2020-01-14 | Siyosat
2020-yilning 14-yanvar kuni Dehli shahriga amaliy tashrif bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Subrahmanyam Jaishankar bilan uchrashdi.
Suhbat boshida O‘zbekiston TIV rahbari Hindiston Tashqi ishlar vazirligi shafeligida o‘tkazilayotgan “Raisina Dialogue” beshinchi xalqaro konferentsiyasiga taklif uchun minnatdorlik izhor etdi.
Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Narendra Modi o‘rtasidagi muhim kelishuvlarga asoslangan O‘zbekiston-Hindiston hamkorligining holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Vazirlar 2020-yilda bo‘lib o‘tadigan oliy va boshqa darajalardagi uchrashuvlar jadvali, qo‘shma tadbirlar o‘tkazish muddatlari bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston va Hindiston iqtisodiy sohadagi hamkorlikni kengaytirishga ustuvor ahamiyat berishi ta’kidlandi.
Afg‘oniston masalasiga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston va Hindistonning Afg‘onistondagi vaziyatni tezroq barqarorlashtirishdan manfaatdorligi tasdiqlandi, bu esa mintaqadagi hamkorlikni faollashtirish va kengaytirish uchun keng imkoniyatlarni ochib berishi qayd etildi. Ushbu maqsadlarga erishishga 2019-yil yanvar oyida Samarqand shahrida ilk bor o‘tkazilgan tashqi ishlar vazirlari darajasida Afg‘oniston ishtirokidagi “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqoti majlislarining muntazam o‘tkazilishi ham ko‘maklashadi.

14 января 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Нью-Дели с рабочим визитом, встретился с Министром иностранных дел Республики Индия Субраманьямом Джайшанкаром.
В начале беседы глава МИД Узбекистана выразил признательность за приглашение на пятую международную конференцию «Raisina Dialogue», которая проводится под эгидой Министерства иностранных дел Индии.
На встрече обсуждены состояние и перспективы узбекско-индийского сотрудничества, в основе которого важные договоренности между Президентом Шавкатом Мирзиёевым и Премьер-министром Нарендрой Моди.
Министры рассмотрели предложения по графику предстоящих в 2020 году контактов на высшем и других уровнях, сроки проведения совместных мероприятий.
Подчеркивалось, что наращиванию сотрудничества в экономической сфере Узбекистан и Индия придают приоритетное значение.
Отдельное внимание было уделено афганской проблематике. Подтверждена заинтересованность Узбекистана и Индии в скорейшей стабилизации положения в Афганистане, что откроет широкие возможности для активизации и расширения сотрудничества в регионе. Достижению данных целей будет также способствовать регулярное проведение заседаний Диалога «Индия – Центральная Азия» на уровне министров иностранных дел с участием Афганистана, старт которому был дан в январе 2019 года в г.Самарканде.
На встрече также обсуждены перспективы укрепления культурно-гуманитарных связей, прежде всего в сферах образования и науки.