Adiblar xiyobonida Toshkent muzeyini tashkil etish bo‘yicha tavsiyalar berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-yanvar kuni Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy bog‘iga tashrif buyurdi.
Ma'lumki, davlatimiz rahbarining 2017-yil 18-apreldagi qaroriga muvofiq, ma'naviy hayotimizda o‘chmas iz qoldirgan atoqli yozuvchi va shoirlarning tarixiy xotirasini abadiylashtirish, yosh avlodning madaniy-ma'rifiy saviyasini yuksaltirish maqsadida Milliy bog‘ hududida Adiblar xiyoboni barpo etilmoqda.
Bu xiyobon Alisher Navoiy haykali bilan uyg‘un bo‘lib, yaxlit me'moriy ansanbl' hosil qilishi uchun yangi loyiha ishlab chiqildi. Unga ko‘ra, 8 gektardan ziyod hudud obodonlashtirilib, Alisher Navoiy haykalini qayta o‘rnatish belgilangan.
Shavkat Mirziyoyev bu yerda olib borilayotgan ishlar, haykallar ko‘rinishiga oid loyihalar bilan tanishdi. Haykallar yonida lavhlar o‘rnatib hamda audioyozuvlar orqali har bir adib haqida qisqacha ma'lumot berish, ularning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazish uchun qo‘shimcha sharoit yaratish zarurligini ta'kidladi. Alisher Navoiy haykali gumbazini bezatish, hududni obodonlashtirish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Sobiq O‘zbekiston madaniyati va san'ati ko‘rgazmasi binosi rekonstruksiya qilinib, u yerda Toshkent muzeyi tashkil etilishi rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari uning konsepsiyasiga oid loyihalar bilan tanishib, muzeyning mazmun-mohiyatini boyitish bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
– Toshkent tarixi, bu yerlik allomalar merosi hali to‘liq o‘rganilmagan. Bu joy ilmiy asoslangan, shaharning buyuk o‘tmishini yoshlarga, mehmonlarga yetkazadigan maskan bo‘lishi kerak, – dedi Prezident.
Muzeyni O‘zbekiston tarixi davlat muzeyining filiali tarzida tashkil etib, malakali ilmiy xodimlarni jalb qilish, zamonaviy axborot texnologiyalari bilan ta'minlash yuzasidan topshiriqlar berildi.

Tashkent Museum to be established on the Alley of Litterateurs
On January 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Alisher Navoi National Park of Uzbekistan.
In accordance with a decree of the head of state, signed 18 April 2017, in order to perpetuate the memory of outstanding masters of pen who left a bright trace in the spiritual life of our nation, to boost the cultural and enlightenment level of youth, the Alley of Litterateurs is being established in the territory of the National Park.
A relevant project devised has provided for the creation of an architectural ensemble, whereby the Alley of Litterateurs will harmoniously combine with the Alisher Navoi Statue. More than 8 hectares of land is planned to be perked up and the monument of the great poet be reinstalled.
The head of state gave instructions on the design of the dome over the Alisher Navoi Statue and on the improvement of the surrounding territory.
Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the works carried out here, with designs of monuments. The President recommended that tablets and audio speakers be installed next to the statues to provide visitors with brief information about a particular writer or poet, that additional conditions be delivered for holding events here in tribute to the celebrated literary masters.
The plans also include the reconstruction of the building of the former Exhibition Hall of Culture and Arts of Uzbekistan and the establishment of Tashkent Museum in it. The head of state got acquainted with the draft concept of the collection and shared his thoughts on the organization of its meaningful content.
“The history of Tashkent, the legacy of its scientists have yet to be studied profoundly. This museum should become a place where guests, especially the young people, are able to get science-backed facts about the glorious past of the city,” the President said.
Shavkat Mirziyoyev proposed to set up the museum in the form of a branch of the State Museum of the History of Uzbekistan, to attract qualified academic staff, to equip the venue with cutting-edge information technologies.