Oʻzbekiston Yadro xavfsizligi toʻgʻrisidagi konvensiyaga qoʻshilishga taraddud koʻrmoqda
21-yanvar kuni poytaxtimizda Yadro xavfsizligi toʻgʻrisidagi konvensiyaga qoʻshilish yoki implementatsiya qilish masalalariga bagʻishlangan milliy seminar oʻz ishini boshladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi va Atom energiyasi xalqaro agentligi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda tegishli vazirliklar masʼul xodimlari, mahalliy va xorijiy ekspertlar hamda mutaxassislar ishtirok etdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil 7-fevralda qabul qilingan “2019-2029-yillarda Oʻzbekiston Respublikasida atom energetikasini rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida“gi qarori mazkur ishlar ijrosini taʼminlashda muhim huquqiy hujjat hisoblanadi. Qarorga asosan tasdiqlangan konsepsiyani amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi“ ishlab chiqilgan. Unda milliy yadro infratuzilmasini rivojlantirish chora-tadbirlari belgilab berildi.
– Qarorda Oʻzbekiston Respublikasining yadro xavfsizligi sohasidagi xalqaro konvensiyalarga qoʻshilishi yoki ularning qoidalarini Oʻzbekiston Respublikasi qonun hujjatlariga implementatsiya qilish hamda tegishli normativ-huquqiy hujjatlarni tayyorlash vazifalari qoʻyilgan, – dedi Sanoat xavfsizligi davlat qoʻmitasi departament boshligʻi oʻrinbosari Oybek Muhammadjonov. – Unga koʻra, Oʻzbekiston 4 konvensiyaga qoʻshilishi koʻrsatib oʻtilgan. Yadro xavfsizligi toʻgʻrisidagi konvensiya (Vena, 1994-yil 17-iyun) ulardan biridir. Tadbirda mahalliy ekspertlar tomonidan AES qurilishi bilan bogʻliq tartib-tamoyillar, qabul qilingan qonuniy hujjatlar va ularning ijrosi boʻyicha maʼlumotlar berildi. Atom energiyasi xalqaro agentligi ekspertlari esa Yadro xavfsizligi toʻgʻrisidagi konvensiya va unga qoʻshilish talablari haqida batafsil tanishtirdi. Seminardan koʻzlangan maqsad bu yerda olgan tajriba va bilimni mazkur xalqaro konvensiya boʻyicha milliy hisobot tayyorlashda qoʻllash hamda ushbu jarayonni vakolatli tashkil etish, jamoatchilikni uning ijrosi natijalari bilan tanishtirishga qaratilgan.
Maʼlumki, ushbu konvensiyaning yaratilishi ham Amerika va Chernobildagi hodisalar, shuningdek, dunyoda yadro xavfsizligiga erishishning zamonaviy usullari bilan bogʻliq. Atom energiyasi xalqaro agentligiga aʼzo davlatlar vakillari ishtirokida har jihatdan yuqori boʻlgan xavfsizlik talablarini ishlab chiqish masalasi oʻrtaga qoʻyilgan. 1992-1994-yillarda bu masalada uchrashuvlar oʻtkazilgan. 1994-yilning 14-17-iyun kunlari agentlikka aʼzo boʻlgan 83 davlat vakillari va xalqaro kuzatuvchilar ishtirokida diplomatik anjuman oʻtkazilib, yalpi seminarda 71 davlat aʼzolari bu boradagi yakuniy hujjatni imzolagan. Shu tariqa, 1994-yil 20-sentyabrdan boshlab ushbu konvensiyaga qoʻshilish ochiq deb eʼlon qilindi.
– Yadro xavfsizligi toʻgʻrisidagi konvensiya yadro xavfsizligini taʼminlashda muhim ahamiyat kasb etadi, – dedi Atom energiyasi xalqaro agentligi vakili Miroslav Svab. – Konvensiyaga qoʻshilgan davlatlar uchun atom energetikasi obyektlarini xavfsiz ishlatish tamoyillariga rioya qilish talab etiladi. Uning asosiy maqsadi ionlashtiruvchi nurlanishning atrof-muhitga zararli taʼsiri oldini olish va butun dunyoda yadro xavfsizligini taʼminlashdir. Bu jarayonda xalqaro tajriba oʻta muhim. Konvensiyaga aʼzo boʻlish qoidasi boʻlib, unda oʻsha davlat milliy hisobot taqdim qilishi zarur. Milliy hisobotni taqdim qilish bilan birga unda konvensiyaning qoidalarini bajarish toʻgʻrisida yozma shaklda savol, javob va sharhlar koʻrsatilgan boʻlishi kerak. Albatta, Oʻzbekiston ushbu konvensiyaga qoʻshilish choralarini koʻrmoqda. Bugungi seminar jarayonda nazariy va amaliy ahamiyatga egadir.
Tadbirda xavfsiz va iqtisodiy samarador yadro yoqilgʻi siklini tashkil etish, shu jumladan, atom energetikasini yadro yoqilgʻisi bilan uzoq muddatli taʼminlash, ishlatib boʻlingan yoqilgʻi bilan bogʻliq ishlarni xavfsiz amalga oshirish uchun sharoit yaratish, uni qayta ishlash va chiqindilarni utilizatsiya qilishni tashkil etish borasida fikr almashildi.

Узбекистан готовится к присоединению к Конвенции о ядерной безопасности​
21 января в столице начал свою работу национальный семинар, посвященный вопросам присоединения к Конвенции о ядерной безопасности.
На мероприятии, организованном Государственным комитетом промышленной безопасности Республики Узбекистан совместно с Международным агентством по атомной энергии, приняли участие ответственные работники соответствующих министерств и ведомств, местные и зарубежные эксперты и специалисты.
Постановление Президента Шавката Мирзиёева "Об утверждении Концепции развития атомной энергетики в Республике Узбекистан на период 2019-2029 годов" от 7 февраля 2019 года является важным документом в данном направлении. Разработана "дорожная карта" по реализации концепции, утвержденной на основе постановления. В ней определены меры по развитию национальной ядерной инфраструктуры.
– В постановлении определены задачи по присоединению Республики Узбекистан к международным конвенциям в области ядерной энергетики или имплементации их положений в законодательные акты Республики Узбекистан, а также подготовке соответствующих нормативно-правовых актов, – говорит заместитель начальника департамента Государственного комитета промышленной безопасности Ойбек Мухаммаджонов. – В соответствии с этим предусматривается присоединение Узбекистана к 4 конвенциям, в том числе к Конвенции о ядерной безопасности (Вена, 17 июня 1994 года). На мероприятии местными экспертами представлены сведения о порядке и процедурах, связанных со строительством АЭС, принятых соответствующих законодательных актах и их исполнении. В свою очередь эксперты Международного агентства по атомной энергии подробно ознакомили участников мероприятия с Конвенцией о ядерной безопасности и порядком присоединения к ней. Применение опыта и знаний, полученных на семинаре, в подготовке национального отчета и полномочной организации данного процесса, ознакомление общественности с результатами этой работы – основные цели данного семинара.
Известно, что создание Конвенции о ядерной безопасности связано с событиями, произошедшими в Америке и Чернобыле, и обусловлено поиском современных способов достижения ядерной безопасности. В центре внимания – вопрос разработки требований всесторонней повышенной безопасности при участии представителей стран-членов Международного агентства по атомной энергии. В 1992-1994 годах были проведены встречи на эту тему. 14-17 июня 1994 года состоялась дипломатическая конференция с участием представителей 83 стран-членов агентства. На пленарном семинаре представители 71 страны подписали заключительный акт в этой области. Таким образом, с 20 сентября 1994 года объявлено, что присоединение к данной конвенции открыто.
– Конвенция о ядерной безопасности имеет важное значение в обеспечении ядерной безопасности, – говорит представитель Международного агентства по атомной энергии Мирослав Сваб. – От стран, присоединившихся к конвенции, требуется соблюдение принципов безопасной эксплуатации объектов ядерной энергетики. При этом основная цель – предупреждение вредного воздействия на окружающую среду ионизирующего излучения и обеспечение ядерной безопасности во всем мире. В этом процессе крайне важен международный опыт. Согласно правилам присоединения к конвенции, от присоединенной страны требуется предоставление национального отчета. Конечно, Узбекистан готовится к присоединению к данной конвенции. Сегодняшний семинар имеет теоретическое и практическое значение в этом направлении.
На мероприятии состоялся обмен мнениями по вопросам создания безопасного и экономически эффективного цикла ядерного топлива, долгосрочного обеспечения ядерным топливом атомной энергетики, безопасного осуществления работ, связанных с его переработкой и утилизацией отходов.