M. Achilovning Yaponiya hukumati tomonidan mukofotlanishi to‘g‘risida
Yaponiya hukumati O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining maslahatchisi, O‘zbekiston Respublikasining Yaponiyadagi sobiq Favqulodda va Muxtor elchisi M.Achilovni Yaponiya va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish va do‘stlikni mustahkamlashda ko‘rsatgan xizmatlari uchun "Chiqayetgan Quyosh, Oltin va Kumush Yulduz" imperator ordeni bilan mukofotladi.
Taqdirlash marosimi Yaponiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Yo.Fudziyamaning qarorgohida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi rahbariyati hamda Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari M.Takasaka ishtirokida joriy yilning 24 yanvar kuni bo‘lib o‘tdi.
M. Achilov diplomatik vakolatxona rahbari sifatidagi faoliyati davomida O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarini rivojlantirish va chuqurlashtirishda muxim xissasini k,u’shdi, shu jumladan 2002 va 2006 yillardagi ikki davlat rahbarlarining o‘zaro tashriflarini tayyorlashda faol ishtiroki bilan.
Ma’lumot uchun: "Chiqayetgan Quyosh, Oltin va Kumush Yulduz" ordeni 1875 yilda ta’sis etilgan bo‘lib, davlat va jamiyat oldidagi aloxida xizmatlari uchun taqdirlanadi. Ordenning nishoni o‘rtasi Yaponiya bayrog‘ida tasvirlangan quyosh ramzida qizil sirlangan kabochon bilan qoplangan. Kabochon oq sir bilan qoplangan va sakkiz qirrali yulduzni tashkil etuvchi 32 tor ikki tomonlama nur bilan o‘ralgan. Marjon yashil barglari va binafsha rang gullari bilan povulni gerbi shaklida yasalgan.

О награждении М.Ачилова правительством Японии
Правительство Японии наградило советника министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, бывшего Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Японии М.Ачилова императорским орденом "Восходящего Солнца, Золотой и Серебряной Звезды" за заслуги в развитии двусторонних отношений и укреплении дружбы между Японией и Республикой Узбекистан.
Торжественная церемония награждения, в которой приняли участие руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, а также глава представительства Японского Агентства международного сотрудничества в Узбекистане М.Такасака, состоялась 24 января текущего года в резиденции Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Узбекистане Ё.Фудзияма.
В ходе своей деятельности в качестве главы дипломатической миссии М.Ачилов внес значительный вклад в развитие и углубление узбекско-японских отношений, в том числе принимая активное участие в подготовке взаимных визитов глав двух государств в 2002 и 2006 гг.
Справочно: Орден «Восходящего Солнца, Золотой и Серебряной Звезды» был учрежден в 1875 г. и выдается за особые заслуги перед государством и обществом. Знак ордена имеет в центре красный эмалевый кабошон, символизирующий солнце, изображенное на государственном флаге Японии. Кабошон окружен 32 узкими двойными лучами, покрытыми белой эмалью и образующими восьмиконечну