2020-02-04 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-fevral kuni qishloq xo‘jaligida klasterlar faoliyatini yanada rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda agrar sohani isloh qilish, unga bozor mexanizmlari va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish borasida izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, klaster usuli yo‘lga qo‘yildi, ekin turlari zamon talabidan kelib chiqib o‘zgartirildi. Natijada hosildorlik ham, daromad ham oshmoqda. Yurtimizda yetishtirilayotgan 80 turdan ortiq qishloq xo‘jaligi mahsulotlari 66 ta mamlakatga eksport qilinmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 23-oktabrdagi farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasi qabul qilindi. Unga muvofiq, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish maqsadida meva-sabzavot klasterlari tashkil etilmoqda. 2019-yil 11-dekabrda bu borada Prezident qarori qabul qilinib, barcha tashkiliy-huquqiy asoslar yaratib berildi. O‘tgan qisqa vaqtda hokimliklar tomonidan 86 ta shunday klaster tashkil etish bo‘yicha takliflar shakllantirildi.
Yig‘ilishda mazkur klasterlarning rejadagi quvvatlari, investisiya miqdori va eksport hajmi bo‘yicha ma'lumot berildi.
Qayd etilganidek, klasterlar tomonidan qayta ishlash, saqlash va quritish bo‘yicha 430 ming tonna qo‘shimcha quvvatlarni ishga tushirish yuzasidan 96 ta loyiha rejalashtirilgan. Shuningdek, 6 ming gektarda intensiv bog‘ va 8 ming gektarga yaqin maydonda uzumzor barpo qilish bo‘yicha loyihalar ishlab chiqilgan. Joriy yilda 410 million dollarlik mahsulotlar eksporti mo‘ljallangan.
Prezidentimiz Qishloq xo‘jaligi vazirligiga klasterlar faoliyatini tashkil qilish, xorijiy ekspertlar xulosasi asosida ekinlarni samarali joylashtirish, zarur urug‘lik va ko‘chatlarni hozirdan tayyorlash, Moliya vazirligiga klasterlarni aylanma mablag‘lar bilan ta'minlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
“O‘zbekoziqovqatxolding” kompaniyasi klasterlarga yangi bozorlar topish va eksport qilishda doimiy ravishda amaliy yordam berib borishi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda paxtachilik klasterlari faoliyatini takomillashtirish, paxta va g‘alla yetishtirishda davlat rejasini bosqichma-bosqich bekor qilish masalalari ham muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari bu haqda joriy yil 24-yanvardagi Murojaatnomasida aytgan edi. “Paxta va g‘alla yetishtirishga davlat buyurtmasini bekor qilib, ushbu mahsulotlarni bozor tamoyillari asosida xarid qilish tizimiga bosqichma-bosqich o‘tamiz. Agar bu yo‘ldan bormasak, fermer va dehqonlarimiz mahsulot yetishtirishda erkin bo‘lmaydi, ular o‘zlari kutganlaridek manfaat ko‘rmaydi, hokimlarning esa ish uslubi o‘zgarmaydi”, degan edi Shavkat Mirziyoyev.
Bu – sohada davlat aralashuvini keskin kamaytirish bilan birga hokimlarning reja ortidan quvish va majburiy mehnatga jalb qilish amaliyotiga butunlay chek qo‘yadi.
Bozor tamoyillariga o‘tishda klaster tizimi muhim omildir.  Bugungacha mamlakatimizda 73 ta paxta-to‘qimachilik klasteri tashkil etilgan, o‘tgan yilgi paxta hosilining 73 foizi ularning hissasiga to‘g‘ri kelgan. O‘rtacha hosildorlik klaster bo‘lmagan yerlarga nisbatan 4,1 sentnerga yuqori bo‘lib, qo‘shimcha 428 ming tonna paxta olingan.
Yig‘ilishda klasterlarning huquqiy maqomini belgilash, ularni tanlash, fermerlar bilan munosabatlarini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yishning ochiq-oshkora mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
27 ta klasterga paxta yetishtirish uchun ularning quvvatiga nisbatan ko‘p yer maydoni ajratilgani, 500 ming tonna tolani ishlab chiqarish quvvatiga ega ayrim klasterlarga esa yetarli miqdorda yer berilmagani keskin tanqidga sabab bo‘ldi.
Prezidentimiz klasterlarni tanlashda chuqur qayta ishlash darajasi va investisiyalar hajmi, fermerlar bilan hisob-kitob qilishda mablag‘ning yetarliligi asosiy mezonlar bo‘lishi zarurligini ta'kidladi.
Klaster tashkil etilmagan paxta maydonlarida fermerlar ishtirokida kooperatsiyalar faoliyati yo‘lga qo‘yilishi belgilandi. Bunda o‘sha hududlardagi paxta tozalash zavodlari fermerlarga kooperatsiya tashkil etish uchun beriladi, qo‘shilgan qiymatdan tushgan daromad kooperatsiya a'zolari – fermerlar o‘rtasida taqsimlanadi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Adliya vazirligiga klasterlar va fermerlarning majburiyatlarini aniq belgilab, ularning faoliyatini tartibga solish mexanizmlarini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Paxta yetishtirishni moliyalashtirishning amaldagi tizimi klasterlar bilan ishlashga moslashmagani ko‘rsatib o‘tildi. Shu bois klasterlar va fermerlarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Paxta va g‘alla bo‘yicha davlat rejasini bekor qilish, ekinlarni majburiy joylashtirish tartibidan 2023 yilgacha bosqichma-bosqich voz kechish bo‘yicha joriy va kelgusi yilda amalga oshiriladigan tadbirlar atroflicha ko‘rib chiqildi.

Cluster development issues discussed
On February 4, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss the state of affairs in the development of agriculture clusters.
Steadfast measures are taken in the country to reform the agricultural sector and introduce market mechanisms and modern technologies into the sphere. In particular, a cluster system has been launched, and the practice of sowing crops been diversified with an eye to modern requirements. As a result, the productivity and incomes of agricultural producers are on the rise. Domestic goods of more than 80 types are exported to 66 countries.
The Agriculture Development Strategy of Uzbekistan for 2020-2030 was approved with a presidential decree on 23 October 2019. In accordance with that, fruit and vegetable clusters are being set up in order to produce goods with high added value. All organizational and legal bases for this are provided for in a relevant 11 December 2019 decree of the head of state. Over the past short period of time, hokimiyats have elaborated proposals to establish 86 such clusters.
The meeting participants provided information on the projected cluster capacities, export potentials of those entities and the amount of investments to be drawn.
Through clusters, it was noted, 96 projects are envisaged to be implemented for the organization of processing, storage and drying of products, with a capacity of 430 thousand tons. Schemes developed also include those designed to house intensive orchards in 6 thousand hectares and vineyards in about 8 thousand hectares. This year it is planned to export goods worth $ 410 million.
The Ministry of Agriculture has been instructed to organize the activities of clusters, to place crops efficiently proceeding from the conclusions of foreign experts, and secure advance preparation of essential seeds and seedlings, while the Ministry of Finance has been tasked with providing clusters with working capital.
The Uzbekozikovkatholding was entrusted with providing continuous practical assistance to clusters in issues of finding new markets, exporting products.
The meeting participants also discussed improvement ways in the work of cotton-growing clusters, in phasing out the state plan for the harvesting of cotton and grain.
The President spoke about that in his Address to the Oliy Majlis on January 24. “We will gradually shift to the system of purchasing cotton and grain based on market principles, abandoning the practice of state procurement of these products. If we do not take this path, our farmers and dehkans will not be able to freely grow their crops and receive the expected income, while working methods of hokims will remain the same,” Shavkat Mirziyoyev said back then.
This, along with a sharp reduction in government intervention in the sphere, will put an end to the hokims’ pursuit of the plan and cases of forced labor.
The cluster system is an important factor in the transition to market principles. To date, 73 cotton-textile clusters have been launched in Uzbekistan, and last year their share amounted to 73 percent of the cotton crop grown in the country. The average yield in such new entities was 4.1 centners more than in non-cluster lands; an additional 428 thousand tons of cotton was harvested.
The President suggested that legal status of clusters be defined, transparent mechanisms for their selection be introduced, and relationships with farmers established.
Organizational work was sharply criticized, including the fact that 27 clusters had been allocated more cotton for harvesting than they were able to cultivate, and some others wielding facilities for harvesting 500 thousand tons of cotton fiber were not assigned enough space.
The head of our state noted that when forming clusters, the main criteria should be the projected level of deep processing of raw materials and the amount of investments, the adequacy of funds for settlements with farmers.
It was emphasized that in the cotton fields not covered by clusters, farmers will cooperate. Ginneries will be handed over to farmers for the organization of cooperation schemes, value added income will be distributed among farmers – members of these associations.
The ministries of agriculture and justice were tasked with defining clear-cut the responsibilities of clusters and farmers, and with working out mechanisms for regulating their activities.
Shavkat Mirziyoyev indicated that the current system for financing cotton harvesting is not entirely applicable to clusters. In this regard, it was entrusted to improve the financial support system for clusters and farmers.
The upcoming events in the current year and in the longer term for forsaking the state order and phasing out the mandatory placement of crops by 2023 have been examined in detail.