XTV va UNODC yoshlar oʻrtasida jinoyatchilikni oldini olish uchun hamkorlikni kengaytiradi
Oʻzbekiston Xalq taʼlimi vazirligi hamda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Giyohvandlik va jinoyatchilikni oldini olish boʻyicha Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi (UNODC) yoshlar oʻrtasida jinoyatchilikni oldini olish uchun hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi.
Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov UNODCning Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi rahbari Ashita Mittal boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Tomonlar oxirgi yetti yil ichida ikki tomonlama hamkorlik natijalarini muhokama qildi. 2013-2019-yillarda tomonlar hamkorlikda “Oila va maktab birgalikda”, “Mustahkam oila”, “Adolat uchun taʼlim”, “Baxtli maktablar” va “Hayotga qoʻshil” kabi loyihalarni amalga oshirildi. Baʼzi loyihalar hali ham amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, tomonlar XTV va UNODC oʻrtasida 2020-2025-yillarda hamkorlik hamda 2020-yilning aprel oyida Kiotoda (Yaponiya) oʻtadigan Jinoyatchilikni oldini olish va jinoiy sudlov masalalariga bagʻishlangan kongressda vazirlik vakillarining ishtiroki masalalarini ham koʻrib chiqdi.
Jumladan, tomonlar UNODCning yoshlar siyosati va ularni ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash milliy strategiyasida hamda maktablarda joriy etiladigan “Tarbiya” fanini ishlab chiqishdagi ishtirokini ham muhokama qildi.
“Hayotga qoʻshil” loyihasini Fargʻona vodiysining boshqa maktablari va mamlakatimizning boshqa hududlarida amalga oshirish masalalari ham koʻrib chiqildi.

МНО и УНП ООН обсудили вопросы расширения сотрудничества для предотвращения преступности среди молодежи
2020-02-17 | Образование
Министерство народного образования Узбекистана и Региональное представительство Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) в Центральной Азии обсудили вопросы расширения сотрудничества для предотвращения преступности среди молодежи.
Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов принял делегацию Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии во главе с региональным представителем Ашитой Миттал.
Стороны рассмотрели достигнутые результаты семилетнего совместного сотрудничества. Было отмечено, что в 2013-2020 годах стороны в сотрудничестве осуществили проекты как «Семья и школа вместе», «Крепкая семья», «Образование для правосудия», «Счастливая школа» и «Вливайся в жизнь». Некоторые проекты еще реализуются.
Также обсуждены вопросы сотрудничества между МНО и УНП ООН на 2020- 2025 годы, а также участия представителей Министерства в Конгрессе по предупреждению преступности и уголовному правосудию в апреле 2020 в Киото (Япония).
В частности, стороны обсудили участие УНП ООН в разработке национальных стратегий по молодежной политике и социальной поддержке молодежи, а также новой школьной учебной дисциплины «Воспитание».
Рассмотрены вопросы по реализации программы «Вливайся в жизнь!» в других школах Ферганской долины и регионах Узбекистана, включая Республику Каракалпакстан.
Было отмечено, что образование является важным фактором для профилактики преступности среди молодежи.