BMTning O‘zbekistondagi loyihalari doimiy muvofiqlashtiruvchisi bilan uchrashuv
2020-yil 12-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva BMTning O‘zbekistondagi loyihalari doimiy muvofiqlashtiruvchisi Xelena Frayzer bilan uchrashdi.
O‘zbekiston va BMT o‘rtasida Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish masalalarida hamkorlik qilish muhokamaning asosiy mavzusi bo‘ldi. Jumladan, BTMni targ‘ib qilishda parlamentning roli haqida so‘z borganda Tanzila Narbayeva mamlakatimizda joriy yildan boshlab BMTning 17 ta barqaror rivojlanish maqsadiga erishish ustidan kuchli parlament nazorati o‘rnatilishini, shu tufayli parlamentda hukumat a’zolarining ushbu masala yuzasidan tegishli hisobotlarini eshitish amaliyoti joriy etilishini ta’kidladi.
Shuningdek, uchrashuvda gender masalalar bo‘yicha hamkorlik qilishning turli jihatlari muhokama etildi. Jumladan, 2020-2030-yillarda O‘zbekiston Respublikasida gender tenglikka erishish strategiyasi loyihasi haqida so‘z bordi. Ushbu Strategiyaning BMT ekspertlari tomonidan baholanishi zarurligi ta’kidlandi.
O‘zbekistonda BMTning 75 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazish masalalari ham muhokama etildi. Shu nuqtai nazardan BMT tuzilmalari jahonning barcha mamlakatlarida bo‘lgani kabi respublikamizda ham o‘zbekistonliklar o‘z kelajagini qanday ko‘rishni istashi va bunda BMT qanday rol o‘ynashi haqida so‘rov o‘tkazishni rejalashtirayotgani qayd etildi.

Встреча с Постоянным координатором проектов ООН в Узбекистане
12 февраля 2020 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с Постоянным координатором проектов ООН в Узбекистане Хеленой Фрейзер.
Основной темой обсуждения стало сотрудничество между Узбекистаном и ООН в вопросах достижения Целей устойчивого развития (ЦУР). В частности, говоря о роли парламента в продвижении ЦУР, Танзила Нарбаева отметила, в нашей стране с текущего года будет установлен строгий парламентский контроль за достижением 17 Целей устойчивого развития ООН, в связи с этим внедряется практика заслушивания в парламенте соответствующих отчетов членов правительства по данному вопросу.
В ходе встречи также обсуждены различные аспекты взаимодействия по гендерным вопросам. В частности, речь шла о проекте Стратегии по достижению гендерного равенства в Республике Узбекистан в 2020-2030 годах.  Подчеркивалась необходимость экспертной оценки ООН данной Стратегии.
Обсуждались также вопросы проведения в Узбекистане мероприятий, посвященных 75 летию ООН. В этом контексте отмечено, что структурами ООН намечается провести в нашей республике, как и практически во всех странах мира, опрос о том, каким узбекистанцы видят свое будущее и какова роль ООН в нем.