2020-01-08 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-yanvar kuni qurilish sohasidagi islohotlarni yanada jadallashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda bunyodkorlik ko‘lami yildan yilga kengayib bormoqda. Yangi uy-joylar, yirik zavodlar, zamonaviy infratuzilma ob'yektlari qurilmoqda. Tabiiyki, bunday katta hajmdagi ishlarni sifatli va o‘z vaqtida bajarish uchun malakali quruvchilar, bilimli loyihachilar, barqaror tashkilotlar kerak.
Yig‘ilishda qurilish sohasidagi muammo va kamchiliklar keskin tanqid qilindi.
Masalan, O‘zbekistonda 22 mingga yaqin qurilish-pudrat tashkiloti bo‘lib, ularning aksariyatida ishchilar soni va kasb malakasi to‘g‘risida ma’lumot yuritilmaydi.
Hududlardagi barcha qurilishlar yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlariga topshirib qo‘yilgani ko‘rsatkichlarga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ilg‘or xorijiy tajribada qurilish xavfsizligi, sifati va natijasi nazorat qilinsa, bizda barcha kuch va resurslar jarayonni nazorat qilishga sarflanib, sifat ikkinchi o‘ringa tushib qolgan.
Davlatimiz rahbari sohadagi kamchiliklarni bartaraf etish, uni zamonaviy asosda rivojlantirish bo‘yicha muhim chora-tadbirlarni belgilab berdi.
Loyiha institutlari o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini yaratish, xorijiy tajriba asosida tenderlar o‘tkazishning aniq mezonlarini ishlab chiqish, bu borada elektron tizimni eksperiment tariqasida Toshkent shahrida joriy etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Qurilish, Moliya, Adliya vazirliklari va boshqa mutasaddi tashkilotlarga joriy yil 1 iyulgacha qurilish korxonalari faoliyatini baholash reytingini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Ushbu reytingda ishchilar soni va malakasi, bajarilgan ishlar hajmi, soliq va kreditlarning o‘z vaqtida to‘lanishi kabi mezonlar o‘z aksini topadi.
Prezidentimiz shaharsozlik normalari va qoidalarini hamda yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlari faoliyatini takomillashtirish zarurligini ta’kidladi.
Sohada axborot texnologiyalaridan foydalanish darajasi pastligi ko‘rsatib o‘tildi. Jumladan, loyihalarni yaratish, ekspertizadan o‘tkazish, qurilishga ruxsat berish, qurilish-pudrat ishlarini masofaviy nazorat qilish jarayonlari haligacha qog‘ozda bajarilyapti. Investor va tadbirkorlar uchun qayerda nima qurish mumkinligi haqida ma’lumot beruvchi geoinformatsion tizim yo‘lga qo‘yilmagan.
Shu bois yig‘ilishda Qurilish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga tizimni to‘liq raqamlashtirish bo‘yicha joriy yilda amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish yuklatildi.
Sohada texnika xavfsizligi talablariga rioya qilinmayotgani, “risk-analiz” tizimi va nazorat yo‘qligi oqibatida baxtsiz hodisalar yuz berayotgani qayd etildi. Tegishli vazirlik va idoralarga qurilish sohasida davlat nazoratini butunlay yangicha asosda tashkil etish, mehnat muhofazasini kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda kadrlar masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Davlatimiz rahbari qurilish sohasi uchun mutaxassislar tayyorlash tizimi bugungi kun talabiga javob bermasligini ta’kidladi.
Mehnat vazirligi, Qurilish vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligiga qurilish sohasida o‘rta bo‘g‘in mutaxassislari va ishchi kasblar klassifikatorini joriy qilish hamda unga muvofiq kollejlarda quruvchilar tayyorlash vazifasi qo‘yildi.
Sohaga oid ta’lim dasturlarini yuqori texnologiyalar va innovatsion yondashuvlar asosida yangidan ishlab chiqish, bo‘lajak kadrlarni zamonaviy loyihalash va dasturiy ta’minot, xususan, BIM (Building Information Modeling) texnologiyalari bilan ishlashga o‘rgatish kerakligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar bo‘yicha mutasaddi rahbarlar hisobot berdi, tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

Innovative technologies to be implemented widely in the construction industry
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting January 7 on priority tasks to further accelerate reform in the construction sector.
The scope of creative work in our country has been expanding from one year to another. New housing, large factories, modern infrastructure facilities are being erected. High-quality and timely completion of construction works due to their growing volumes requires skilled builders and designers, sustainable organizations with sufficient resources.
The President sharply criticized the state of affairs in the field, outlined problems and shortcomings.
Thus, there are about 22 thousand construction and contracting organizations in Uzbekistan, most of which do not keep records of the number and professional qualifications of personnel. A negative impact on the timing and quality of work is provided by the fact that all construction works in the regions go through a single customer entity. In international practice, under strict control are safety, quality and the final result of construction, whereas in our country all the forces and resources are directed at overseeing the construction process, while quality is granted secondary attention.
The head of state identified important measures to eliminate drawbacks and develop the sphere in accordance with modern requirements.
It is imperative, Shavkat Mirziyoyev insisted, to shape a healthy competition among construction design institutions, to develop specific criteria for bidding (tender contests) on the basis of foreign experience, and also to introduce, as an experiment, a corresponding electronic system in the city of Tashkent.
The ministries of construction, finance, justice and other responsible departments were instructed to devise by July 1 an assessment methodology and rating of the activity of construction enterprises. The ranking will be shaped in accordance with such criteria as the number and qualifications of personnel, the amount of works performed, the timely payment of taxes and repayment of loans.
The necessity of improving the norms and rules of urban development, the activities of service organizations of a single customer was emphasized.
The President pointed to the low level of application of information technology in the field. In particular, the elaboration of projects, examination, issuance of permits, control of construction and contracting works are still carried out on paper. There is no geo-information system that allows investors and entrepreneurs to choose sites for construction.
In this regard, the Ministry of Construction and the Ministry for the Development of Information Technologies and Communications are entrusted with the development of a “roadmap” for the full digitalization of the sphere, which will be implemented this year.
It was noted that accidents are occurring due to non-compliance with safety requirements, lack of risk analysis and control. The relevant ministries and agencies have been urged to radically reorganize state control in the construction sphere and strengthen labor protection.
Particular attention at the meeting was paid to personnel issues. The head of state stressed that the system of training specialists for the industry hardly meets today’s requirements.
The ministries of labor relations, construction, as well as higher and secondary special education have been tasked with introducing a classifier for mid-level specialists and worker occupations in the sphere and, on its basis, launching the training of builders in vocational colleges.
President Shavkat Mirziyoyev indicated the need for updating educational programs worked out on high technologies and innovative approaches, for training personnel in modern design and working with software, including BIM (Building Information Modeling) technologies.
Responsible executives reported on issues discussed at the meeting, and appropriate measures were identified.