O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Polsha Respublikasi bosh mehnat inspektori bilan muzokaralar olib bordi
2020-02-17 | Jamiyat
2020-yil 13-fevral kuni Varshava shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri N.Xusanov Polsha Respublikasi bosh mehnat inspektori V.Lishek bilan uchrashdi.
Muzokaralar jarayonida Polsha hududida mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan O‘zbekiston fuqarolarining mehnat huquqlarini himoya qilish va tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi tizimini joriy etish, shuningdek, Polsha hududida mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnoma olish tartibini soddalashtirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda ikki mamlakat Mehnat inspektsiyalari o‘rtasida tajriba almashinuvini yo‘lga qo‘yish va O‘zbekiston Respublikasida mehnat qonunchiligiga rioya qilishni nazorat tizimiga zamonaviy tajribani joriy qilish maqsadida hamkorlik qilishga kelishib olindi.
O‘zbekiston Respublikasining mehnat salohiyati, respublikaning demografik tendentsiyasi, mehnat bozorining hozirgi holati, ishchi kasblar bo‘yicha malakali mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha mavjud imkoniyatlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
Muzokara yakunida Polsha Mehnat inspektsiyasi mehnat munosabatlari qonunchiligi buzilishi holatlari bo‘yicha o‘zbekistonlik fuqarolardan murojaatlar kelib tushgan taqdirda ularning mehnat huquqlarini himoya qilishda yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini alohida ta’kidlab o‘tdi.

Министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан провел переговоры с Главным инспектором труда Республики Польша
2020-02-17 | Общество
13 февраля 2020 года в г.Варшава состоялась встреча министра занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Н.Хусанова с главным инспектором труда Республики Польша В.Лыщеком.
В рамках переговоров обсуждены вопросы обеспечения трудовых прав граждан Узбекистана осуществляющих трудовую деятельность на территории Польши и внедрения систем организованной трудовой миграции, а также механизмы получения разрешения на осуществление трудовой деятельности в Польской Республике.
В рамках встречи достигнуты договоренности по осуществлению сотрудничества между Инспекциями труда двух стран в целях налаживания обмена опытом и дальнейшего внедрения современного опыта в систему обеспечения соблюдения трудового законодательства Республики Узбекистан.
Предоставлена подробная информация о трудовом потенциале Республики Узбекистан, демографической тенденции, текущем состоянии рынка труда, имеющихся возможностях по подготовке квалифицированных специалистов по рабочим профессиям.