Kiev shahrida O‘zbekiston-Ukraina biznes forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yil 20-22-fevral kunlari Kiyev shahrida O‘zbekiston-Ukraina biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Forum doirasida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi rahbariyati boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Ukrainaning Taraqqiyot, iqtisodiyot, savdo va qishloq xo‘jaligi vaziri T. Milovanov, Ukraina sanoatchilar va tadbirkorlar ittifoqi rahbari A.Kinax, Ukraina Savdo-sanoat palatasi raisi G. Chijikov hamda Ukraina biznesi vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tadbirda ishtirok etish ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikning joriy holatini muhokama qilish va istiqbolli qo‘shma investitsiya loyihalari va o‘zaro manfaatli savdo bitimlarini ishlab chiqish orqali hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha mavjud imkoniyatlarini o‘rganishga imkon berdi.
Ushbu nuqtai nazardan, tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, bojxona va tariflarni tartibga solish, veterinariya-sanitariya talablarini va o‘simliklar karantini uyg‘unlashtirish borasida o‘zaro munosabatlar sohalarida masalalarni hal etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Tashrif chog‘ida joriy yilning bahorida Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan O‘zbekiston-Ukraina hukumatlararo komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bilan bog‘liq bo‘lgan masalalar ham ishlab chiqildi - bo‘lajak tadbir kun tartibiga kiritish uchun ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Shuningdek, Ukrainaning Infratuzilma vazirligida “Toshkent-Kiyev-Toshkent” yo‘nalishi bo‘yicha havo qatnovini va “Toshkent-Xarkov-Toshkent” bo‘ylab temir yo‘l liniyasini tiklash masalasiga bag‘ishlangan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.

В Киеве состоялся Узбекско-Украинский бизнес-форум
В Киеве с 20 по 22 февраля текущего года проходил узбекско-украинский бизнес-форум, в рамках которого делегация Узбекистана во главе с руководством Министерства инвестиций и внешней торговли провела встречи с министром развития, экономики, торговли и сельского хозяйства Т.Миловановым, главой Украинского Союза промышленников и предпринимателей А.Кинах, председателем ТПП Украины Г.Чижиковым, а также представителями украинского бизнеса.
Участие в мероприятии позволило обсудить текущее состояние двустороннего экономического сотрудничества и изучить имеющиеся возможности для его интенсификации путем проработки перспективных совместных инвестиционных проектов и взаимовыгодных торговых соглашений.
В данном контексте были достигнуты договоренности по решению вопросов в области поддержки предпринимателей, сфере таможенно-тарифного регулирования, взаимодействия по гармонизации ветеринарно-санитарных требований и карантина растений.
В ходе визита также были проработаны вопросы, связанные с проведением очередного заседания Узбекско-Украинской межправительственной комиссии в Ташкенте, намеченного на весну текущего года – определены приоритетные направления двустороннего сотрудничества для включения в повестку дня предстоящего мероприятия.
Также в Министерстве инфраструктуры Украины были проведены переговоры проведена встреча по вопросу возобновления авиасообщения по маршруту «Ташкент-Киев-Ташкент» и железнодорожного сообщения «Ташкент-Харьков-Ташкент».