Toshkentda “O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari to‘g‘risida”gi qonun qabul qilinganligining bir yilligiga bag‘ishlangan “davra suhbati” bo‘lib o‘tdi
2020-02-11 | Jamiyat
2020-yil 10-fevral kuni Toshent davlat yuridik universitetida “O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari to‘g‘risida”gi qonun qabul qilinganligining bir yilligiga bag‘ishlangan “davra suhbati” bo‘lib o‘tdi.
Vazirlik va idoralar hamda ilmiy-akademik doiralar vakillari ishtirok etgan tadbir Tashqi ishlar vazirligi tomonidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi va TDYuU bilan birgalikda tashkil etildi.
“Davra suhbati” ishtirokchilari qonun normalarining amalda bajarilishining hozirgi holatini tahlil qildilar, huquqni qo‘llash amaliyotidagi dolzarb masalalar bo‘yicha fikr almashdilar va umuman ushbu yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlarni ijobiy baholadilar.
Qonunning to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qiluvchi muhim normativ-huquqiy hujjat sifatida o‘z vaqtida qabul qilinganligini qonunni qo‘llash amaliyoti ko‘rsatayotganligi ta’kidlab o‘tildi.
Xalqaro shartnoma loyihalarini idoralararo ishlab chiqish jarayonidagi talablar kuchaytirilishi va ularni huquqiy ekspertizadan o‘tkazish mexanizmining joriy etilishi esa hujjatlar sifatini oshirishga hamda faqatgina amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan bitimlar tuzilishini ta’minlashga xizmat qilayotganligi alohida e’tirof etildi. Buning natijasida 2019-yilda imzolangan bitimlar soni 2018-yildagiga qaraganda 40% dan ortiqqa kamayganligi ham eslatib o‘tildi.
Shu bilan birga, yig‘ilish qatnashchilari axborot tehnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish, Tashqi ishlar va Adliya vazirliklarining sa’y-harakatlarni birlashtirish orqali xalqaro shartnomalarni yagona tarzda hisobga olish, inventarizatsiya qilish va ularning amalga oshirilishi yuzasidan monitoring qilishning elektron ma’lumotlar bazasini yaratish borasidagi ishlar yakuniga yetkazilishi lozimligini qayd etdilar.
Tadbirda xalqaro shartnomalarni tayyorlash va ularni yuridik-texnik jihatdan rasmiylashtirish bo‘yicha Uslubiy ko‘rsatmalar loyihasining taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
O‘tkazilgan “davra suhbati”ning yakuni bo‘yicha tomonlar qonunning ayrim qoidalarini amalga oshirishni takomillashtirish hamda vazirlik va idoralarning shartnomaviy-huquqiy faoliyatini yanada yaxshilash yuzasidan takliflar ishlab chiqdilar.

В Ташкенте состоялся «круглый стол», посвященный годовщине принятия закона «О международных договорах Республики Узбекистан»
10 февраля 2020 года в Ташкентском государственном юридическом университете состоялся «круглый стол», посвященный годовщине принятия закона «О международных договорах Республики Узбекистан».
Мероприятие, в котором приняли участие представители министерств и ведомств, а также научно-академических кругов, было организовано МИД совместно с Комитетом по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Олий Мажлиса и ТГЮУ.
Участники «круглого стола» проанализировали нынешнее состояние практической реализации положений закона, обменялись мнениями по актуальным вопросам правоприменительной практики и в целом положительно оценили проделанную работу в данном направлении.
Отмечалось, что практика применения закона указывает на своевременность и важность его принятия как нормативно-правового акта, имеющегося силу прямого действия.
Усиление требований по проведению межведомственной проработки и внедрение механизма правовой экспертизы проектов послужили повышению их качества и обеспечению заключения исключительно практически значимых договоров. В результате в 2019 году количество подписанных документов уменьшилось на более чем 40% по сравнению с 2018 годом.
Участники подтвердили необходимость скорейшего завершения работы по созданию электронной базы данных единого учета международных договоров, инвентаризации и мониторинга за их реализацией путем консолидации усилий министерств по развитию информационных технологий и коммуникаций, иностранных дел и юстиции.
На мероприятии также презентован проект Методических указаний по подготовке и юридико-техническому оформлению международных договоров Республики Узбекистан.
По итогам «круглого стола» участники выработали предложения по совершенствованию реализации отдельных положений закона и дальнейшему улучшению договорно-правовой деятельности министерств и ведомств.