечении экологической устойчивости. Отдельно отмечены прошедшие парламентские выборы и их результаты.
В данный момент между Узбекистаном и Литвой подписано 33 соглашения, которые служат развитию отношений двух стран.
На встрече стороны обсудили перспективы межпарламентского взаимодействия, вопросы укрепления сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, здравоохранения, инновации и образования.
Было уделено внимание и совершенствованию деятельности групп межпарламентского сотрудничества. В частности, в нынешнее время в Сейме Литвы действует межпарламентская группа по сотрудничеству с Узбекистаном, созданная в 2013 году, а в Законодательной палате Олий Мажлиса – группа по сотрудничеству с парламентом Литвы.
– В последние годы узбекско-литовское сотрудничество последовательно развивается, – говорит вице-спикер Сейма Литвы Ирена Шяулене. – В его укреплении большую роль играют межпарламентские связи. На встрече мы обсудили вопросы дальнейшего взаимодействия между комитетами наших парламентов. Стоит также отметь последовательное расширение сотрудничества в сфере образования. Так, в рамках визита мы приняли участие в международной выставке "Образование и карьера". Кроме того, между высшими образовательными учреждениями Узбекистана и Литвы подписаны меморандумы. Помимо этого мы намерены расширять сотрудничество и в области экологии и охраны окружающей среды.
Члены делегации высоко оценили проводимые в стране реформы, разумную стратегию Президента, охватывающую все сферы жизни общества.
В продолжение встречи состоялся подробный обмен мнениями о выведении торгово-экономических отношений на новый этап, обеспечении сотрудничества между двумя странами в укреплении культурно-гуманитарных и межпарламентских связей.