“O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasining axboroti
Ijtimoiy tarmoqlar va yangiliklar tarqatuvchi nashrlarda 2020-yil 4-fevral kuni O‘zbekiston MTRK ishida katta uzilish kuzatilgani va barcha davlat telekanallarining efirga berilishi to‘xtab qolganligi haqida xabarlar tarqaldi.
“O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasi “Radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi” DUKning xatiga asosan 4-fevral kuni Markaz uskunalarida soat 01:00 dan 06:00 ga qadar rejadagi profilaktika ishlari olib borilgani va ushbu vaqt oralig‘ida davlat va nodavlat telekanallari signallarining raqamli uzatilishi vaqtincha to‘xtatilganini xabar qiladi.
“O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasi ushbu xabarni joriy yilning 3-fevral kuni o‘z rasmiy sayti www.gis.uz, Facebok’dagi rasmiy sahifasi hamda Telegram messenjeridagi kanalida joylashtirgan.
“O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasi Axborot xizmati jurnalistlar va blogerlarni vaziyatni chuqur o‘rganish, xulosalar qilishga shoshilmaslik va jurnalist professional etikasiga rioya etishga chaqiradi.

Информационное сообщение Госинспекции «Узкомназорат»
В социальных сетях и новостных изданиях распространилась новость о том, что в ночь на 4 февраля 2020 года произошел крупный сбой в работе НТРК Узбекистана и все государственные каналы телевидения страны внезапно ушли из эфира.
Госинспекция «Узкомназорат» сообщает, что согласно поступившему письму от «Центра радиосвязи, радиовещания и телевидения», проведены утвержденные плановые профилактические работ на оборудовании Центра и в период 01:00 до 06:00 4 февраля 2020 года вещание цифровых государственных и негосударственных телеканалов временно остановлено.
Госинспекция «Узкомназорат» информировала об этом 3 февраля т.г. на своем официальном сайте www.gis.uzна странице в фейсбук и на официальном канале мессенджера Telegram.
Пресс-служба Госинсипекции «Узкомназорат» призывает журналистов и блогеров к тщательному изучению ситуации, не торопится делать выводы и к соблюдению профессиональной этики журналиста.