Energetika vazirligi tomonidan Vengriya delegatsiyasi bilan muzokaralar o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi rahbariyati a’zolari 2020-yil 18-fevralida Vengriyaning tashqi ishlar va tashqi savdo vaziri Per Siyyarto boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvda Vengriyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Elchisi Peter Santo ham ishtirok etdi.
Muzokaralar O‘zbekiston-Vengriya Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning 5-majlisi doirasida o‘tkazildi.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonning yoqilg‘i-energetika kompleksiga oid istiqbolli loyihalarni amalga oshirishda hamkorlik qilish imkoniyatlarini muhokama qildi.
Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari, “O‘zatom” agentligi rahbari Jo‘rabek Mirzamahmudov qayd etganidek, Energetika vazirligi yadroviy energetikani rivojlantirish sohasida Vengriya bilan hamkorlik qilish bo‘yicha ijobiy tajribaga ega.
Xususan, 2018-yil noyabrida “O‘zatom” agentligining Vengriyaga amaliy tashrifi bo‘lib o‘tdi, tashrif davomida Vengriya innovatsiyalar va texnologiyalar vazirligi rahbariyati a’zolari, Vengriya atom energetikasi regulyatori bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi, shuningdek Rossiyada ishlab chiqarilgan VVER-1200 reaktorli ikkita energoblok negizida “Paksh-2” AES qurilishi tajribasi o‘rganildi.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, faoliyat yuritayotgan “Paksh” AES Vengriya elektr energiyasining taxminan 40 foizini ishlab chiqaradi. Ushbu mamlakat YeI a’zolari o‘rtasida eng tez rivojlanayotgan iqtisodiyotga ega. Qayd etilganidek, “Paksh-2” loyihasining amalga oshirilishi mamlakatda elektr energiyaga bo‘lgan talabning ortib borayotganligi bilan bog‘liq.
2018-yilgi safar davomida atom energetikasi ob'yektlari qurilishini moliyalash va qonunchilik bazasini yaratish masalalari o‘rganib chiqildi. Shuningdek Vengriyaning qayta tiklanuvchan energiya manbalarini, shuningdek quyosh energiyasi va biomassa asosidagi manbalarni rivojlantirish sohasidagi tajribasi ham katta qiziqish uyg‘otdi.
Bugungi uchrashuvda Vengriya tomoni yadro energetikasi, shuningdek tabiiy gaz yetkazib berish masalalariga e’tibor qaratdi. Qayd etilganidek, Vengriya Iqlim bo‘yicha Parij bitimining a’zosi sifatida, atom energetikasisiz atmosferaga zararli chiqarish ko‘rsatkichlarini kamaytirishga erishib bo‘lmaydi, deb hisoblaydi.
Ta’kidlandiki, Vengriyada AES qurilishi haqidagi qaror iqtisodiyotning raqobatbardoshligini ta’minlashni hisobga olgan holda qabul qilingan. Zero, atom energiyasi barqaror va raqobatbardosh qiymatga ega, bu esa iqtisodiyotning uzoq muddatli rivojlanishini rejalashtirishga muhim rol o‘ynadi.
Shu munosabat bilan, Vengriya tomoni shuni ta’kidladiki, O‘zbekistonning o‘z hududida yadro energetikasini rivojlantirish borasidagi tanlovi nihoyatda to‘g‘ri bo‘lgan.
Muzokaralar yakuni bo‘yicha tomonlar umuman, tinch atomdan foydalanish, va xususan O‘zbekistonda birinchi AES qurilishi sohasida hamkorlikni rivojlantirish haqida o‘zaro kelishuvga erishdi.
Vengriya tomoni O‘zbekiston uchun ajratiladigan stipendiyalar doirasida atom energetikasi bo‘yicha mutaxassislarni o‘qishga yuborish haqidagi taklifni ko‘rib chiqish fikrini ilgari surdi. Bunda Budapesht texnika universitetidagi yaxshi ta’lim dasturi va “Paksh” AES da amaliyotni o‘tkazish imkoniyati qayd qilindi.
Shuningdek mintaqaning gaz bozorini rivojlantirish masalalari va O‘zbekistonning ushbu sohadagi kelgusi rejalari muhokama qilindi.
Energetika vazirligi tomonidan energetika va neftgaz sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar, tabiiy gaz negizida yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulot ishlab chiqarish bilan bog‘liq loyihalar haqida ma’lumot berildi.
Vengriya delegatsiyasiga may oyida Toshkentda an’anaviy Power Uzbekistan 2020 ko‘rgazma-konferentsiyasi o‘tkazilishi haqida ma’lumot berildi va ular energetika sohasidagi ushbu muhim anjumanga taklif qilindi.

Министерством энергетики проведены переговоры с делегацией Венгрии
Члены руководства Министерства энергетики Республики Узбекистан 18 февраля 2020 года провели переговоры с делегацией Венгрии во главе с министром иностранных дел и внешней торговли этой страны Пьером Сийярто.
Во встрече принял участие Посол Венгрии в Республике Узбекистан Петер Санто.
Переговоры состоялись в рамках 5-го заседания Узбекско-Венгерской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
В ходе встречи сторонами были обсуждены возможности сотрудничества с целью реализации перспективных проектов в топливно-энергетическом комплексе Узбекистана.
Как было отмечено первым заместителем министра энергетики, главой Агентства «Узатом» Журабеком Мирзамахмудовым, у Министерства энергетики есть положительный опыт взаимодействия с венгерской стороной в сфере изучения опыта развития ядерной энергетики.
В частности, в ноябре 2018 года делегация Агентства «Узатом» побывала в Венгрии с рабочим визитом, в ходе которого состоялись встречи с членами руководства Министерства инновации и технологий Венгрии, Венгерского регулятора атомной энергетики, а также был изучен опыт строительства АЭС «Пакш-2» на основе двух энергоблоков с реакторами ВВЭР-1200 российского производства.
Согласно статистике, действующая АЭС «Пакш» производит порядка 40% электроэнергии Венгрии – страны, которая имеет на сегодня самую быстроразвивающуюся экономику среди членов ЕС. Как отмечалось в ходе визита, реализация проекта «Пакш-2» связан с возрастающей потребностью в электроэнергии в стране.
В ходе визита 2018 года были изучены вопросы финансирования и законодательной базы возведения объектов атомной энергетики. Также большой интерес представлял венгерский опыт развития возобновляемых источников энергии, в частности солнечной и на основе биомассы.
На сегодняшних переговорах, Венгерская сторона вновь акцентировала внимание на вопросах ядерной энергетики, а также поставках природного газа.
Было отмечено, что Венгрия, являясь членом Парижского соглашения по климату, привержена мнению, что без атомной энергетики нельзя достичь необходимых показателей снижения вредных выбросов в атмосферу.
Подчеркнуто, что решение о строительстве АЭС в Венгрии принято с учетом обеспечения конкурентоспособности экономики, так как атомная энергия имеет более стабильную и конкурентную стоимость, что играет важную роль для долгосрочного планирования развития экономики.
В связи с этим, Венгерская сторона указала, что выбор Узбекистана в пользу развития ядерной энергетики на своей территории, является совершенно верным.
По итогам переговоров, сторонами достигнуты договоренности о развитии сотрудничества с сфере использования энергии мирного атома в целом, и строительства первой АЭС в Узбекистане в частности.
Венгерской стороной предложено рассмотреть направление на обучение, в рамках выделяемых стипендий для Узбекистана, специалистов по атомной энергетике, отметив хорошую программу обучения в Будапештском техническом университете и возможность прохождения практики на АЭС «Пакш».
Также обсуждены вопросы развития газового рынка региона и дальнейшие планы Узбекистана в данной отрасли.
Со стороны Министерства энергетики была представлена информация об осуществляемых реформах в энергической и нефтегазовой отраслях, проектах по производству продукции с высокой добавленной стоимостью на базе природного газа.
Венгерская сторона была проинформирована о проведении в мае в Ташкенте ежегодной выставки-конференции Power Uzbekistan 2020 и приглашена к участию в этом важном событии энергетической сферы.