O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Polsha Respublikasi Oila, mehnat va ijtimoiy siyosat vaziri bilan muzokaralar olib bordi
2020-02-17 | Jamiyat
2020 yilning 13 fevral kuni Varshava shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri N.Xusanov Polsha Respublikasi Oila, mehnat va ijtimoiy siyosat vaziri M.Malag bilan uchrashdi.
Uchrashuv doirasida M.Malag Polsha Respublikasidagi demografik holat, bandlik darajasi, mamlakat rivojlanish ko‘rsatkichlari, ishsizlik darajasini kamaytirish tendentsiyalari va aholi uchun yaratilayotgan ijtimoiy dasturlar haqida ma’lumot berdi.
O‘zbekiston tomoni O‘zbekiston Respublikasining ishchi kuchi salohiyati, respublikaning demografik tendentsiyasi, mehnat bozorining hozirgi holati, ishchi kasblar bo‘yicha malakali mutaxassislar tayyorlash yuzasidan mavjud imkoniyatlar to‘g‘risida batafsil taqdimot o‘tkazdi.
Shuningdek, N.Xusanov O‘zbekiston fuqarolarini Polsha Respublikasiga noqonuniy mehnat migratsiyasining oldini olish uchun O‘zbekistonni Polsha mehnat bozorida ishtirok etishda yengillashtirilgan imkoniyatlar berilgan davlatlar ro‘yxatiga kiritish orqali, tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi tizimini joriy etish maqsadida Hukumatlararo bitim imzolash taklifini berdi.
O‘z navbatida, M.Malag Polsha Hukumati xorijiy mamlakatlar, xususan O‘zbekistondan malakali ishchilarni jalb qilishga qiziqish bilan qarayotganini alohida ta’kidlab, bugungi kunda Polsha Parlamenti tomonidan migratsiya siyosatini tartibga soluvchi qonun hujjati loyihasi muhokama qilinayotganligini, ushbu uchrashuv ayni vaqtda o‘tkazilayotganligini bildirdi. Uchrashuvda O‘zbekiston tomonidan berilgan takliflar tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi tizimini joriy etishda asos bo‘lib xizmat qilishini ko‘rsatib o‘tdi.
Ta’kidlash joizki, ushbu masala O‘zbekiston va Polsha Respublikalari o‘rtasida ilk bor muhokama etildi.

Министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан провел переговоры с Министром семьи, труда и социальной защиты Республики Польша
2020-02-17 | Общество
13 февраля 2020 года в г.Варшава министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Н.Хусанов встретился с министром семьи, труда и социальной защиты Республики Польша М.Малаг.
В рамках переговоров М.Малаг предоставила информацию о демографическом состоянии, уровне занятости, показателях развития страны, тенденции сокращения уровня безработицы и создающихся социальных программ для граждан.
Узбекской стороной презентован трудовой потенциал Республики Узбекистан, демографические тенденции республики, текущее состояние рынка труда, имеющиеся возможности по подготовке квалифицированных специалистов по рабочим профессиям.
Также, Н.Хусанов предложил подписание Межправительственного соглашения для внедрения системы организованной трудовой миграции путем включения Республики Узбекистан в список государств, имеющих упрощённый доступ к рынку труда Польши с целью предотвращения незаконной трудовой миграции граждан Узбекистана в Республику Польша.
В свою очередь М.Малаг отметила, что Правительство Польши рассматривает с особой заинтересованностью вопрос привлечения квалифицированных иностранных работников, в том числе и из Узбекистана,  а также, сообщила, что в настоящий момент Парламентом Польши обсуждается законопроект по регулированию миграционной политики и подчеркнула своевременность данной встречи. В рамках встречи польская сторона отметила, что предложения узбекской стороны послужат основой для внедрения системы организованной трудовой миграции.