Adiblar xiyobonida Toshkent muzeyini tashkil etish bo‘yicha tavsiyalar berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-yanvar kuni Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy bog‘iga tashrif buyurdi.
Ma'lumki, davlatimiz rahbarining 2017-yil 18-apreldagi qaroriga muvofiq, ma'naviy hayotimizda o‘chmas iz qoldirgan atoqli yozuvchi va shoirlarning tarixiy xotirasini abadiylashtirish, yosh avlodning madaniy-ma'rifiy saviyasini yuksaltirish maqsadida Milliy bog‘ hududida Adiblar xiyoboni barpo etilmoqda.
Bu xiyobon Alisher Navoiy haykali bilan uyg‘un bo‘lib, yaxlit me'moriy ansanbl' hosil qilishi uchun yangi loyiha ishlab chiqildi. Unga ko‘ra, 8 gektardan ziyod hudud obodonlashtirilib, Alisher Navoiy haykalini qayta o‘rnatish belgilangan.
Shavkat Mirziyoyev bu yerda olib borilayotgan ishlar, haykallar ko‘rinishiga oid loyihalar bilan tanishdi. Haykallar yonida lavhlar o‘rnatib hamda audioyozuvlar orqali har bir adib haqida qisqacha ma'lumot berish, ularning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazish uchun qo‘shimcha sharoit yaratish zarurligini ta'kidladi. Alisher Navoiy haykali gumbazini bezatish, hududni obodonlashtirish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Sobiq O‘zbekiston madaniyati va san'ati ko‘rgazmasi binosi rekonstruksiya qilinib, u yerda Toshkent muzeyi tashkil etilishi rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari uning konsepsiyasiga oid loyihalar bilan tanishib, muzeyning mazmun-mohiyatini boyitish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
– Toshkent tarixi, bu yerlik allomalar merosi hali to‘liq o‘rganilmagan. Bu joy ilmiy asoslangan, shaharning buyuk o‘tmishini yoshlarga, mehmonlarga yetkazadigan maskan bo‘lishi kerak, – dedi Prezident.
Muzeyni O‘zbekiston tarixi davlat muzeyining filiali tarzida tashkil etib, malakali ilmiy xodimlarni jalb qilish, zamonaviy axborot texnologiyalari bilan ta'minlash yuzasidan topshiriqlar berildi.

Даны рекомендации по созданию Музея Ташкента на Аллее литераторов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 января посетил Национальный парк Узбекистана имени Алишера Навои.
В соответствии с постановлением главы государства от 18 апреля 2017 года в целях увековечения памяти выдающихся мастеров слова, оставивших яркий след в духовной жизни нашего народа, повышения культурно-просветительского уровня молодежи на территории Национального парка создается Аллея литераторов.
Был разработан проект, предусматривающий создание архитектурного ансамбля, в котором Аллея литераторов будет гармонично сочетаться с памятником Алишеру Навои. Запланировано благоустройство более 8 гектаров территории и переустановка монумента великого поэта.
Глава государства дал указания по оформлению купола над памятником Алишеру Навои, благоустройству прилегающей территории.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой здесь работой, с проектами памятников. Отметил, что рядом со статуями необходимо установить таблички и аудиоколонки с возможностью предоставления посетителям краткой информации о том или ином писателе или поэте, создать дополнительные условия для проведения здесь мероприятий, посвященных жизни и творчеству литераторов.
Также в планах реконструкция здания бывшего Выставочного зала культуры и искусства Узбекистана и организация в нем Музея Ташкента. Глава государства ознакомился с проектом концепции музея и поделился своими соображениями по его содержательному наполнению.
- История Ташкента, наследие его ученых изучены недостаточно. Этот музей должен стать местом, где молодежь, гости смогут получить подкрепленное наукой представление о славном прошлом города, - сказал Президент.
Поручено организовать музей в виде филиала Государственного музея истории Узбекистана, привлечь квалифицированных научных сотрудников, оснастить обитель истории современными информационными технологиями.