Eron Elchisi bilan uchrashuv
2020-yilning 17-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Eron Islom Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Hamid Nayirobodiy bilan uchrashdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston va Eron o‘rtasida turli sohalardagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari ko‘rib chiqildi hamda Afg‘oniston muammosini hal etishga qaratilgan xalqaro sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlash mavzulari muhokama etildi.
Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasida turli darajalardagi muloqotlar faollashganini ijobiy baholab, o‘zaro manfaatli sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini bildirdilar.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Eron mintaqaviy masalalar, xususan Afg‘oniston muammosini hal etish bo‘yicha o‘xshash mavqe egallaganiga urg‘u berilib, mazkur yo‘nalishdagi o‘zaro hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.

17 февраля 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Иран Хамидом Найирободий.
В ходе встречи рассмотрены текущее состояние и перспективы взаимодействия Узбекистана и Ирана в различных областях, а также обсуждены вопросы поддержки международных усилий по решению афганской проблемы.
Стороны констатировали активизацию диалога на различных уровнях между двумя странами и выразили готовность развивать отношения в областях, представляющих взаимный интерес.
Подчеркивалось сходство позиций Узбекистана и Ирана в решении региональных вопросов, в частности проблем Афганистана, и в этом контексте стороны обменялись мнениями о перспективах сотрудничества на этом направлении.