2020-yilning 24-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov MDH Moliya-bank kengashining (MBK) raisi, MDH Ijroqo‘mi raisi – Ijrochi kotibning iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Anatoliy Kazakov, MDH MBK prezidenti Vadim Kumin, kengash bosh direktori Pavel Nefidov va bosh direktor o‘rinbosari Andrey Laykovdan iborat delegatsiya bilan uchrashdi.
Suhbat avvalida Vadim Kumin O‘zbekiston tomonini Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi doirasidagi hamkorlikni, birinchi galda savdo-iqtisodiy, investitsiya sohalarida aloqalarni va sanoat kooperatsiyasini yanada mustahkamlashni maqsad qilgan MDHga raislikning muvaffaqiyatli boshlanganligi bilan tabrikladi.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyo, MDH, boshqa yetakchi davlatlar va xalqaro tashkilotlarga nisbatan olib borayotgan ochiq va konstruktiv siyosati to‘g‘risida ma’lumot berildi.
MDH davlatlari bilan hamkorlikni rivojlantirish O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi, bu esa mamlakatni 2017-2021-yillarda rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan. O‘zbekistonda MDHga raislik konsepsiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” qabul qilinganligi ta’kidlandi.
Bo‘lib o‘tgan suhbatda O‘zbekiston bilan MDH MBK hamkorligining dolzarb jabhalari muhokama qilindi.
O‘zbekistonning MDHga raisligi doirasida Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Hamdo‘stlikka a’zo davlatlarning navbatdagi Xalqaro moliya-bank forumi 2019-yil 28-29-mart kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan shunday tadbirning mantiqiy davomi hisoblanishi ta’kidlandi.
Bo‘lajak forumda MDH, Janubi-Shahrqiy Osiyo va Yevropa Ittifoqi davlatlarining milliy va tadbirkorlik banklari va birjalarning rahbarlari, moliyaviy muassasalar, bank birlashmalari va assotsiatsiyalari vakillari hamda innovatsiya va investitsiya kompaniyalari rahbarlarining ishtirok etishi rejalashtirmoqda.

24 февраля 2020 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с делегацией Финансово-банковского совета (ФБС) СНГ в составе председателя, советника по экономическим вопросам председателя Исполкома – Исполнительного секретаря СНГ Анатолия Казакова, президента ФБС СНГ Вадима Кумина, генерального директора совета Павла Нефидова и заместителя генерального директора Андрея Лайкова.
В начале беседы Вадим Кумин поздравил узбекскую сторону с успешным началом председательства в Содружестве Независимых Государств, которое нацелено на дальнейшее укрепление сотрудничества в рамках СНГ, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной сферах и промышленной кооперации.
Узбекской стороной была доведена информация об открытой и конструктивной политике Узбекистана в отношении стран Центральной Азии, СНГ и других ведущих государств и международных организаций.
Отмечено, что развитие сотрудничества со странами СНГ является одним из основных приоритетов внешней политики Узбекистана, заложенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития страны в 2017-2021 годах. Подчеркнуто, что в Узбекистане принята Концепция председательства в СНГ, « Дорожная карта» по ее реализации.
В состоявшейся беседе также обсуждены актуальные аспекты взаимодействия Узбекистана и ФБС СНГ.
Подчеркивалось, что запланированный для проведения в г.Ташкенте очередной Международный финансово-банковский форум государств-участников Содружества является логическим продолжением аналогичного мероприятия, проведенного в г.Ташкенте 28-29 марта 2019 года.
Планируется, что на предстоящем форуме примут участие руководители национальных и коммерческих банков и бирж, представители финансовых ведомств, банковских объединений и ассоциаций, а также руководители инновационных и инвестиционных компаний из стран СНГ, Юго-Восточной Азии и Европейского союза.