Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri Vengriya tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri bilan uchrashdi
2020-02-19 | Fan
18-fevral kuni Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov Vengriya tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri Peter Siyyarto bilan uchrashdi.
Tomonlar ikki davlat oʻrtasida ilm-fan va innovatsiyalar sohasida hamkorlik masalalarini muhokama qildilar. Xususan, Vengriya ilmiy tadqiqot muassasalarida olimlar va tadqiqotchilarning malakasini oshirish, qoʻshma ilmiy loyhilarni amalga oshirish, birgalikda texnoparklar tashkil etish boʻyicha muzokaralar olib borildi.
Peter Siyyarto oʻrta va oliy taʼlim tizimi iqtisodiyotning real sektori talablariga koʻra mutaxassislarni tayyorlashi zarurligi, va shu orqali mehnat bozorini takomillashtirish mumkinligi borasida Vengriya tajribasiga asoslangan holda fikrlar bildirdi. I. Abdurahmonov startap ekotizimini rivojlantirish, venchur jamgʻarmalarini takomillashtirishga xissa qoʻsha oladigan kadrlarning yurtimizda kamligi va bu boʻyicha qator ishlar qilinish zarurligini taʼkidladi.

Министр инновационного развития Республики Узбекистан встретился с министром внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии
2020-02-19 | Наука
18 февраля текущего года министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов встретился с министром внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петером Сийярто.
Стороны обсудили вопросы сотрудничества двух стран в научной и инновационной сфере. В частности, были проведены переговоры по вопросам повышения квалификации ученых и исследователей в научно-исследовательских институтах Венгрии, реализации совместных научных проектов, созданию совместных технопарков.
Петер Сийярто высказал свое мнение о необходимости подготовки специалистов системы среднего и высшего образования в соответствии с требованиями реального сектора экономики, опираясь на опыт Венгрии, а также о возможности улучшения рынка труда таким путем. И. Абдурахмонов отметил нехватку кадров, способных внести вклад в развитие стартап-экосистемы, совершенствование венчурных фондов в нашей стране и подчеркнул о необходимости проведения ряда работ по этому вопросу.