2020-02-04 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-fevral kuni qishloq xo‘jaligida klasterlar faoliyatini yanada rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda agrar sohani isloh qilish, unga bozor mexanizmlari va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish borasida izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, klaster usuli yo‘lga qo‘yildi, ekin turlari zamon talabidan kelib chiqib o‘zgartirildi. Natijada hosildorlik ham, daromad ham oshmoqda. Yurtimizda yetishtirilayotgan 80 turdan ortiq qishloq xo‘jaligi mahsulotlari 66 ta mamlakatga eksport qilinmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 23-oktabrdagi farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasi qabul qilindi. Unga muvofiq, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish maqsadida meva-sabzavot klasterlari tashkil etilmoqda. 2019-yil 11-dekabrda bu borada Prezident qarori qabul qilinib, barcha tashkiliy-huquqiy asoslar yaratib berildi. O‘tgan qisqa vaqtda hokimliklar tomonidan 86 ta shunday klaster tashkil etish bo‘yicha takliflar shakllantirildi.
Yig‘ilishda mazkur klasterlarning rejadagi quvvatlari, investisiya miqdori va eksport hajmi bo‘yicha ma'lumot berildi.
Qayd etilganidek, klasterlar tomonidan qayta ishlash, saqlash va quritish bo‘yicha 430 ming tonna qo‘shimcha quvvatlarni ishga tushirish yuzasidan 96 ta loyiha rejalashtirilgan. Shuningdek, 6 ming gektarda intensiv bog‘ va 8 ming gektarga yaqin maydonda uzumzor barpo qilish bo‘yicha loyihalar ishlab chiqilgan. Joriy yilda 410 million dollarlik mahsulotlar eksporti mo‘ljallangan.
Prezidentimiz Qishloq xo‘jaligi vazirligiga klasterlar faoliyatini tashkil qilish, xorijiy ekspertlar xulosasi asosida ekinlarni samarali joylashtirish, zarur urug‘lik va ko‘chatlarni hozirdan tayyorlash, Moliya vazirligiga klasterlarni aylanma mablag‘lar bilan ta'minlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
“O‘zbekoziqovqatxolding” kompaniyasi klasterlarga yangi bozorlar topish va eksport qilishda doimiy ravishda amaliy yordam berib borishi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda paxtachilik klasterlari faoliyatini takomillashtirish, paxta va g‘alla yetishtirishda davlat rejasini bosqichma-bosqich bekor qilish masalalari ham muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari bu haqda joriy yil 24-yanvardagi Murojaatnomasida aytgan edi. “Paxta va g‘alla yetishtirishga davlat buyurtmasini bekor qilib, ushbu mahsulotlarni bozor tamoyillari asosida xarid qilish tizimiga bosqichma-bosqich o‘tamiz. Agar bu yo‘ldan bormasak, fermer va dehqonlarimiz mahsulot yetishtirishda erkin bo‘lmaydi, ular o‘zlari kutganlaridek manfaat ko‘rmaydi, hokimlarning esa ish uslubi o‘zgarmaydi”, degan edi Shavkat Mirziyoyev.
Bu – sohada davlat aralashuvini keskin kamaytirish bilan birga hokimlarning reja ortidan quvish va majburiy mehnatga jalb qilish amaliyotiga butunlay chek qo‘yadi.
Bozor tamoyillariga o‘tishda klaster tizimi muhim omildir.  Bugungacha mamlakatimizda 73 ta paxta-to‘qimachilik klasteri tashkil etilgan, o‘tgan yilgi paxta hosilining 73 foizi ularning hissasiga to‘g‘ri kelgan. O‘rtacha hosildorlik klaster bo‘lmagan yerlarga nisbatan 4,1 sentnerga yuqori bo‘lib, qo‘shimcha 428 ming tonna paxta olingan.
Yig‘ilishda klasterlarning huquqiy maqomini belgilash, ularni tanlash, fermerlar bilan munosabatlarini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yishning ochiq-oshkora mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
27 ta klasterga paxta yetishtirish uchun ularning quvvatiga nisbatan ko‘p yer maydoni ajratilgani, 500 ming tonna tolani ishlab chiqarish quvvatiga ega ayrim klasterlarga esa yetarli miqdorda yer berilmagani keskin tanqidga sabab bo‘ldi.
Prezidentimiz klasterlarni tanlashda chuqur qayta ishlash darajasi va investisiyalar hajmi, fermerlar bilan hisob-kitob qilishda mablag‘ning yetarliligi asosiy mezonlar bo‘lishi zarurligini ta'kidladi.
Klaster tashkil etilmagan paxta maydonlarida fermerlar ishtirokida kooperatsiyalar faoliyati yo‘lga qo‘yilishi belgilandi. Bunda o‘sha hududlardagi paxta tozalash zavodlari fermerlarga kooperatsiya tashkil etish uchun beriladi, qo‘shilgan qiymatdan tushgan daromad kooperatsiya a'zolari – fermerlar o‘rtasida taqsimlanadi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Adliya vazirligiga klasterlar va fermerlarning majburiyatlarini aniq belgilab, ularning faoliyatini tartibga solish mexanizmlarini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Paxta yetishtirishni moliyalashtirishning amaldagi tizimi klasterlar bilan ishlashga moslashmagani ko‘rsatib o‘tildi. Shu bois klasterlar va fermerlarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Paxta va g‘alla bo‘yicha davlat rejasini bekor qilish, ekinlarni majburiy joylashtirish tartibidan 2023 yilgacha bosqichma-bosqich voz kechish bo‘yicha joriy va kelgusi yilda amalga oshiriladigan tadbirlar atroflicha ko‘rib chiqildi.

Обсуждены вопросы развития деятельности кластеров
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 февраля провел совещание по вопросам дальнейшего развития кластеров в сельском хозяйстве.
В стране принимаются последовательные меры по реформированию аграрной отрасли, внедрению в сферу рыночных механизмов и современных технологий. В частности, налажена кластерная система, с учетом современных требований диверсифицированы посевные культуры. В результате растут результативность и доходы сельхозпроизводителей. Отечественная продукция более 80 видов экспортируется в 66 стран мира.
Указом главы государства от 23 октября 2019 года была принята Стратегия развития сельского хозяйства Узбекистана на 2020-2030 годы. В соответствии с этим, в целях производства продукции с высокой добавленной стоимостью организуются плодоовощные кластеры. Все организационно-правовые основы для этого предусмотрены в соответствующем постановлении Президента от 11 декабря 2019 года. За минувшее короткое время хокимиятами сформированы предложения об организации 86 таких кластеров.
На совещании представлена информация о планируемых мощностях кластеров, их экспортных потенциалах и размере привлекаемых инвестиций.
Отмечалось, что кластерами предусматривается реализовать 96 проектов по организации переработки, хранения и сушки продукции мощностью 430 тысяч тонн. Разработаны также проекты по созданию интенсивных садов на 6 тысячах и виноградников на около 8 тысячах гектаров. На текущий год запланирован экспорт продукции на 410 миллионов долларов.
Министерству сельского хозяйства даны поручения по организации деятельности кластеров, эффективному размещению культур на основе заключений зарубежных экспертов, заблаговременной подготовке необходимых семян и саженцев, Министерству финансов – обеспечению кластеров оборотными средствами.
Компании “Узбекозиковкатхолдинг” указано на необходимость постоянного практического содействия кластерам в вопросах поиска новых рынков, экспорта продукции.
На совещании обсуждены также вопросы совершенствования деятельности хлопководческих кластеров, поэтапной отмены государственного плана на заготовку хлопка и зерна.
Глава государства говорил об этом в своем Послании Олий Мажлису от 24 января текущего года. “Мы поэтапно перейдем на систему закупки хлопка и зерна на основе рыночных принципов, отменив практику государственного заказа на заготовку этой продукции. Если мы не пойдем по этому пути, то наши фермеры и дехкане не смогут свободно выращивать продукцию и не получат ожидаемых доходов, а методы работы хокимов так и останутся прежними”, сказал тогда Шавкат Мирзиёев.
Это наряду с резким сокращением вмешательства государства в сферу положит конец погоне хокимов за планом и случаям привлечения к принудительному труду.
Кластерная система является важным фактором перехода на рыночные принципы. До настоящего времени в Узбекистане образовано 73 хлопково-текстильных кластера, в прошлом году их доля составила 73 процента выращенного урожая хлопка. Средняя урожайность в таких новых образованиях была на 4,1 центнера больше, чем в некластерных землях, было заготовлено дополнительно 428 тысяч тонн хлопка.
На совещании поставлены задачи по определению правового статуса кластеров, внедрению прозрачных механизмов их отбора, установления взаимоотношений с фермерами.
Подвергнута резкой критике организационная работа, в том числе тот факт, что 27 кластерам для заготовки хлопка выделено больше земли, чем они в состоянии обработать, а некоторым другим, располагающим мощностями для заготовки 500 тысяч тонн хлопкового волокна, не было выделено достаточно площадей.
Президент отметил, что при формировании кластеров главными критериями должны быть планируемый уровень глубокой переработки сырья и объем инвестиций, достаточность средств для расчетов с фермерами.
Было подчеркнуто, что на хлопковых полях, не охваченных кластерами, будут образованы кооперации с участием фермеров. Хлопкоочистительные заводы будут переданы фермерам для организации кооперации, доходы от добавленной стоимости будут распределяться между фермерами – членами кооперации.
Перед министерствами сельского хозяйства и юстиции поставлена задача конкретно определить обязанности кластеров и фермеров, разработать механизмы регулирования их деятельности.
Указано, что действующая система финансирования заготовки хлопка не вполне применима к кластерам. В связи с этим поручено усовершенствовать систему финансовой поддержки кластеров и фермеров.
Подробно рассмотрены предстоящие в текущем году и в дальнейшей перспективе мероприятия по отмене государственного заказа, поэтапному отказу до 2023 года от порядка обязательного размещения культур.