“Lazgi” raqsining UNESCO reprezentativ ro‘yxatiga kiritilganligi to‘g‘risidagi sertifikat Xorazm viloyati hokimligiga topshiriladi
2020-02-04 | Madaniyat
UNESCO bosh direktori Odri Azule xonim tomonidan imzolangan Xorazm “Lazgi” raqsini Insoniyat nomoddiy madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga kiritilganligi to‘g‘risidagi sertifikat Xorazm viloyati hokimligiga saqlash uchun topshiriladi.
UNESCO Xorazmning “Lazgi” raqsini Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi reprezentativ ro‘yxatiga O‘zbekiston madaniy merosining elementi sifatida kiritgan edi.
Mazkur qaror 12 dekabr kuni Bogota (Kolumbiya)da UNESCO nomoddiy madaniy merosini muhofaza qilish bo‘yicha hukumatlararo qo‘mitasining 14-sessiyasida qabul qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimovning so‘zlariga ko‘ra, ayni vaqtda UNESCO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy komissiyasi tomonidan Baxshichilik san'ati va etnik sport turlarini ham ushbu ro‘yxatga kiritishga doir ishlar olib bormoqda.

Сертификат о включении танца «Лазги» в Репрезентативный Список UNESCO будет передан хокимияту Хорезмской области
2020-02-04 | Культура
Подписанный Генеральным директором ЮНЕСКО госпожой Одри Азуле Сертификат о включении хорезмского танца «Лазги» в Репрезентативный Список нематериального культурного наследия человечества будет передан для хранения хокимияту Хорезмской области.
ЮНЕСКО включила хорезмский танец «Лазги» в Репрезентативный Список нематериального культурного наследия человечества, как элемент культурного наследия Узбекистана.
Данное решение было принято 12 декабря в Богота (Колумбия) в ходе 14-й сессии Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Как отметил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Госкомтуризма Азиз Абдухакимов, в настоящее время Национальной комиссией Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО ведётся работа по включению в указанный список искусства бахши и этнические виды спорта.