SBQ - Svetoforni boshqaruvchi qurilma uchun dastur
Haydovchilar va piyodalar xavfsiziligini ta’minlashda svetoforlar muhim ahamiyat kasb etadi. Yo’l harakatini tartibga soluvchi chiroqlar yoʼl harakati xavfsizligini taʼminlash, yoʼl-transport hodisalarining oldini olishga xizmat qiladi.
Zero, yoʼl harakati qoidalari harakat ishtirokchilari zimmasiga muayyan huquq va majburiyatlarni yuklaydi. Bu huquqlar va majburiyatlarning asosiy qismi harakat xavfsizligini tartibga solib turuvchi yoʼl-patrul xizmati xodimlari hamda yoshi, kasb-kori, mavqeidan qatʼiy nazar turlitoifadagi haydovchilar, yoʼlovchilar oʼrtasidagi munosabatlarda aks etadi. Bu huquqiy munosabatlar yoʼllarda harakatlanish qoidalari buzilgan taqdirdagina vujudga keladi.
Dastur svetoforni boshqaruvchi qurilma uchun mo‘ljallangan.
Dasturning funksional imkoniyatlari quyidagilardan iborat:
• chorrahalardagi yo‘l harakatini avtomatik tarzda nazorat qiladi;
• yo‘llarda o‘rnatilgan svetoforlarni kerakli vaqtda o‘chirib-yoqishga va haydovchilar, piyodalar to‘gʼri harakatlanishiga yordam beradi;
• kechki soat 12:00 da o‘z rejimini o‘zgartirib svetoforni o‘chiradi, ertalabki soat 5:00 da avtomatik ravishda qayta yoqiladi.
Dastur chorrahalardagi svetoforlarni nazorat qilishda, piyodalar o‘tish joylarida, temir yo‘llar tizimida, maktab, kollejlar o’tish joylarida o’rnatilgan maketlarda qo’llanishga mo’ljallangan.
Dastur muallifi Mannanov Muzaffar va Axmedov Isxoqjonga “Elektron hisoblash mashinalari uchun yaratilgan dasturlar va ma’lumotlar bazalarining huquqiy himoyasi to‘g’risida”gi O‘zbekiston Respublikasining qonuniga ko‘ra DGU 06709 raqamli guvohnoma berildi.

Программа для устройства управления светофором
Светофоры важны для обеспечение безопасности водителей и пешеходов. Они обеспечивают безопасность движения и предотвращают дорожно-транспортные происшествия.
Действительности, правила дорожного движения накладывают определенные права и обязанности на участников дорожного движения. Большая часть этих прав и обязанностей отражена в отношениях между сотрудниками дорожной полиции, которые регулируют безопасность дорожного движения и участниками дорожного движение водителями, пешеходами независимо от возраста, рода занятий или должности. Это правоотношение возникает только при нарушении правил дорожного движения.
Программа предназначена для устройства управления светофором.
Функциональные возможности программы состоит из следующих:
• автоматически контролирует дорожное движение на перекрестках;
• способствует своевременному включению-выключению светофоров, установленных на дорогах и правильному движению водителей и пешеходов;
• в 12:00 часов вечера выключает светофор с изменением своего режима и заново включает его в 5:00 часов утра.
Программа предназначена для контролирования сфетофоров, установленных на перекрестках, переходах для пешеходов, в системе железных дорог, для изготовления макетов для учащихся школ и колледжей.
Автору программы Маннанову Музаффару и Ахмедову Исхокжону выдан сертификат DGU 06709 в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О правовой охране программ для электронных вычислительных машин и баз данных».