Oʻzbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida
2020-02-20 | Hujjatlar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 18-fevraldagi “Jamiyatda ijtimoiy-maʼnaviy muhitni sogʻlomlashtirish, mahalla institutini yana-da qoʻllab-quvvatlash hamda oila va xotin-qizlar bilan ishlash tizimini yangi darajaga olib chiqish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF–5938-son Farmoniga muvofiq:
a) Oʻzbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligining tashkiliy tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
b) Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan boshqaruv xodimlarining umumiy cheklangan soni:
99 shtat birligidan iborat Oʻzbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi markaziy apparatining tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq;
336 shtat birligidan iborat Qoraqalpogʻiston Respublikasi Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash boshqarmalarining namunaviy tuzilmasi 3-ilovaga muvofiq;
1 624 shtat birligidan iborat tuman (shahar) mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash boʻlimlarining namunaviy tuzilmasi 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vaziriga (keyingi oʻrinlarda – vazir):
Oʻzbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligining (keyingi oʻrinlarda – Vazirlik) markaziy apparati, hududiy boʻlinmalari tuzilmalariga boshqaruv xodimlarining belgilangan umumiy shtatlar soni va mehnatga haq toʻlash fondi doirasida oʻzgartirishlar kiritish;
Vazirlik faoliyatini samarali tashkil etish, unga yuklatilgan vazifalarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish uchun xorijiy ixtisoslashtirilgan institutlar va kompaniyalar hamda xorijiy mutaxassis va ekspertlarni, shu jumladan, shartnoma asosida jalb qilish huquqi berilsin.
3. Belgilab qoʻyilsinki, tibbiy va transport xizmati koʻrsatish sharoitlariga koʻra vazirning birinchi oʻrinbosari – vazirga hamda Vazirlik hududiy boʻlinmalari boshliqlari birinchi oʻrinbosarlari – Vazirlik hududiy boʻlinmalari boshliqlariga tenglashtiriladi.
4. Vazirlik hamda uning hududiy boʻlinmalarining faoliyatini moliyalashtirish manbalari etib quyidagilar belgilansin:
Vazirlikning byudjetdan tashqari mablagʻlari;
faoliyat yoʻnalishi boʻyicha amalga oshiriladigan ishlarni bajarish
va xizmatlar koʻrsatishdan tushadigan tushumlar;
jismoniy va yuridik shaxslarning xayriya homiylik mablagʻlari;
xalqaro moliya institutlari va xorijiy tashkilotlar grantlari;
5. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda Oʻzbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlasin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi istiqbolli kadrlarni Milliy kadrlar rezerviga qoʻshish uchun tanlov saralashlarini tashkil qilishda fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlarida faoliyat koʻrsatayotgan xodimlarni ham inobatga olsin.
7. Vazirlik ikki oy muddatda:
markaziy apparati va hududiy boʻlinmalarning Vazirlikka yuklangan vazifalarni professional darajada bajarishga qodir boʻlgan, zarur nazariy bilim va amaliy koʻnikmalarga ega yuqori malakali kadrlar bilan toʻldirilishini;
tarkibiy va boʻysunuvidagi boʻlinmalar toʻgʻrisidagi nizomlar, shuningdek, xodimlarning lavozim yoʻriqnomalari tasdiqlanishini taʼminlasin.
8. Belgilansinki, Vazirlik va uning hududiy boʻlinmalari oʻzlariga yuklatilgan funksiyalarga muvofiq belgilangan tartibda quyidagi huquqlarga ega:
Vazirlikka tegishli vazifalarni amalga oshirish uchun, zarur hollarda, davlat organlari, ilmiy muassasalar va boshqa tashkilotlarning rahbarlari hamda mutaxassislarini jalb qilish, ishchi guruhlar tuzish;
Vazirlik vakolatiga kiruvchi masalalar yuzasidan davlat organlari
va tashkilotlardan statistik, tahliliy materiallar, xulosalar va boshqa maʼlumotlarni soʻrash va olish;
davlat organlari va tashkilotlar rahbarlariga fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari toʻgʻrisidagi qonun hujjatlari buzilishi, ularni keltirib chiqaruvchi sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish boʻyicha koʻrib chiqilishi majburiy boʻlgan taqdimnomalar kiritish;
fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari huquqlari va qonuniy manfaatlarini koʻzlab sudlarga ariza (shikoyat) va daʼvolarni kiritish;
fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari faoliyatini qoʻllab-quvvatlashga doir tashabbuslar bilan chiqish hamda takliflar kiritish.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi, Qurilish vazirligi, Markaziy banki, Savdo-sanoat palatasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar
va Toshkent shahar hokimliklarining:
har bir mahallada tadbirkorlik subyektlari – yuridik shaxslarni (keyingi oʻrinlarda – investorlar) faol jalb qilish hisobiga fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organi kompleksini (keyingi oʻrinlarda – kompleks) davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurish;
fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlarining moddiy-iqtisodiy asoslarini mustahkamlash, aholini ish bilan taʼminlash borasidagi imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida fuqarolar yigʻinlariga tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun ijtimoiy dasturlar, shu jumladan, “Har bir oila – tadbirkor” dasturi, “Hunarmandchilikni rivojlantirish dasturi”, “Yoshlar – kelajagimiz” dasturi asosida imtiyozli kreditlar ajratish toʻgʻrisidagi takliflari maʼqullansin.
10. Quyidagilar komplekslarni qurish uchun davlat-xususiy sheriklikning asosiy shartlari etib belgilansin:
investorlarga maʼqullangan namunaviy loyihalarga muvofiq komplekslarni barpo etish, shuningdek, tegishli infratuzilma qurish uchun zarur yer uchastkalari toʻgʻridan-toʻgʻri (tanlov savdolarini oʻtkazmasdan) shartnomalar asosida haq undirilmasdan ajratiladi (Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlar markazlari hamda Toshkent shahridagi yer uchastkalari bundan mustasno);
komplekslarni qurish uchun yer uchastkalarini tanlab olish mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari tomonidan Vazirlik bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi;
investorlarga tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun (kelishuv boʻyicha yoki komplekslar bilan bir binoda yoxud boshqa joyda) joyning tashqi meʼmoriy qiyofasiga mos keladigan, qurilish uchun ajratilgan komplekslardan kichik boʻlmagan maydonga ega boʻlgan komplekslarga tutash qoʻshimcha shunga oʻxshash obyektlar ham ajratiladi. Bunda mazkur obyektlarning faoliyat koʻrsatishi fuqarolar yigʻinlarining ishi uchun noqulayliklar yaratmasligi kerak;
investorning huquq va majburiyatlari, komplekslarga tutash obyektlarda amalga oshirilishi mumkin boʻlgan faoliyat turlari va yoʻnalishlari, shuningdek, komplekslarning qurilishi boʻyicha davlat-xususiy sheriklikning boshqa shartlari Vazirlik tomonidan ishlab chiqiladigan namunaviy shakllar boʻyicha investor va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari oʻrtasida tuziladigan kelishuvlarda aks ettiriladi;
komplekslar davlat-xususiy sheriklik toʻgʻrisidagi kelishuvda qatʼiy belgilangan muddatlarda va tartibda maʼqullangan loyihalar asosida, tutash hudud obod qilinishini nazarda tutgan holda quriladi;
qurilishi tugallangan komplekslardan keyinchalik foydalanish tartibi davlat-xususiy sheriklik toʻgʻrisidagi kelishuv bilan belgilanadi;
investor tomonidan ushbu bandning toʻrtinchi xatboshisiga muvofiq qurilgan qoʻshimcha obyektlar foydalanishga topshirilgan sanadan boshlab 3 yil muddatga tegishli ravishda ushbu qaror doirasida taqdim etiladigan yer uchastkasiga va unda qurilgan koʻchmas mulkka nisbatan yer soligʻi va mol-mulk soligʻining, shuningdek, mazkur obyektlarda amalga oshiriladigan tadbirkorlik faoliyatidan olinadigan foyda yoki tushumlarga nisbatan foyda soligʻi hamda aylanmadan olinadigan soliqning belgilangan soliq stavkasi 50 foizga kamaytirilgan holda toʻlanadi.
11. Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlariga komplekslardagi foydalanilmayotgan xonalarni ijaraga berish toʻgʻrisida ikki tomonlama shartnomalarni mustaqil ravishda kelib tushayotgan mablagʻlarni keyinchalik oʻzlarining hisobvaragʻiga oʻtkazgan holda tuzish hamda mazkur mablagʻlardan faqat komplekslarni saqlash va obodonlashtirish xarajatlarini qoplash uchun sarflash huquqi berilsin.
12. Belgilab qoʻyilsinki:
investorlarni tanlab olishning asosiy mezonlari komplekslarni qurish muddati, taklif etiladigan kapital qoʻyilmalar va investitsiyalar hisoblanadi;
investorning tashabbusi boʻyicha kelishuv bekor qilinganda, uning komplekslar qurilishiga sarflagan xarajatlari qoplanmaydi, qurilishi tugallanmagan obyekt davlat mulkiga oʻtkaziladi va ushbu qarorga muvofiq investorlarni qidirib topish qaytadan oʻtkaziladi;
qurilayotgan komplekslarning zarur tashqi muhandislik-transport kommunikatsiyalarini olib kelish komplekslar qurilishi uchun davlat-xususiy sheriklik toʻgʻrisidagi kelishuvda belgilangan muddatlarni hisobga olgan holda elektr taʼminoti, gaz taʼminoti va aloqa qismi boʻyicha “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ, “Oʻztransgaz” AJ va “Oʻzbektelekom” AK mablagʻlari hisobidan, avtomobil yoʻllari qurish qismi boʻyicha, suv taʼminoti va kanalizatsiya Qoraqalpogʻiston Respublikasi byudjetining, viloyatlar va Toshkent shahar, tuman va shaharlar mahalliy byudjetlarining qoʻshimcha manbalari hisobidan amalga oshiriladi;
komplekslarni mebel, texnika, boshqa uskuna va inventar bilan jihozlash Oʻzbekiston “Mahalla” xayriya jamoat fondi mablagʻlari, grantlar, kreditlar, Qoraqalpogʻiston Respublikasi byudjetining, viloyatlar va Toshkent shahar, tuman va shaharlar mahalliy byudjetlarining qoʻshimcha manbalari hamda qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa mablagʻlar, shuningdek, investorlar rozi boʻlgan taqdirda, ularning oʻz qoʻyilmalari hisobidan amalga oshiriladi.
13. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari:
a) uch oy muddatda potensial investorlarni tanlab olishni hamda ular bilan komplekslarni ushbu qarorda va namunaviy kelishuvda belgilangan davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurish toʻgʻrisidagi kelishuvlar tuzilishini taʼminlasin;
b) investorlar boʻlmagan taqdirda, har bir mahallada komplekslar qurilishini Qoraqalpogʻiston Respublikasi byudjetining, viloyatlar va Toshkent shahar, tuman va shaharlar mahalliy byudjetlarining qoʻshimcha manbalari hisobidan tashkil etsin;
v) Vazirlik, Qurilish vazirligi va Oʻzbekiston “Mahalla” xayriya jamoat fondi bilan birgalikda 2020-yil 1-iyulga qadar:
Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar, tuman va shaharlar markazlarida “Mahalla markazi” majmualari binolarini namunaviy loyihalar va ularga qoʻyilgan talablar asosida qurish (rekonstruksiya qilish, taʼmirlash), shuningdek, ularni zarur mebel jamlanmasi, kompyuter texnikasi bilan jihozlash;
“Mahalla markazi” majmualarida Vazirlikning hamda Oʻzbekiston “Mahalla” xayriya jamoat fondining hududiy boʻlinmalarini joylashtirish ishlarini yakunlasin.
a) bir oy muddatda Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi bilan birgalikda komplekslarning davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurilishi toʻgʻrisidagi namunaviy kelishuv loyihasi ishlab chiqilishini;
b) ikki oy muddatda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda 2020-2022 yillarga moʻljallangan har bir mahallada komplekslarni tashkil etish boʻyicha manzilli dasturni tasdiqlash haqida Hukumat qarori loyihasiniVazirlar Mahkamasiga kiritsin;
v) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Oʻzbekiston “Mahalla” xayriya jamoat fondi bilan birgalikda:
2020-yil 1-iyunga qadar Vazirlik, uning hududiy boʻlinmalari hamda fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari uchun zarur axborot tizimlari va elektron maʼlumotlar bazalarini ishlab chiqish, joriy etish va integratsiya qilish konsepsiyasi, texnik-iqtisodiy hisob-kitobi va texnik topshirigʻi tayyorlanishini hamda tasdiqlash uchun belgilangan tartibda kiritilishini;
tasdiqlangan konsepsiya, texnik-iqtisodiy hisob-kitob va texnik topshiriq asosida 2021-yil 1-yanvarga qadar – Vazirlik, uning hududiy boʻlinmalari, shuningdek, 2022-yil 1-yanvarga qadar – fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari uchun axborot tizimlari va elektron maʼlumotlar bazalari ishlab chiqilishi hamda joriy etilishini;
2020-yil 1-iyulga qadar – Vazirlik, uning hududiy boʻlinmalarini, shuningdek, 2021-yil 1-iyulga qadar – fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari yuqori tezlikdagi Internet tarmogʻiga ulanishini hamda zarur aloqa, jumladan, Vazirlikni hukumat aloqasi bilan taʼminlasin;
g) Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2020-yil 1-iyunga qadar “Mahalla” elektron maʼlumotlar bazasini yana-da takomillashtirish, axborot xavfsizligini taʼminlash va oʻzaro maʼlumot almashinuvini joriy etish choralarini koʻrsin.
15. Vazirlik boshqaruv xodimlarining Yagona tarif setkasi boʻyicha mehnatga haq toʻlashning tasdiqlangan razryadlariga muvofiq lavozim maoshini belgilashda tarif koeffitsiyenti markaziy apparatda – 2 baravarga, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash boshqarmalarida – 1,5 baravarga, tuman (shahar) mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash boʻlimlarida – 1,3 baravarga oshirilgan miqdorda qoʻllanilishi belgilansin.
Mazkur bandda nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirish bilan bogʻliq xarajatlar Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
16. Vazirlik Toshkent shahri, Yashnobod tumani, Istiqlol koʻchasi, 51-uy manzili boʻyicha operativ boshqaruv huquqi asosida joylashtirilsin.
17. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi:
2020-yilda ushbu qarorni amalga oshirish doirasida Vazirlikning xarajatlari uchun Oʻzbekiston Respublikasining “2020-yil uchun Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti toʻgʻrisida”gi qonuniga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish boʻyicha Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin;
Oʻzbekiston Respublikasining “2020-yil uchun Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti toʻgʻrisida”gi qonuniga tegishli oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilgunga qadar Vazirlik faoliyatini amalga oshirish bilan bogʻliq xarajatlar uchun mablagʻ ajratish choralarini koʻrsin;
2021-yildan boshlab har yili Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarida zarur mablagʻlarni koʻzda tutsin.
18. Vazirlik manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
19. Mazkur qaror ijrosini tashkil etishning quyidagi tartibi oʻrnatilsin:
Oʻzbekiston Respublikasi mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vaziri – ushbu qarorda belgilangan vazifalarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirishda masʼul tashkilotlarga uslubiy va amaliy yordam koʻrsatsin, chora-tadbirlar ijrosi boʻyicha yuzaga keladigan joriy masalalar tezkorlik bilan hal etilishini taʼminlasin hamda har chorakda Vazirlar Mahkamasiga ushbu qarorning amalga oshirilishi jarayoni haqida batafsil maʼlumot taqdim etsin;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari – har bir mahallada davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida komplekslar qurilishini, investorlar tanlab olinishini, investorlar boʻlmagan taqdirda, komplekslar Qoraqalpogʻiston Respublikasi byudjetining, viloyatlar va Toshkent shahar, tuman va shaharlar mahalliy byudjetlarining qoʻshimcha manbalari hisobidan qurilishini taʼminlasin;
masʼul vazirlik, idora va tashkilotlar rahbarlari – ushbu qarorda nazarda tutilgan tadbirlarni oʻz vaqtida, toʻliq va sifatli bajarish yuzasidan barcha zarur choralarni amalga oshirsin;
Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi bosh direktori A.K.Koʻchimov, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi raisi vazifasini bajaruvchi A.D.Xadjayev hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktori – ushbu qarorning mazmun-mohiyati va ahamiyatini muntazam yoritib borsin.
20. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

Об организации деятельности Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 18 февраля 2020 года № УП–5938 «О мерах по оздоровлению социально-духовной атмосферы в обществе, дальнейшей поддержке института махалли, а также поднятию на новый уровень системы работы с семьями и женщинами»:
а) организационную структуру Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
б) с общей предельной численностью управленческого персонала, финансируемого из Государственного бюджета Республики Узбекистан, в количестве:
99 штатных единиц – структуру центрального аппарата Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан согласно приложению № 2;
336 штатных единиц – типовую структуру Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Каракалпакстан, управлений по поддержке махалли и семьи областей и города Ташкента согласно приложению № 3;
1 624 штатных единицы – типовую структуру отделов по поддержке махалли и семьи районов (городов) согласно приложению № 4.
2. Предоставить министру по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан (далее – министр) право:
вносить изменения в структуры центрального аппарата и территориальных подразделений Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан (далее – Министерство) в рамках установленной общей численности управленческого персонала и фонда оплаты труда;
привлекать зарубежные специализированные институты и компании, а также зарубежных специалистов и экспертов, в том числе на договорной основе, для эффективной организации деятельности Министерства, своевременного и качественного выполнения возложенных на него задач.
3. Установить, что по условиям транспортного и медицинского обслуживания первый заместитель министра приравнивается к министру, а также первые заместители начальников территориальных подразделений Министерства – к начальникам территориальных подразделений Министерства.
4. Определить источниками финансирования деятельности Министерства и его территориальных подразделений:
внебюджетные средства Министерства;
поступления от выполнения работ и оказания услуг по направлению деятельности;
5. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок утвердить Положение о Министерстве по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан.
6. Агентству развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан при организации отбора перспективных кадров для включения в Национальный кадровый резерв принимать во внимание также работников органов самоуправления граждан.
7. Министерству в двухмесячный срок обеспечить:
укомплектование центрального аппарата и территориальных подразделений высококвалифицированными кадрами, способными на профессиональном уровне выполнять задачи, возложенные на Министерство, обладающими необходимыми теоретическими знаниями и практическими навыками;
утверждение положений о структурных и подведомственных подразделениях, а также должностных инструкций работников.
8. Установить, что Министерство и его территориальные подразделения в соответствии с возложенными на них функциями в установленном порядке обладают правом:
привлекать, при необходимости, руководителей и специалистов государственных органов, научных учреждений и иных организаций к реализации задач, возложенных на Министерство, а также формирования рабочих групп;
запрашивать и получать от государственных органов и организаций статистические и аналитические материалы, заключения, а также иные сведения по вопросам, входящим в компетенцию Министерства;
вносить руководителям государственных органов и организаций обязательные для рассмотрения представления по устранению нарушений законодательства об органах самоуправления граждан, причинах и условиях, им способствующих;
вносить в суды заявления (жалобы) и иски по защите прав и законных интересов органов самоуправления граждан;
выступать с инициативами и вносить предложения по поддержке деятельности органов самоуправления граждан.
9. Одобрить предложения Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов, Министерства строительства, Центрального банка, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента о:
строительстве в каждой махалле на условиях государственно-частного партнерства комплекса органа самоуправления граждан (далее – комплекс) за счет активного привлечения субъектов предпринимательства – юридических лиц (далее – инвесторы);
выделении льготных кредитов на основе социальных программ, в том числе программ «Каждая семья – предприниматель», «Yoshlar – kelajagimiz» и Программы по развитию ремесленничества, для осуществления сходами граждан предпринимательской деятельности в целях укрепления материально-экономических основ и расширения возможностей органов самоуправления граждан в обеспечении занятости населения.
10. Установить следующие основные условия государственно-частного партнерства для строительства комплексов:
инвесторам на основе прямых договоров (без проведения конкурсных торгов) безвозмездно выделяются земельные участки (кроме земельных участков в центрах Республики Каракалпакстан и областей, а также в городе Ташкенте), необходимые для возведения на них комплексов в соответствии с одобренными типовыми проектами, а также строительства сопутствующей инфраструктуры;
отбор земельных участков для строительства комплексов производится органами исполнительной власти на местах по согласованию с Министерством;
инвесторам для осуществления предпринимательской деятельности также выделяются земельные участки для строительства дополнительных аналогичных объектов, примыкающих к комплексам (по согласованию или в одном здании с комплексами либо в иной местности), соответствующих внешнему архитектурному облику местности, площадью не менее выделенных на строительство комплексов. При этом функционирование указанных объектов не должно создавать неудобства для деятельности сходов граждан;
права и обязанности инвестора, виды и направления деятельности, допускаемые для осуществления на объектах, примыкающих к комплексам, а также другие условия государственно-частного партнерства по возведению комплексов закрепляются в соглашениях, заключаемых между инвестором и органами исполнительной власти на местах по типовым формам, разрабатываемым Министерством;
строительство комплексов осуществляется строго в сроки, определенные соглашением о государственно-частном партнерстве, и на основе одобренных в установленном порядке проектов, с благоустройством прилегающей территории;
порядок и дальнейшее использование завершенного строительством комплексов определяется соглашением о государственно-частном партнерстве;
инвестор сроком на 3 года с даты ввода в эксплуатацию дополнительных объектов, построенных в соответствии с абзацем четвертым настоящего пункта, уплачивает со снижением на 50 процентов установленных ставок земельного налога и налога на имущество – в части предоставляемого в рамках настоящего постановления земельного участка и построенного на нем недвижимого имущества, а также налога на прибыль, единого налогового платежа – в части прибыли или выручки, получаемой от предпринимательской деятельности, осуществляемой на данных объектах.
11. Предоставить органам самоуправления граждан право самостоятельно заключать двусторонние договоры аренды неиспользуемых помещений в комплексах с последующим зачислением поступающих средств на свои счета, а также использовать данные средства исключительно на покрытие расходов по содержанию и благоустройству комплексов.
основными критериями отбора инвесторов являются срок строительства комплексов, а также сумма предлагаемых капитальных вложений и инвестиций;
при расторжении соглашения по инициативе инвестора его расходы по строительству комплексов не возмещаются, незавершенный строительством объект передается в государственную собственность, и проводится повторный поиск инвесторов в соответствии с настоящим постановлением;
подведение к строящимся комплексам всех необходимых внешних инженерно-транспортных коммуникаций осуществляется за счет средств АО «Региональные электрические сети», АО «Узтрансгаз» и АК «Узбектелеком» – в части электроснабжения, газоснабжения и связи, дополнительных источников бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента – в части строительства автомобильных дорог, водоснабжения и канализации с учетом сроков, установленных в соглашении о государственно-частном партнерстве для строительства комплексов;
оснащение комплексов мебелью, техникой, иным оборудованием и инвентарем осуществляется за счет средств Благотворительного общественного фонда Узбекистана «Махалла», грантов, кредитов, дополнительных источников бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей, города Ташкента, районов и городов, иных средств, не запрещенных законодательством, при согласии инвесторов – их собственных вложений.
а) в трехмесячный срок обеспечить отбор потенциальных инвесторов и заключение с ними соглашений о возведении комплексов на условиях государственно-частного партнерства, установленных настоящим постановлением и типовым соглашением;
б) при отсутствии инвесторов организовать строительство комплексов в каждой махалле за счет дополнительных источников бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента, районов и городов;
в) совместно с Министерством, Министерством строительства и Благотворительным общественным фондом Узбекистана «Махалла» в срок до 1 июля 2020 года завершить работы по:
строительству (реконструкции, ремонту) зданий комплексов «Центр махалли» в центрах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, районов и городов, на основе типовых проектов и предъявляемых к ним требований, а также оснащению их необходимыми мебельными комплектами, компьютерной техникой;
размещению в комплексах «Центр махалли» территориальных подразделений Министерства и Благотворительного общественного фонда Узбекистана «Махалла».
14. Министерству:
а) в месячный срок совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан обеспечить разработку проекта типового соглашения о возведении комплексов на условиях государственно-частного партнерства;
б) в двухмесячный срок совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента внести в Кабинет Министров проект правительственного решения об утверждении адресной программы по организации комплексов в каждой махалле на 2020-2022 годы;
в) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Благотворительным общественным фондом Узбекистана «Махалла» обеспечить:
в срок до 1 июня 2020 года – подготовку и внесение на утверждение в установленном порядке концепции по разработке, внедрению и интеграции необходимых информационных систем и электронных баз данных, технико-экономических расчетов и технических заданий для Министерства, его территориальных подразделений, а также органов самоуправления граждан;
в срок до 1 января 2021 года – разработку и внедрение информационных систем и электронных баз данных для Министерства и его территориальных подразделений на основе утвержденных концепции, технико-экономических расчетов и технических заданий, а также в срок до 1 января 2022 года – для органов самоуправления граждан;
в срок до 1 июля 2020 года – подключение к высокоскоростной сети Интернет и необходимой связи Министерства и его территориальных подразделений, в частности Министерства – правительственной связью, в срок до 1 июля 2021 года – органов самоуправления граждан;
г) в срок до 1 июня 2020 года совместно с Министерством внутренних дел Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами принять меры по дальнейшему совершенствованию электронной базы данных «Махалла», обеспечению информационной безопасности и внедрению взаимного обмена данными.
15. Установить, что тарифные коэффициенты при определении должностного оклада согласно утвержденным разрядам по оплате труда по Единой тарифной сетке применяются к центральному аппарату Министерства с увеличением в 2 раза, Министерству по поддержке махалли и семьи Республики Каракалпакстан, управлениям по поддержке махалли и семьи областей и города Ташкента – в 1,5 раза, отделам по поддержке махалли и семьи районов (городов) – в 1,3 раза.
Расходы, связанные с реализацией мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, производятся за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
16. Разместить Министерство по адресу: город Ташкент, Яшнабадский район, улица Истиклол, дом 51 на праве оперативного управления.
17. Министерству финансов Республики Узбекистан:
в рамках реализации настоящего постановления в 2020 году внести в Кабинет Министров предложения о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год»;
принять меры по выделению средств на расходы, связанные с осуществлением деятельности Министерства, до внесения соответствующих изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год»;
начиная с 2021 года ежегодно в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан предусматривать необходимые средства.
18. Министерству совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
19. Установить следующий порядок контроля за исполнением настоящего постановления:
министру по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан – оказать методическую и практическую помощь ответственным организациям в своевременной и качественной реализации задач, определенных в настоящем постановлении, обеспечить оперативное решение текущих вопросов, возникающих в процессе исполнения мероприятий, а также ежеквартально представлять в Кабинет Министров подробную информацию о ходе реализации данного постановления;
председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента – обеспечить отбор инвесторов и строительство в каждой махалле комплексов на условиях государственно-частного партнерства, при отсутствии инвесторов – строительство комплексов за счет дополнительных источников бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей, города Ташкента, районов и городов;
руководителям ответственных министерств, ведомств и организаций – реализовать все необходимые меры по своевременному, полноценному и качественному выполнению мероприятий, предусмотренных в данном постановлении;
генеральному директору Национального информационного агентства Узбекистана Кучимову А.К., исполняющему обязанности председателя Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хаджаеву А.Д. и директору Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан – регулярно освещать суть, содержание и значение настоящего постановления.
20. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.