Eron Elchisi bilan uchrashuv
2020-yilning 17-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Eron Islom Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Hamid Nayirobodiy bilan uchrashdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston va Eron o‘rtasida turli sohalardagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari ko‘rib chiqildi hamda Afg‘oniston muammosini hal etishga qaratilgan xalqaro sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlash mavzulari muhokama etildi.
Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasida turli darajalardagi muloqotlar faollashganini ijobiy baholab, o‘zaro manfaatli sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini bildirdilar.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Eron mintaqaviy masalalar, xususan Afg‘oniston muammosini hal etish bo‘yicha o‘xshash mavqe egallaganiga urg‘u berilib, mazkur yo‘nalishdagi o‘zaro hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.

Ismatulla Irgashev meets with Iranian Ambassador
Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran Hamid Nayyerabadi, Uzbekistan MFA reports.
The current state and prospects of cooperation between Uzbekistan and Iran in various fields, as well as issues of supporting international efforts to solve the Afghan problem were considered at the meeting.
The parties noted the intensification of the dialogue at various levels between the two countries and expressed their readiness to develop relations in areas of mutual interest.
The similarity of positions of Uzbekistan and Iran in addressing regional issues, in particular, problems of Afghanistan, was noted. The parties exchanged views on prospects for cooperation in this area.