2020-01-14 | Siyosat
2020-yilning 14-yanvar kuni Dehli shahriga amaliy tashrif bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Subrahmanyam Jaishankar bilan uchrashdi.
Suhbat boshida O‘zbekiston TIV rahbari Hindiston Tashqi ishlar vazirligi shafeligida o‘tkazilayotgan “Raisina Dialogue” beshinchi xalqaro konferentsiyasiga taklif uchun minnatdorlik izhor etdi.
Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Narendra Modi o‘rtasidagi muhim kelishuvlarga asoslangan O‘zbekiston-Hindiston hamkorligining holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Vazirlar 2020-yilda bo‘lib o‘tadigan oliy va boshqa darajalardagi uchrashuvlar jadvali, qo‘shma tadbirlar o‘tkazish muddatlari bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston va Hindiston iqtisodiy sohadagi hamkorlikni kengaytirishga ustuvor ahamiyat berishi ta’kidlandi.
Afg‘oniston masalasiga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston va Hindistonning Afg‘onistondagi vaziyatni tezroq barqarorlashtirishdan manfaatdorligi tasdiqlandi, bu esa mintaqadagi hamkorlikni faollashtirish va kengaytirish uchun keng imkoniyatlarni ochib berishi qayd etildi. Ushbu maqsadlarga erishishga 2019-yil yanvar oyida Samarqand shahrida ilk bor o‘tkazilgan tashqi ishlar vazirlari darajasida Afg‘oniston ishtirokidagi “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqoti majlislarining muntazam o‘tkazilishi ham ko‘maklashadi.

Meeting with Indian Minister of External Affairs
On January 14, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov, who arrived in New Delhi on a working visit, met with the Minister of External Affairs of India Subrahmanyam Jaishankar.
The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan expressed appreciation for the invitation to the fifth international conference Raisina Dialogue, which is held under the auspices of the Ministry of External Affairs of India.
The state and prospects of Uzbekistan – India cooperation, which is based on important agreements between President Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister Narendra Modi were discussed at the meeting.
The ministers considered proposals on the schedule of upcoming contacts in 2020 at the highest and other levels, the timing of joint events.
It was emphasized that Uzbekistan and India attach priority importance to enhancing cooperation in the economic sphere.
Special attention was paid to Afghan issues. The interest of Uzbekistan and India in speedy stabilization of the situation in Afghanistan was confirmed, which will open up wide opportunities for intensifying and expanding cooperation in the region. The achievement of these goals will also be facilitated by the regular holding of meetings of the Dialogue “India – Central Asia” at the level of foreign ministers with participation of Afghanistan, which was launched in January 2019 in Samarkand.
Prospects for strengthening cultural and humanitarian ties, especially in education and science were also discussed at the meeting.