“Cotton Campaign” xalqaro koalitsiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2020-yil 4-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayevaning “Cotton Campaign” xalqaro koalitsiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda majburiy mehnatga barham berish, shuningdek ushbu yo‘nalishdagi o‘zaro hamkorlik yo‘nalishlari haqida so‘z yuritildi.
Ta’kidlanganidek, “Cotton Campaign” delegatsiyasi bu safargi tashrifining maqsadi hukumat va fuqarolik jamiyati bilan muloqotni yanada rivojlantirish, fuqarolarning mehnat huquqlarini ta’minlash va majburiy mehnatning barcha shakllariga berham berish sohasida hamkorlikni faollashtirishdan iborat.
Delegatsiya a’zolariga Odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasi faoliyati, vazifalari va tarkibiy tuzilishi haqida batafsil ma’lumot berildi. Bunda “Cotton Campaign” xalqaro koalitsiyasining barcha tavsiyalari o‘z vaqtida bajarilayotganligiga urg‘u berildi.
O‘z navbatida, delegatsiya a’zolari tomonidan O‘zbekistonda keyingi yillarda majburiy mehnatga barham berish, avval bu illat qayd etilgan soha - agrar tarmoqda bozor mexanizmlarini joriy etish borasida salmoqli natijalarga erishilgani ta’kidlandi. Xalqaro koalitsiya O‘zbekiston hukumatining majburiy mehnatni yo‘q qilish borasidagi qat’iyatini qo‘llab-quvvatlashi qayd etildi. Majburiy mehnat muammosining ochiq tan olinishi va OAVda yoritilishida sezilarli siljish bor ekanligi xalqaro hamjamiyat tomonidan ham e’tirof etilayotganligi qayd etildi.
Majburiy mehnat turli shakllarining paydo bo‘lishiga sabab bo‘lgan asosiy omillar haqida so‘z yuritar ekan, Senat Raisi T. Narbayeva mamlakatimizda qishloq joylarida tadbirkorlik va fermerlik harakatini rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarga, xususan paxta klasterlari faoliyati yo‘lga qo‘yilganligiga e’tibor qaratdi. 2030-yilgacha mo‘ljallangan Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish strategiyasida agrar tarmoqda bozor mexanizmlarini bosqichma-bosqich va to‘liq joriy etish ko‘zda tutilganligini aytib o‘tildi. Bu esa majburiy mehnatning turli shakllari paydo bo‘lishiga sabab bo‘lgan sharoitlarni bartaraf etishga xizmat qiladi. Shuningdek, majburiy mehnatga barham berish va uning oldini olish O‘zbekiston davlati ustuvor yo‘nalishlaridan biri va bu yo‘nalishda barcha tegishli choralar ko‘rilayotganligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar majburiy mehnatning oldini olishda yanada salmoqli natijalarga erishish uchun muloqotni faollashtirish va barcha manfaatdor tomonlar bilan hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini bildirishdi.

Встреча с делегацией международной коалиции «Cotton Campaign»
4 февраля 2020 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилы Нарбаевой с делегацией международной коалиции «Cotton Campaign».
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о работе, проводимой в Узбекистане по искоренению принудительного труда, а также о векторах взаимодействия в данном направлении.
Отмечалось, что цель нынешней миссии делегации «Cotton Campaign» – налаживание дальнейшего диалога с правительством и гражданским обществом, активизация сотрудничества в области обеспечения трудовых прав граждан и искоренения всех форм принудительного труда.
Членам делегации была дана подробная информация о деятельности, задачах и структуре Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду. При этом особый акцент сделан на работе, проводимой по своевременному выполнению всех рекомендаций международной коалиции «Cotton Campaign».
В свою очередь, члены делегации отметили, что в Узбекистане за последние годы удалось достичь значительного прогресса по искоренению принудительного труда, внедрению рыночных механизмов в аграрном секторе – основной сфере, где ранее фиксировался принудительный труд.
Отмечалось, что международная коалиция приветствует решимость правительства Узбекистана положить конец принудительному труду. Подчеркивалось, что международное сообщество также отмечает значительный прогресс в открытом признании и освещении в средствах массовой информации проблемы принудительного труда.
Говоря об устранении основных факторов, приводящих к возникновению различных форм принудительного труда, Председатель Сената Т.Нарбаева сделала особый акцент на работе, проводимой в стране по развитию предпринимательства и фермерского движения на селе, в частности, налаживании работы хлопковых кластеров. Подчеркивалось, что в разработанной Стратегии развития сельского хозяйства, рассчитанной до 2030 года, предусмотрено поэтапное и полное внедрение рыночных механизмов в аграрной сфере, что позволит устранить предпосылки возникновения различных форм принудительного труда. Также отмечалось, что искоренение и предотвращение принудительного труда - в числе главных приоритетов Узбекистана и принимаются все надлежащие для этого меры.
По завершению встречи участники выразили готовность к активизации диалога для достижения дальнейшего прогресса в предотвращении принудительного труда и продолжения работы со всеми заинтересованными сторонами.