“O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasida GSCI (Buyuk Britaniya) agentligi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi
2020-01-21 | Texnologiyalar
2020-yilning 20-yanvar kuni “O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasida Buyuk Britaniya Bosh vaziri huzuridagi GSCI davlat agentligi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda GSCI loyihasining O‘zbekistondagi rahbari Adam Torndayk (Adam Thorndike), GSCI strategik kommunikatsiyalar boshqarmasi vakili Nina Peronius (Nina Peronius) hamda GSCI O‘zbekistondagi loyihasining ofitseri Samira Abdusalomova, “O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasi tomonidan esa boshliq
A. Xodjayev, boshliq o‘rinbosarlari A. Matkarimov va O. Xolmuxamedov, shuningdek tegishli bo‘limlar rahbar va mutaxassis xodimlari ishtirok etdi.
“O‘zkomnazorat” davlat inspeksiyasi boshlig‘i mehmonlarni qutlar ekan, O‘zbekiston Respublikasida vazirlik va idoralar xodimlari uchun GSCI tomonidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, shuningdek O‘zbekistonning kommunikatsiyalar sohasidagi strategiyasi ishlab chiqilayotgani muhim ahamiyatga ega ekanini bildirdi.
Suhbat davomida davlat organlarining ochiqligini ta’minlash, vazirlik va idoralarning lokal tarmoqlarini birlashtirish va idoralararo tizim yaratish yuzasidan targ‘ibot ishlarini olib borish, interaktiv davlat xizmatlarini joriy qilish va “Elektron hukumat” tizimini takomillashtirish bo‘yicha hamkorlikda tadbirlar o‘tkazish muhokama qilindi.
Shu bilan birga aholining AT bo‘yicha bilimlarini oshirish, bulutli texnologiyalar va ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish vaqtida shaxsga doir ma’lumotlarning oshkor bo‘lishini oldini olish bo‘yicha targ‘ibot ishlarini o‘tkazish ham ikki tomonlama hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri bo‘ladi.
Adam Torndayk qiziqarli suhbat va samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi, kelgusida muhokama etilgan yo‘nalishlar bo‘yicha samarali hamkorlik rivojlanishiga umid bildirdi.

В «Узкомназорат» прошла встреча с представителями агентства GSCI (Великобритания) в Узбекистане
20 января 2020 года в Госинспекции «Узкомназорат» состоялась встреча с представителями государственного агентства GSCI при Премьер-министре Великобритании.
На встрече участвовали руководитель проекта GSCI в Узбекистане Адам Торндайк(Adam Thorndike), сотрудник управления стратегических коммуникаций GSCI Нина Перониус(Nina Peronius) и офицер проекта GSCI в Узбекистане Самира Абдусаломова, со стороны Госинспекции «Узкомназорат» начальник А.Ходжаев, заместители начальника А.Маткаримов и О.Холмухамедов, а также руководители и специалисты заинтересованных отделов.
Приветствуя гостей начальник Госинспекции «Узкомназорат» отметил важность проводимых мероприятий со стороны GSCI для сотрудников министерств и ведомств Республики Узбекистан, а также разрабатываемой государственной стратегии Узбекистана в области коммуникаций.
В ходе беседы обсуждались вопросы проведения совместных мероприятий, направленных на информационное обеспечение открытости государственных органов, проведение разъяснительной работы по объединению и предоставлению межведомственного доступа к локальным базах министерств и ведомств, внедрению интерактивных государственных услуг и построению систем «электронного правительства».
Также важным направлением сотрудничества является работа по повышению IT грамотности населения, разъяснению возможных угроз в части сохранности и утечки персональных данных при широком использовании облачных технологий и социальных сетей.
В свою очередь Адам Торндайк поблагодарил за интересную беседу и теплый прием, выразил заинтересованность в развитии дальнейшего сотрудничества по обсужденным направлениям.