Davlat xizmatchilariga “Future Foresight” seminar-treningi oʼtkazilmoqda
7-13 dekabr kunlari Innovatsion rivojlanish vaziri oʼrinbosari Olimjon Toʼychiev boshchiligidagi15 kishidan iborat delegatsiya vakillari Birlashgan Аrab Аmirliklari Vazirlar Mahkamasi va kelajak ishlari boʼyicha vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Future Foresight” seminar-treningida muvaffaqiyatli ishtirok etib, xalqaro trener unvoniga sazovor boʼldilar.
Shu munosabat bilan, trenerlarning Birlashgan Аrab Аmirliklarida olgan bilim va koʼnikmalarini Oʼzbekiston Respublikasining vazirlik va idoralarida xizmat yurituvchi xodimlar bilan boʼlishish hamda “Future Foresight” mexanizmlarini xodimlar tomonidan ish faoliyati davomida keng qoʼllanilishini taʼminlash maqsadida Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan vazirlik va idoralarda “Future Foresight” seminar-treninglari oʼtkazilmoqda.
Shu oʼrinda, hozirga qadar, Innovatsion rivojlanish vazirligi, Toshkent shahridagi Yodju texnika instituti, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti hamda Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida, belgilangan jadvalga koʼra “Future Foresight” seminar-treninglari muvaffaqiyatli oʼtkazildi. Bundan tashqari, yanvarь-fevralь oylarida 7 ta vazirlik va idoralarda ushbu seminar-treningini oʼtkazish koʼzda tutilgan.
Seminar-treninglarda spikerlar tomonidan “Kelajakni drayverlar va trendlar orqali tadqiq qilish”, “Ustuvor drayverlarning maʼlum bir sohalarga taʼsiri” va “Kelajak uchun stsenariy yaratish va uni amalga oshirish chora-tadbirlari” mavzularida oʼquv mashgʼulotlari oʼtkazilmoqda. Shuningdek, seminar-trening tinglovchilari guruhlarga boʼlingan holda, yurtimiz rivojiga hissa qoʼshishi mumkin boʼlgan trendlarni tanlab olib, bu trendlarning drayverlarini tahlil qilish imkoniga ega boʼladilar.
Oʼquv seminarining asosiy maqsadi – vazirlik xodimlarida tahlil qila olish koʼnikmalarini shakllantirish va amalga oshirilayotgan loyihalarning istiqbollari va samaradorligini baholash mexanizmlarini tushuntirishdir. Bu oʼz navbatida, u yoki bu turdagi loyihalarni amalga oshirish uchun zarur boʼlgan vaqt va resurslarni optimallashtirishda yordam beradi.

Серия семинар-тренингов для госслужащих - “Future Foresight”
7-13 декабря 2019 года Делегация под руководством заместителя министра инновационного развития Олимжона Туйчиева в составе 15 человек приняла участие в семинар-тренингах “Future Foresight”, организованных Министерством ОАЭ по делам Кабинета министров и будущего. Все участники получили звание международных тренеров.
В связи с этим, в целях обмена полученными тренерами в ОАЭ знаниями и навыками с представителями министерств и ведомств Республики Узбекистан, а также обеспечения широкого применения сотрудниками в своей трудовой деятельности методов прогнозирования будущего, Министерство инновационного развития проводит семинар-тренинги “Future Foresight” в министерствах и ведомствах.
До настоящего времени успешно проведены семинары по методологии Future Foresight в Министерстве инновационного развития, Техническом институте ЁДЖУ в г. Ташкенте, Ташкентском государственном техническом университете им. Ислама Каримова и Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан. Кроме того, в январе-феврале текущего года планируется провести серию данных семинар-тренингов в 7 министерствах и ведомствах.
В ходе семинаров спикеры проводят тренинги на темы "Исследование будущего через драйверы и тенденции", "Влияние приоритетных драйверов на определенные сферы" и "Меры по созданию и реализации сценариев будущего". Также слушатели семинар-тренинга, работая в группах, могут отобрать тренды, которые способствуют развитию нашей страны и проанализировать драйверы данных трендов.
Основная цель семинара-тренинга – формирование у сотрудников министерств навыков, позволяющих анализировать и объяснять перспективы и эффективность реализуемых проектов. Это, в свою очередь, поможет оптимизировать время и ресурсы, необходимые для реализации того или иного проекта.