Vengriya Tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2020-yilning 18-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning 5-yig‘ilishi va O‘zbekiston-Vengriya biznes-forumida ishtirok etish uchun mamlakatimizga Vengriya delegatsiyasiga boshchilik qilib kelgan Tashqi iqtisodiy aloqalar va tashqi ishlar vaziri Peter Siyyarto bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan 2019-yil oktabr oyida Boku shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining majlisi doirasidagi ikki tomonlama uchrashuvi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Vazirlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, madaniy-gumanitar sohalardagi hamda “O‘zbekiston – Yevroittifoq” va xalqaro tashkilotlar shakllaridagi O‘zbekiston – Vengriya hamkorligini kuchaytirish uchun keng imkoniyatlar borligini tasdiqladi.
O‘zbekiston tomonidan o‘tgan yilning 1-fevralidan Vengriya fuqarolari uchun 30 kungacha vizasiz tartibning joriy qilinishi turistik sayohatlarning sezilarli o‘sishi uchun qulay sharoit yaratgani e’tirof etildi.
Tomonlar ikki mamlakat ilg‘or oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida aloqlarni o‘rnatishga, jumladan ularning professor-o‘qituvchilari tarkibining malakasini oshirish borasida hamda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti bilan Vengriya Fanlar akademiyasi Yadroviy tadqiqotlar instituti o‘rtasida imliy almashinuvlarni yo‘lga qo‘yishga qiziqishning mavjudligini tasdiqladi.

18 февраля 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петером Сийярто, прибывшим в нашу страну во главе делегации для участия в 5-м заседании Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и узбекско-венгерском бизнес-форуме.
Обсуждены вопросы реализации договоренностей, достигнутых в ходе двусторонней встречи Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном в рамках заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств в октябре 2019 года в г.Баку.
Министры подтвердили наличие широких возможностей для наращивания узбекско-венгерского взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной областях, а также в форматах «Узбекистан – Евросоюз» и международных организаций.
Отмечалось, что введение Узбекистаном с 1 февраля прошлого года безвизового режима до 30 дней для граждан Венгрии создало благоприятные условия для значительного увеличения туристических поездок.
Стороны подтвердили заинтересованность в установлении связей между ведущими вузами двух стран, в том числе для повышения квалификации их профессорско-преподавательского состава, установления научных обменов между Институтом ядерной физики Академии наук Узбекистана и Институтом ядерных исследований Академии наук Венгрии.