Milliy hunarmandchilik mahsulotlari Hindistonda ham eʼtirof etildi
“Hunarmand” uyushmasida 1-16-fevral kunlari Hindistonning Xaryana shtatida oʻtkazilgan “Surajkund Mela” 34-xalqaro hunarmandchilik festivalida ishtirok etib qaytgan hunarmandlar bilan uchrashuv boʻldi.
Festivalda 60 mamlakatdan mehmonlar ishtirok etgan. Bu yil Oʻzbekiston nufuzli tadbirda ishtirok etish uchun sherik davlat sifatida tanlab olingan. Oʻzbekistonlik hunarmandlar milliy sanʼatimizdagi yutuqlar, folklor va turistik jozibadorlikni keng namoyish etdi.
Milliy kashtachilik, ipak, adras, baxmal matolari, ulardan tikilgan libos va aksessuarlar, kulolchilik, gilamdoʻzlik, yogʻoch oʻymakorligi namunalari, milliy matolar, miniatyura sanʼati kabi ijodiy ishlar xorijliklarda katta taassurot qoldirdi.
Festival ochilishida Hindiston Respublikasi Prezidenti Ram Nath Kovind ishtirok etdi. Prezident oʻzbek hunarmandlarining mahsulotlari bilan tanishdi.
– Festivalda hindistonlik hunarmandlar bilan tajriba almashdik, – dedi fargʻonalik hunarmand Yusufjon Mamayusupov. – Ayniqsa, qoʻlda gazlama toʻqish dastgohiga, yogʻoch oʻymakorligi asosida tayyorlangan turli laganlar va lavhga, kashtachilik buyumlariga koʻpchilik qiziqdi. Ishtirokchilar “Qoʻlda shunday ajoyib buyumlar tayyorlash mumkinmi, buni qanday oʻrgansa boʻladi?” degan savollarni berdi. Mahorat darslari oʻtdik. Kelishuvlarga erishdik. Milliy matolarimizga hindistonliklar, boshqa xorijlik ishtirokchilar katta qiziqish bildirdi.
Navoiylik kashtadoʻz Feruza Omonova va fargʻonalik hunarmand Yusufjon Mamayusupov festival kubogini qoʻlga kiritdi.

Демонстрация изделий наших национальных ремесел в Индии
В ассоциации "Хунарманд" состоялась встреча с ремесленниками, принимавшими участие в проводившемся 1-16 февраля в индийском штате Xарьяна 34-м международном фестивале ремесленничества “Surajkund Mela”.
В фестивале приняли участие гости из 60 стран. В нынешнем году Узбекистан участвовал в этом престижном мероприятии в качестве государства-партнера. Ремесленники нашей страны широко продемонстрировали достижения национального искусства, фольклор и туристическую привлекательность республики.
Иностранцев впечатлили образцы национальной вышивки, костюмы, сшитые из шелка, адраса и бархата, аксессуары, керамические изделия, ковры, предметы резьбы по дереву, искусства миниатюры.
В открытии фестиваля принял участие Президент Республики Индия Рам Натх Ковинд, который ознакомился и с продукцией узбекских ремесленников.
– На фестивале обменялись опытом с индийскими ремесленниками, – говорит ремесленник из Ферганы Юсуфжон Мамаюсупов. – У многих вызвали большой интерес ткацкий станок, предметы резьбы по дереву, образцы вышивки. Нас спросили, неужели такие уникальные изделия можно изготовить вручную? Можно ли научиться этому ремеслу? Мы провели мастер-классы, достигли договоренностей. И жители Индии, и другие зарубежные гости проявили большой интерес к нашим национальным тканям.
Мастер вышивки из Навои Феруза Омонова и ремесленник из Ферганы Юсуфжон Мамаюсупов завоевали кубок фестиваля.