Osiyo taraqqiyot banki vakili bilan uchrashuv
2020-yil 24-fevral kuni Davlat statistika qo'mitasida Osiyo taraqqiyot bankining davlat boshqaruvi bo'yicha missiyasi bilan uchrashuv o‘tkazildi.
“Iqtisodiy boshqaruvni takomillashtirish dasturi" doirasida tashkil etilgan tadbirda Davlat statistika qo‘mitasi rahbariyati va Osiyo taraqqiyot bankining davlat boshqaruvi bo'yicha missiyasi vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuvda Davlat statistika qo'mitasi Raisining o'rinbosari Zohidjon Ziyayev hamda Markaziy va G'arbiy Osiyo bo'yicha savdo departamenti bosh mutaxassisi Xiraniya Muhopadxay mavzu yuzasidan so‘z yuritdi.
Tomonlar Osiyo taraqqiyot bankining texnik yordam loyihalari doirasida davlat statistika islohotlari va joriy yil uchun tadbirlar rejasini muhokama qildi.

Meeting with a representative of the Asian Development Bank
On February 24, 2020 within the framework of the Asian Development Bank's Country consultative mission.
On public management and financial sector, and Review mission on technical assistance “Economic Management Improvement Programme”, the State committee on statistics was visited by the principal public management specialist of the Public Management, Financial Sector and Trade Division of the Central and West Asia Department - Hiranya Mukhopadhyay.
Negotiations with the ADB’s mission were held by the Deputy Chairman of the State committee on statistics on Information and Communication Technologies and Information Security - Zokhidjan Ziyayev.
The parties discussed the governmental reforms in the statistics field and an activity plan for the current year within the framework of ADB’s technical assistance projects.
In the course of a meeting, the parties confirmed their firm intentions regarding the strengthening and expansion of mutual cooperation.