Transport va yo‘l qurilishi sohasida Jahon banki bilan hamkorlik bo‘yicha investitsiya ishlari faollashtirildi
2020-01-31 | Iqtisodiyot
30 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligida Jahon banki tomonidan jalb qilingan « Pricewaterhouse Coopers » ва «Ove Arup & Partners» (Buyuk Britaniya) kompaniyalari tomonidan tayyorlangan “Toshkent – Andijon avtomobil yo‘lini davlat-xususiy sheriklik asosida qurish” loyihasi kontseptsiyasining muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Muhokamalarda Transport vazirligi rahbariyati va mutaxassislari, Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi, Moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi transport vazirligi huzuridaga avtomobil yo‘llari qo‘mitasi, avtomobil yo‘llarini loyihalash tashkilotlari shuningdek, Jahon banki guruhi, «Pricewaterhouse Coopers», «Ove Arup & Partners» kompaniyasi va Xalqaro moliya korporatsiyasi vakillari ishtirok etishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 9 dekabrda qabul qilingan “Yo‘l sohasini boshqarish tizimini yanada takomillashtirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4545-son qarori bilan davlat xususiy sherikchilik shartlari asosida avtomobil yo‘llarini tashkil etish loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha «yo‘l xaritasi» tasdiqlangan. Ushbu “yo‘l xaritasi” ga binoan Transport vazirligi tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda davlat xususiy sheriklik asosida “Toshkent-Andijon avtomobil yo‘lini qurish” loyihasini amalga oshirishi kutilmoqda.
Loyiha kontseptsiyasining bugungi muhokamasi natijalariga ko‘ra tomonlar “Qamchiq dovonida yangi tonnel qurilishi” loyihasini iqtisodiy va moliyaviy jihatdan qoplash nuqtai nazaridan tezlashtirishga kelishib oldilar.
Bugungi kunda mamlakatimizda Jahon Banki ishtirokida umumiy qiymati 1 703 mln.dollar bo‘lgan loyihalar amalga oshirilmoqda, jumladan Jahon bankining 360 million dollarlik kreditini jalb qilish orqali. Bu esa o‘z navbatida xalqaro moliya institutlari ishtirokida transport sohasidagi investitsiya loyihalarini amalga oshirishga oid munosabatlarning ijobiy dinamikasini namoyish etadi.

Активизирована инвестиционная работа по сотрудничеству со Всемирным банком в сфере транспорта и дорожного хозяйства
2020-01-31 | Экономика
30 января 2020 года в Министерстве транспорта Республики Узбекистан состоялась обсуждения концепции проекта «Строительство на основе государственно-частного партнерства автомобильной дороги Ташкент-Андижан», подготовленного компаниями «Прайзватерхаус Куперс» и «Арап энд Партнерс» (Великобритания), привлеченные к этой работе Всемирным банком.
На данной обсуждении участвовали руководства и специалисты Министерства транспорта, Агентства по развитию государственно-частного партнерства, а также представители Министерства финансов, Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Республики, проектные организации по автомобильным дорогам.
С иностранной стороны участвовали представители группы Всемирного банка, компаний «Прайзватерхаус Куперс» и «Арап энд Партнерс», а также Международной финансовой корпорации.
В соответствии с постановлением президента Республики Узбекистан от 09.12.2019г. №ПП-4545 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления дорожной отраслью», Министерству транспорта совместно с причастными министерствами и ведомствами республики предусмотрено реализация проекта «Строительство автомобильной дороги Ташкент-Андижан» на основе государственно-частного партнерства.
Исходя из результатов сегодняшнего обсуждения концепции проекта, стороны договорились на предмет ускорения реализации проекта «Строительство нового тоннеля на перевале «Камчик» с точки зрения ее экономической и финансовой окупаемости.
В настоящее время в республике с участием Всемирного банка в сфере транспорта реализуется проекты с общей стоимостью 1 703 млн. долл., в том числе за счет привлечения кредитных средств Всемирного банка в размере 360 млн.долл.
Вышеуказанные показатели демонстрирует положительную динамику отношений в части реализации инвестиционных проектов в сфере транспорта с участием международных финансовых институтов.