Xitoy patent idorasi Oʻzbekiston olimlarining ishlanmasiga patent berdi
2019-yilning dekabrida Xitoy Xalq Respublikasi patent idorasi OʻzR FA Genomika va bioinformatika markazi olimlari tomonidan yaratilgan paxta genlarini nokaut qilish (oʻchirish) innovatsion texnologiyasi boʻyicha patent arizasini tasdiqladi.
Yurtimiz olimlari ishlab chiqqan paxta genini nokaut qilish texnologiyasi Oʻzbekiston, AQSH, Misr va Rossiyada patentlar hamda xalqaro RCT patentini olgan. Yana bir patent jahon miqyosida litsenziyalash imkoniyatlarini kengaytirmoqda.
Taʼkidlash kerakki, Xitoy paxta ishlab chiqarish va undan foydalanish boʻyicha jahonda yetakchilardan biri hisoblanadi. Bundan tashqari, Xitoy paxtaning yuqori sifatli va hasharotlarga chidamli hamda yangi patogen navlarini yaratishda zamonaviy biotexnologik usullardan keng foydalanmoqda. Shuning uchun ham olimlarimiz texnologiyasi uchun Xitoyda patent olinishi tijoratlashtirish uchun katta imkoniyatlarni ochadi.
Hozirgi kunda Oʻzbekiston hukumati ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularning natijalarini tijoratlashtirishga katta eʼtibor qaratmoqda. Olimlar uchun yangi imkoniyatlar ochib, ular mehnatining samarasini mamlakat manfaati yoʻlida samarali amalga oshirishga hissa qoʻshadigan koʻplab qaror va farmonlar eʼlon qilindi. Bu omillar xorijdagi mahalliy olimlarning yangi innovatsion ishlanmalarini patentlash ishlarini yanada mustahkamlaydi.
Paxta genlarining nokaut (oʻchirish) texnologiyasi oltinchi avlod innovatsion texnologiyasi hisoblanadi. U 2008-yilda oʻzbek olimlari tomonidan ixtiro qilingan boʻlib, Oʻzbekiston hukumati koʻmagida olib borilgan keyingi tadqiqotlar “Porloq“ gʻoʻza turkumidagi yuqori hosilli, barvaqt pishuvchi, uzun tolali, qurgʻoqchilikka va tuzga chidamli biotexnologik navlarning yaratilishiga olib keldi. Mazkur texnologiya dunyoda ilk bora paxtaning bir vaqtning oʻzida bir nechta qimmatli xususiyatlarini takomillashtirish imkonini berdi. Aynan muayyan navning bir nechta xususiyatlarini bir paytning oʻzida oʻzgartirish paxta seleksiyasida asosiy muammo hisoblanadi. Natijada yangi navlarning oʻrtacha hosildorligi gektariga 40 sentnerga yetdi, 4.2 mikroneyrli, -37.9 (Str) pishiqlikdagi va tola uzunligiga 38-40 mm boʻlgan yuqori sifatli tola olish imkonini berdi.

Патентное бюро КНР выдало патент на разработку ученых Узбекистана
В декабре 2019 года патентное бюро Китайской народной республики одобрило патентную заявку на инновационную технологию нокаута (выключения) генов хлопчатника, разработанную учеными Центра геномики и биоинформатики АН РУз.
Ранее на технологию нокаута генов хлопчатника были получены патенты в Узбекистане, США, Египте и России, а также международный патент PCT. Очередной патент расширяет возможности ее лицензирования в мировом масштабе.
Необходимо отметить, что Китай является одним из мировых лидеров по производству и потреблению хлопка. Кроме того, Китай широко использует современные биотехнологические методы для создания новых высококачественных и устойчивых к насекомым и патогенам сортов хлопчатника. Поэтому получение патента в Китае на технологию ученых Узбекистана имеет большой потенциал для его коммерциализации в этой стране.
В настоящее время правительство Узбекистана уделяет огромное внимание развитию научных исследований и коммерциализации их результатов. Издано большое количество постановлений и указов, которые открывают новые возможности для ученых и способствуют эффективному внедрению плодов их труда на благо страны. Эти факторы будут способствовать еще большему усилению работ по патентованию новых инновационных разработок отечественных ученых за рубежом.
Технология нокаута (выключения) генов хлопчатника является инновационной технологией шестого поколения. Она была разработана узбекскими учеными в 2008 году, и дальнейшие исследования при поддержке Правительства Узбекистана привели к созданию на основе технологии высокоурожайных, скороспелых, длинноволокнистых, засухо- и солеустойчивых биотехнологических сортов хлопчатника серии «Порлок». Технология впервые в мире позволила одновременно улучшить несколько агрономически ценных признаков хлопчатника, что является основной проблемой при селекции хлопчатника. В результате средняя урожайность новых сортов достигала 40 центнеров с гектара, что позволило получить высококачественное волокно с микронейром 4,2, прочностью -37,9 (Str) и длиной волокна 38-40 мм. В настоящее время волокна сортов «Порлок» продаются на 12% дороже, чем волокна обычных сортов и на них имеется очень высокая потребность на мировом рынке.