Natijalar va rejalar: LBMA va BMTTD ning hamkorlikdagi loyihasi
2020-yil 24-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligida LBMA, LBMA qoshidagi Elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot loyihalarini boshqarish markazi (keyingi o‘rinlarda - Markaz) hamda BMTTDning «Samarali davlat boshqaruvi va raqamli transformatsiyani rivojlantirishga ko‘maklashish» loyihasining (keyingi o‘rinlarda - Loyiha) 2019-yildagi hamkorligi natijalari muhokama etildi.
Hamkorlikdagi yig‘ilishda Agentlik direktori o‘rinbosari Vyacheslav Yurevich Pak, BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakili o‘rinbosari Doyna Muntyanu, Markaz direktori Shoxa’zamiy Shoxrasul, shuningdek, Toshkent shahridagi Buyuk Britaniya Elchixonasi, Adliya vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Maktabgacha ta’lim vazirligi, Ichki ishlar vazirligi va boshqa qator vazirliklar va tashkilotlar vakillari ishtirok etdilar.
Ma’lumot uchun: «Samarali davlat boshqaruvi va raqamli transformatsiyani rivojlantirishga ko‘maklashish» - BMTTDning O‘zbekistondagi vakolatxonasi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligining qo‘shma loyihasi. Loyihaning asosiy maqsadi davlat xizmatlaridan foydalanishni yaxshilash, axborot texnologiyalari, muhandislik fanlari va elektron hukumat sohasida milliy salohiyatni mustahkamlash va davlat boshqaruvi islohotlarini qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
BMTTD loyihasi O‘zbekiston Respublikasi davlat organlariga quyidagi asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha ko‘maklashadi:
- Axborot-tahliliy va normativ-huquqiy yordam;
- Raqamli transformatsiya (xizmatlar, platformalar, yechimlar);
- Raqamli texnologiyalar va innovatsiyalar sohasida vakolatlarni rivojlantirish (seminarlar, treninglar, kurslar, davra suhbatlari, o‘quv turlari, STEM-tadbirlar, xalqaro ekspertlar missiyalari va hokazo);
- Texnik ko‘mak.
Loyiha tomonidan «Raqamli O‘zbekiston 2030» strategiyasi Kontseptsiyasi loyihasi va uni amalga oshirish bo‘yicha yo‘l xaritasi ishlab chiqildi, «Elektron hukumat» tizimini 2020-2025-yillarda rivojlantirish Kontsetsiyasi bo‘yicha taklif va mulohazalar tayyorlandi va Markazga taqdim etildi, «Raqamli Toshkent» - Toshkent shahrining raqamli transformatsiyasi Kontseptsiyasi loyihasi ishlab chiqilib, Toshkent shahar hokimiyatiga taqdim etildi. Bundan tashqari, BMTning elektron hukumat bo‘yicha reytingida O‘zbekiston Respublikasi o‘rnini oshirishga qaratilgan axborot-tahliliy ko‘mak ko‘rsatilgan, jumladan quyidagi tahliliy ma’lumotlar Markazga taqdim etilgan:
- O‘zbekiston Respublikasi elektron hukumati: barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha keyingi harakatlar;
- Elektron xizmatlar standartlari: Xalqaro tajriba va O‘zbekiston uchun tavsiyalar;
- MT EH 2020 (Member States Questionnaire) sharhi uchun O‘zbekiston nomidan savolnomani to‘ldirishda ko‘mak.
Loyiha tomonidan quyidagi raqamli platformalarni ishlab chiqarishda va raqamli yechimlarni amalga ko‘mak ko‘rsatilgan:
1. «Elektron notarius» (https://e-notarius.uz/) portalini ishlab chiqish;
2. Xabarnoma platformasini (GOV.UZ Notify) loyihalashtirish;
3. Identifikatsiya platformasini (Face ID) loyihalashtirish;
4. my.gov.uz platformasida yangi "Hayotiy vaziyatlar" bo‘limini ishlab chiqish;
5. YHQ buzilgani to‘g‘risidagi video-ma’lumotlarni jo‘natish platformasi loyihasi( http://dyhxx.ejarima.uz). Loyiha byudjetga 2 mln. AQSh dollari miqdorida tushumni ta’minladi;
6. YHHlari ro‘y bergan joylarning geolokatsiyasi to‘g‘risidagi ma’lumotlar bazasi (ichki tizim). Ma’lumotlar bazasi YHHlar bo‘yicha statistikani yig‘ish va ochiq ma’lumotlarni shakllantirish imkoniyatini berdi;
7. Toshkent shahri xokimiyati uchun BI tizim (Tableau). Tizim, tumanlar kesimida transport to‘g‘risidagi (Waze, Yandex, Google navigatorlaridan), tovarlar import iva eksporti to‘g‘risidagi bojxona ma’lumotnomalarini va tug‘ilish to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga oladi;
8. Elektron hukumat billingi server quvvatlarini kengaytirish.
2019-yilda Loyiha tomonidan turli formatdagi 35 dan ortiq tadbirlar o‘tkazildi, ularda 1162 kishi ishtirok etdi. Bundan tashqari 2 ta STEAM tadbirlar (5048 ishtirokchi), o‘zbekistonlik 10 ta delegat uchun 2 ta stadi-tur (Buyuk Britaniyaga aprel va Estoniyaga sentabr oylarida), Buyuk Britaniyaning Raqamli Taraqqiyot Davlat Xizmati (UK GDS) vakillarining O‘zbekistonga 2 marta tashrifi (mart, oktabr), ShHTning AKT forumi (sentabr) va Boshqaruv innovatsiyalari kunlari 2019 (oktabr) kabi tadbirlar tashkil etildi.
Hamkorlikdagi yig‘ilish vaqtida Loyiha menejeri Bunyod Avliyokulov Loyiha tomonidan 2020-yilga rejalashtirilgan ustivor yo‘nalishlar va tadbirlar to‘g‘risida ma’lumot berdi.

Итоги и планы: совместный проект ПРООН и НАПУ
24 января 2020 года в здании Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Агентство) подведены итоги сотрудничества Агентства, Центра управления проектами электронного правительства и цифровой экономики (далее – Центр) при Агентстве и проекта ПРООН «Содействие в развитии эффективного государственного управления и цифровой трансформации» (далее – Проект).
В совместном заседании участвовали заместитель директора Агентства Вячеслав Юрьевич Пак, заместитель Постоянного Представителя ПРООН в Узбекистане Дойна Мунтяну, директор Центра Шохаъзамий Шохрасул, а также представители Посольства Великобритании в Ташкенте, Министерства инновационного развития, Министерства юстиции, Министерства народного образования, Министерства дошкольного образования, Министерства внутренних дел и ряда других министерств и ведомств.
Справочно: «Содействие в развитии эффективного государственного управления и цифровой трансформации» – это совместный проект Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и Программы развития ООН (ПРООН). Общая цель проекта заключается в оказании содействия Правительству в реализации программы национального развития в области реформы госуправления и цифровой трансформации с целью предоставления госуслуг с большей подотчетностью, прозрачностью и отзывчивостью на потребности граждан и расширения доступа граждан к правовой информации.
Проект ПРООН оказывает содействие государственным органам Республики Узбекистан по следующим ключевым направлениям:
- Информационно-аналитическое и нормативно-правовое содействие;
- Цифровая трансформация (услуги, платформы, решения);
- Развитие компетенций в сфере цифровых технологий и инноваций (семинары, тренинги, круглые столы и другие мероприятия, стади-туры, STEM-мероприятия, миссии международных экспертов и т.д.);
- Техническое содействие.
В частности, в рамках Проекта разработан проект Концепции стратегии «Цифровой Узбекистан 2030» и дорожной карты по ее реализации, подготовлены и переданы в Центр предложения по проекту концепции развития системы «Электронное правительство» в 2020-2025 гг., разработан и передан в хокимият г. Ташкента проект Концепции цифровой трансформации города Ташкента –«Цифровой Ташкент» и дорожной карты по ее реализации, оказано аналитическое содействие по повышению позиции Узбекистана в рейтинге ООН по электронному правительству. В частности, разработаны и переданы в Центр аналитические материалы по темам:
- Электронное правительство Узбекистана: дальнейшие усилия по обеспечению устойчивого развития;
- Стандарты электронных услуг: Международный опыт и рекомендации для Узбекистана;
- Оказано содействие в заполнении вопросника по Узбекистану для Обзора ЭП ООН 2020 (Member States Questionnaire).
Проектом оказано содействие в разработке следующих цифровых платформ и реализованы следующие цифровые решения:
1. Разработка портала «Электронный нотариус» (https://e-notarius.uz/);
2. Проектирование платформы уведомлений (GOV.UZ Notify);
3. Проектирование платформы идентификации (Face ID);
4. Разработка раздела «Жизненные ситуации» на my.gov.uz;
5. Портал для отправки видео-фактов нарушений ПДД (http://dyhxx.ejarima.uz), который обеспечил поступление более 2 млн. долл. США поступлений в бюджет;
6. База данных ДТП с геолокацией (внутренняя система), что позволило собрать статистику и сформировать открытые данные по ДТП;
7. BI система (Tableau) для хокимията города Ташкента, которая включает в себя транспортные данные (из навигатора Waze, Yandex, Google), таможенные данные по импорту и экспорту товаров и данные по рождаемости в разрезе районов;
8. Расширение серверных мощностей системы биллинга электронного правительства.
В 2019 году Проектом проведено 35 мероприятий различного формата, в которых приняли участие 1162 участников. Кроме того, 2 STEAM мероприятия (5048 участников), 2 стади-тура для 10 делегатов (в Великобританию в апреле, в Эстонию в сентябре), 2 миссии экспертов Государственной службы цифрового развития Великобритании (UK GDS) в Узбекистан (март, октябрь), а также Неделя ИКТ 2019, Форум ИКТ ШОС (сентябрь) и Дни управленческих инноваций 2019 (октябрь).
Во время совместного заседания руководитель Проекта Бунёд Авлиёкулов также рассказал о приоритетах и запланированных мероприятиях Проекта на 2020 год.