Buyuk Britaniya investorlarining O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalarga qiziqishi ortmoqda
2020-02-05 | Iqtisodiyot
Energetika vaziri Alisher Sultonov Buyuk Britaniyaning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Timoti Torlot boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Unda ikki tomon o‘rtasidagi hamkorliklar, xususan, Britaniya kompaniyalari va tashkilotlari ishtirokida neft-gaz sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar haqida so‘z yuritildi.
E’tiborli jihati, uchrashuvda Buyuk Britaniya diplomatik vakolatxonasi vakillari ushbu mamlakat investorlarining O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalarga qiziqishi ortib borayotganini ta’kidladi.
Energetika vazirligi matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, tomonlar “British Petroleum” (Buyuk Britaniya) va “SOCAR” (Ozarbayjon) kompaniyalari bilan hamkorlikda O‘zbekistondagi investitsiya bloklarida (Orolbo‘yi, Samsk-Kosbulaksk va Boyterak) geologiya-qidiruv ishlarini o‘tkazish imkoniyatlarini o‘rganmoqda.
Mazkur hamkorlik doirasida 2018 yilning may oyida o‘zaro anglashuv memorandumi va 2019 yilning may oyida – Ustyurt hududidagi uchta investitsiya blokidagi qidiruv salohiyatini baholash bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish to‘g‘risida bitim imzolangan edi. O‘tgan vaqt ichida Energetika vazirligi, “O‘zbekneftgaz” AJ, BP va “SOCAR” kompaniyalari mutaxassislari ishtirokida bir qator uchrashuvlar o‘tkazilib, bir qancha kelishuvlarga erishildi.
Joriy yilning fevral oyida esa BP va “SOCAR” mutaxassislari mamlakatimizga tashrif buyurib, kelishuvning asosiy shartlarini muhokama etishi kutilmoqda.

Развивая узбекско-британское партнерство в нефтегазовой сфере
Министр энергетики Алишер Султанов 4 февраля 2020 года провел встречу с Послом Великобритании в Узбекистане Тимоти Ахиллом, на котором обсужден ход реализации инвестиционных проектов в нефтегазовой отрасли с участием британских компаний и организаций.
В частности, сторонами ведется изучение возможностей проведения геологоразведочных работ на инвестиционных блоках в Республике Узбекистан (Араламорский, Самско-Косбулакский и Байтерекский) совместно с «British Petroleum» (Bеликобритания) и «SOCAR» (Азербайджан).
В рамках данного сотрудничества в мае 2018 года подписан Меморандум о взаимопонимании и в мае 2019 года - Соглашение о совместных исследованиях для оценки разведочного потенциала на трех инвестиционных блоках в Устюртском регионе. За прошедшее время состоялся ряд рабочих встреч с участием специалистов Министерства энергетики РУз, АО «Узбекнефтегаз», BP и «SOCAR» и достигнут ряд этапных договоренностей.
В феврале 2020 года планируется приезд специалистов «Socar» и «British Petroleum» для обсуждения основных условий соглашения по СРП («Соглашение о разделе продукции»).
Как было отмечено в ходе встречи со стороны Министерства энергетики, для достижения эффективности предстоящей встречи от британской стороны ожидается ускорение технической оценки совместного проекта.
Представители дипломатического представительства Великобритании подчеркнули растущий интерес со стороны инвесторов этой страны к перспективным проектам, реализующимся в Узбекистане.