Xalqaro yo’nalishdagi poyezdlarga ham elektron chiptalar bilan chiqish mumkin
Joriy yilning 1-martidan boshlab, xalqaro yo’nalishlarda qatnaydigan barcha O’zbekiston yo'lovchi poyezdlariga ham elektron ro'yxatdan o’tish jarayoni joriy etiladi. Boshqa so'z bilan aytganda, endi xalqaro yo’nalishdagi poyezdlarga ham temir yo'l kassasiga bormasdan printerda chop etilgan elektron chipta bilan to’g’ridan-to’g’ri poyezdga chiqish mumkin.
Shuningdek, tez kunlarda “E-ticket” elektron temir yo'l chiptalarini sotib olish tizimini xalqaro to'lov tizimlari bilan integratsiyasi ham amalga oshiriladi. Bu esa, dunyoning ko'plab kredit va debit kartalariga xizmat ko'rsatish imkoniyatini yaratadi. “O'ztemiryo'lo'lovchi” AJ ma’lum qilishicha joriy yilning 1-mart sanasidan boshlab shuningdek, elektron chiptalarni rasmiylashtirishda komission yig'imlar miqdori ham kamaytiriladi, ya’ni:
1. “Afrosiyob” yuqori tezlikdagi poyezdlari va barcha boshqa mahalliy yo’nalishlardagi poyezdlarga – 16 000 so'm;
2. Barcha davlatlararo (“Ozbekiston temir yo’llari” AJ va boshqa MDH davlatlarining tarkibiy) poyezdlariga – 56 000 so'm;
3. 001/002-sonli davlatlararo Tulpar-Talgo poyezdga (Olmaota – Toshkent – Olmaota) – 38 000 so'mni tashkil etadi.
IZOH: Elektron chipta bu, Internet orqali ma’lum bosqichlardan (to'liq ismni kiritish, shaxsingizni tasdiqlovchi hujjatning seriyasi va raqami – pasport, xorijga chiqish pasporti, tug'ilganlik haqidagi guvohnoma va h.k.) o'tib, Siz xarid qilgan yo’l xujjatidir. To'lov amalga oshirilganidan so’ng poyezddagi joy darhol siz uchun ajratiladi va u faqat sizniki. Sizdan faqat A4 formatida printerda chiqarilgan elektron chipta bo’lishi talab etiladi. Eng muhimi, chiptada ko’rsatilgan harflar va raqamlar aniq va ravshan aks ettirilishi lozim.
Eslatib o'tamiz, elektron chiptalarni rasmiylashtirishda ma’lumotlarni to'g'ri kiritilishi hamda fuqarolarning davlatga kirish va chiqish pasport-viza qoidalaridan xabardor bo'lishga yo'lovchining o'zi javobgar bo'ladi.
Elektron chiptalarni sotib olish bilan bog'liq barcha savollar bilan +998712997984 telefon raqamiga murojaat qilishingiz mumkin.

Совершенствование возможностей электронных билетов
Как известно, в настоящее время электронные билеты на внутренних рейсах Узбекистана достаточно распечатать и совершить посадку прямо на поезд, не обращаясь при этом в билетные железнодорожные кассы. АО “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” продолжает совершенствовать сервисные виды услуг, в том числе провели определённую работу по вопросу обращения электронных билетов в распечатанном виде и на межгосударственных рейсах.
Начиная с даты отправления 01.03.2020 года уже включена электронная регистрация на все пассажирские поезда, курсирующие в международном сообщении. Иными словами, теперь нет необходимости идти с электронным билетом в железнодорожную кассу и получать билет на бланке строгой отчётности, который ранее в обязательном порядке необходимо было предъявить по требованию проверяющих инстанций на пути следования в других государствах.
К слову отметим, что в скором времени будет реализована интеграция системы покупки электронных железнодорожных билетов "E-ticket" с международными платёжными системами, которые будут обслуживать большинство кредитовых и дебетовых карт мира.
Кроме того, начиная с 01.03.2020 года снижены размеры комиссионных сборов при оформлении электронных проездных документов и составляют:
1. На высокоростные поезда "Afrosiyob" и все остальные поезда внутригосударственного сообщения – 16 000 сум;
2. На все межгосударственные поезда (в сообщении со странами СНГ формирования АО "УТЙ" и других государств) – 56 000 сум;
3. На межгосударственный поезд №001/002 Тульпар-Тальго (Алматы – Ташкент – Алматы) – 38 000 сум.
ПРИМЕЧАНИЕ: Электронный билет – это билет на поезд, который вы покупаете через интернет, пройдя определённые этапы покупки (введения Ф.И.О., серию и номер документа удостоверяющего вашу личность (паспорт, загранпаспорт, свидетельство о рождении и т.д.). Сразу после завершения оплаты за вами зарезервировано место в поезде, оно уже ваше. Вам достаточно только распечатать этот электронный билет на обычном принтере на листе А4 – главное, чтобы буквы и цифры были разборчиво и чётко отражены на печати. Напоминаем также, что пассажир сам несет ответственность за правильность оформления электронных проездных документов и за ознакомление паспортно-визовых правил въезда и выезда граждан в/из государства.