AKT rivoji — taraqqiyot poydevori
Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish davr talabi Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotining muhim omillaridan biridir. Shu maqsadda ayni paytda yurtimizda internet va mobil aloqa xizmatlari ko‘rsatish darajasini yuksaltirish bo‘yicha sezilarli ishlar amalga oshirilmoqda. Masalan, birgina o‘tgan yilning o‘zida 2 017 ta yangi mobil aloqa baza stansiyasi o‘rnatilishi natijasida O‘zbekistonda mobil aloqa bilan qamrovi 96 foizga va mobil internet tarmog‘iga keng polosali ulanish qamrovi esa 70 foizga yetkazildi. Joriy yilda chekka hududlarda 2 200 ta shunday stansiya o‘rnatish rejalashtirilyapti.
Servis, turizm, savdo va umumiy ovqatlanish ob’ektlarining jozibadorligini oshirish maqsadida barcha diqqatga sazovor joylar, ziyoratgohlar, temir yo‘l vokzallari, aeroportlarda Wi-Fi tarmog‘i orqali internetga ulaniladigan 685 dan ortiq nuqta ishga tushirildi.
Telekommunikatsiya tarmoqlarini yanada rivojlantirish yo‘nalishida operator va provayderlar tomonidan amalga oshirilgan keng ko‘lamli ishlar natijasida o‘tgan 2019-yilda xalqaro internet tarmog‘iga ulanishning umumiy o‘tkazuvchanlik qobiliyati 1 200 Gbit/s.ni tashkil etdi. Kommutatsiya markazi orqali 750 Gbit/s tezlikda Internet tarmog‘iga chiqish imkoniyati yaratildi va tarmoqning yuklanish darajasi 76,6 foizga o‘sdi.
2020-yilning 1-yanvaridan operator va provayderlarga Internet xizmatlari uchun tarif o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 34 foizga arzonlashtirilib, 1 Mbit/s uchun 56,0 ming so‘mni tashkil etdi.
2021-yilda barcha ijtimoiy soha ob’ektlari yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlanadi hamda olis chekka hududlardagi aholi maskanlarida ham telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanish imkoniyati yaratiladi.
Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, elektron hukumat, elektron tijorat, xavfsiz va aqlli shahar tizimlarini keng joriy qilish jarayonida ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash uchun har bir hududda data-markazlar faoliyatini tashkil etish zarur. Shu maqsadda xorijiy kompaniyalar bilan birgalikda Toshkentdagi mavjud data-markazni kengaytirish, shuningdek, poytaxtimizda, Qo‘qon va Buxoro shaharlarida mutlaqo yangi data-markazlar qurilishi belgilangan.
Xalqqa xizmat yo‘lida
Aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining davlat organlari bilan to‘g‘rida to‘g‘ri aloqa shakllarini yanada rivojlantirish maqsadida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining yangi versiyasi ishlab chiqildi. Hozir Yagona portal orqali 176 ta elektron davlat xizmati taqdim etilmoqda.
Tadbirkorlar, jumladan, chet el investorlari murojaatlari bilan sifatli va tezkor ishlashni tashkil etish, ular bilan ochiq va to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotni ta’minlash, qonuniy talablarini samarali ro‘yobga chiqarish va muammoli masalalarini hal etish maqsadida Bosh vazirning tadbirkorlar murojaatlarini ko‘rib chiqish virtual qabulxonasi - “business.gov.uz” portali ishga tushirildi.
Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini barcha manfaatdor vazirliklar, idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlariga ko‘rib chiqish, elektron raqamli imzodan foydalangan holda kelishish, jumladan, bir vaqtning o‘zida keng jamoatchilik va mutaxassislar muhokamasini o‘tkazish va tezkor jo‘natish uchun vaqtni va mehnat resurslarini sezilarli darajada tejash maqsadida “project.gov.uz” yagona elektron tizimi joriy etildi.
Prezidentimiz Oliy Majlisga Murojaatnomasida Toshkent shahrida zamonaviy infratuzilmaga ega bo‘lgan dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki — IT-Park barpo etilgani, u o‘zining dastlabki natijalarini bera boshlaganini ta’kidladi. Bunday IT-Parklar Nukus, Buxoro, Namangan, Samarqand, Guliston va Urganch shaharlarida ham tashkil etilyapti.
5 ta muhim tashabbusning uchinchi tashabbusi amalda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi ishlarni yangi tizim asosida yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning uchinchi tashabbusi doirasida respublika bo‘yicha 22 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etildi. Ushbu Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarini 2020-yilda 80 ta yetkazishga rejalashtirilmoqda. Bundan asosiy maqsad aholining kompyuter savodxonlgini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Mazkur markazlar faoliyatini samarali tashkil etish maqsadida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti tomonidan 14-30 yoshdagilar uchun dasturlash asoslari, kompyuter grafikasi, robototexnika, veb va mobil ilovalar yaratishga oid jami 19 ta fan dasturlari ishlab chiqildi.
Mazkur markazlarda jami 3,0 ming nafar tinglovchi o‘quv kurslarini yakunladi, hozir 1,6 ming nafar tinglovchi tahsil olmoqda.
Sohada kadrlar tayyorlash
Sohada ta’lim berishning ilg‘or uslublarini joriy etish, iqtidorli yoshlar salohiyatini yuksaltirish, xorijiy mamlakatlarning yetakchi ta’lim muassasalari bilan samarali muloqotni tashkil qilish, kadrlar tayyorlashga katta e’tibor qaratilmoqda.
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning hududiy filiallari 2018/2019 o‘quv yilidan boshlab zamonaviy ta’limning kredit tizimiga o‘tkazildi. Natijada jahon standartlariga moslashtirish uchun o‘quv rejalari yangi fanlar bilan boyitildi, talabalarga fanlarni tanlash erkinligi berildi, professor-o‘qituvchilar va talabalarga akademik mobillik tizimini yo‘lga qo‘yish imkoniyati yaratildi. Hozirgi kunda bu tizimda 9 609 nafar talaba ta’lim olmoqda. Universitetga xorijiy davlatlardan 21 nafar professor-o‘qituvchi jalb qilindi.

Развитие ИКТ - основа прогресса
Современная экономика отличается увеличением размера доли информационных услуг в валовом внутреннем продукте. В последние годы эта тенденция наблюдается и в нашей стране. В частности, в 2019 году в сфере информационно-коммуникационных технологий в общей сложности было оказано услуг на 10,6 трлн. сумов, а объем экспорта составил 176 миллионов долларов.
Широкое применение информационных технологий во всех сферах жизни государства и общества в настоящее время является одной из самых актуальных задач. Именно на это направлены усилия по формированию системы «электронного правительства». Разработана и внедряется в жизнь программа «Цифровой Узбекистан-2030», которая означает новый этап нашего развития.
Развитие телекоммуникационной инфраструктуры является одним из важнейших факторов социально-экономического развития страны. С этой целью в настоящее время в нашей стране проводится значительная работа по повышению уровня оказания Интернет услуг и мобильной связи. Так, только в прошлом году в результате установки 2 017 новых базовых станций мобильной связи охват мобильной связью в Узбекистане достиг 96 процентов, а широкополосного доступа в сетях мобильного интернета -70 процентов. В текущем году планируется установить  2 200 новых станций в основном в отдаленных районах.
В целях повышения привлекательности объектов сервиса, туризма, торговли и общественного питания было задействовано более 685 точек доступа в интернет через  Wi-Fi сети на всех достопримечательностях, железнодорожных вокзалах и аэропортах.
В результате широкомасштабной работы, проведенной операторами и провайдерами в направлении дальнейшего развития телекоммуникационных сетей, общая пропускная способность подключения к международным каналам сети Интернет в 2019 году составила 1 200 Гбит/с. Через  Международный центр пакетной коммутации была создана возможность выхода в сеть Интернет со скоростью 750 Гбит / с, а уровень загрузки внешнего канала вырос до 76,6 процента.
С 1 января 2020 года тариф на внешний Интернет канал для операторов и провайдеров по сравнению с аналогичным периодом прошлого года подешевел на 34 процента и составил 56,0 тыс. сумов за 1 Мбит/с.
В 2021 году все объекты социальной сферы будут обеспечены высокоскоростным интернетом, а также доступом к телекоммуникационным услугам в отдаленных населенных пунктах.
В процессе развития цифровой экономики, широкого внедрения систем электронного правительства, электронной коммерции, безопасного и умного города необходимо организовать деятельность дата-центров в каждом регионе для хранения и обработки данных. С этой целью совместно с зарубежными компаниями намечено расширение существующего в Ташкенте дата-центра, а также строительство абсолютно новых дата-центров в столице, Коканде и Бухаре.
На пути к служению народу
В целях дальнейшего развития эффективных форм взаимодействия населения и субъектов предпринимательства с государственными органами разработана новая версия Единого портала интерактивных государственных услуг. В настоящее время через Единый портал предоставляются 178 видов электронных государственных услуг.
С целью организации качественной и оперативной работы с обращениями предпринимателей, в том числе иностранных инвесторов, обеспечения открытого и прямого диалога с ними, эффективной реализации законных требований и решения проблемных вопросов запущен портал business.gov.uz - Виртуальная приемная премьер-министра по рассмотрению обращений предпринимателей.
В целях существенной экономии времени и трудовых ресурсов на рассмотрение проектов нормативно-правовых актов всем заинтересованным министерствам, ведомствам, местным органам исполнительной власти, согласование с использованием электронной цифровой подписи, в том числе проведение одновременно широкого общественного и экспертного обсуждения и оперативную рассылку внедрена единая электронная система project.gov.uz.
В своем послании к Олий Мажлису Президент нашей страны отметил, что в городе Ташкенте построен современный парк программных продуктов и информационных технологий — IT-парк, который уже дал свои первые результаты. Такие IT-парки организуются также в Нукусе, Бухаре, Намангане, Самарканде, Гулистане и Ургенче.
Третья инициатива 5 важных инициатив на практике
В рамках третьей инициативы из 5 важных инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан по налаживанию работы в социальной, духовно-просветительской сферах на основе новой системы, по республике создано 22 учебных центра цифровых технологий. Количество таких центров цифровых технологий планируется довести до 80 в 2020 году. Основной целью является дальнейшее повышение компьютерной грамотности населения.
В целях эффективной организации деятельности данных центров Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий разработаны 19 научных программ по основам программирования, компьютерной графике, робототехнике, веб- и мобильным приложениям для детей в возрасте от 14 до 30 лет.
Всего в этих центрах прошли обучение 3,0 тыс. слушателей, в настоящее время обучаются 1,6 тыс. слушателей.
Подготовка кадров в отрасли
Большое внимание уделяется внедрению передовых методов обучения в сфере, повышению потенциала одаренной молодежи, организации эффективного диалога с ведущими образовательными учреждениями зарубежных стран, подготовке кадров.
Ташкентский университет информационных технологий и его региональные филиалы с 2018/2019 учебного года перешли на кредитную систему современного образования. В результате учебные планы для адаптации к мировым стандартам обогатились новыми предметами, студентам была предоставлена свобода выбора предметов, профессорам и студентам была предоставлена возможность наладить систему академической мобильности. В настоящее время по этой системе обучаются 9 609 студентов. В университете был привлечен 21 профессор-преподаватель из зарубежных стран.
В 2019 году Университет за счёт технического гранта Японской организации международного сотрудничества на сумму 1,6 млн.долларов ввёл в эксплуатацию Учебный медиацентр.
Сдано в эксплуатацию новое современное здание специализированной школы имени Мухаммада ал-Хоразмий на 1200 мест.