2020-01-08 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-yanvar kuni qurilish sohasidagi islohotlarni yanada jadallashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda bunyodkorlik ko‘lami yildan yilga kengayib bormoqda. Yangi uy-joylar, yirik zavodlar, zamonaviy infratuzilma ob'yektlari qurilmoqda. Tabiiyki, bunday katta hajmdagi ishlarni sifatli va o‘z vaqtida bajarish uchun malakali quruvchilar, bilimli loyihachilar, barqaror tashkilotlar kerak.
Yig‘ilishda qurilish sohasidagi muammo va kamchiliklar keskin tanqid qilindi.
Masalan, O‘zbekistonda 22 mingga yaqin qurilish-pudrat tashkiloti bo‘lib, ularning aksariyatida ishchilar soni va kasb malakasi to‘g‘risida ma’lumot yuritilmaydi.
Hududlardagi barcha qurilishlar yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlariga topshirib qo‘yilgani ko‘rsatkichlarga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ilg‘or xorijiy tajribada qurilish xavfsizligi, sifati va natijasi nazorat qilinsa, bizda barcha kuch va resurslar jarayonni nazorat qilishga sarflanib, sifat ikkinchi o‘ringa tushib qolgan.
Davlatimiz rahbari sohadagi kamchiliklarni bartaraf etish, uni zamonaviy asosda rivojlantirish bo‘yicha muhim chora-tadbirlarni belgilab berdi.
Loyiha institutlari o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini yaratish, xorijiy tajriba asosida tenderlar o‘tkazishning aniq mezonlarini ishlab chiqish, bu borada elektron tizimni eksperiment tariqasida Toshkent shahrida joriy etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Qurilish, Moliya, Adliya vazirliklari va boshqa mutasaddi tashkilotlarga joriy yil 1 iyulgacha qurilish korxonalari faoliyatini baholash reytingini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Ushbu reytingda ishchilar soni va malakasi, bajarilgan ishlar hajmi, soliq va kreditlarning o‘z vaqtida to‘lanishi kabi mezonlar o‘z aksini topadi.
Prezidentimiz shaharsozlik normalari va qoidalarini hamda yagona buyurtmachi xizmati tashkilotlari faoliyatini takomillashtirish zarurligini ta’kidladi.
Sohada axborot texnologiyalaridan foydalanish darajasi pastligi ko‘rsatib o‘tildi. Jumladan, loyihalarni yaratish, ekspertizadan o‘tkazish, qurilishga ruxsat berish, qurilish-pudrat ishlarini masofaviy nazorat qilish jarayonlari haligacha qog‘ozda bajarilyapti. Investor va tadbirkorlar uchun qayerda nima qurish mumkinligi haqida ma’lumot beruvchi geoinformatsion tizim yo‘lga qo‘yilmagan.
Shu bois yig‘ilishda Qurilish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga tizimni to‘liq raqamlashtirish bo‘yicha joriy yilda amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish yuklatildi.
Sohada texnika xavfsizligi talablariga rioya qilinmayotgani, “risk-analiz” tizimi va nazorat yo‘qligi oqibatida baxtsiz hodisalar yuz berayotgani qayd etildi. Tegishli vazirlik va idoralarga qurilish sohasida davlat nazoratini butunlay yangicha asosda tashkil etish, mehnat muhofazasini kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda kadrlar masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Davlatimiz rahbari qurilish sohasi uchun mutaxassislar tayyorlash tizimi bugungi kun talabiga javob bermasligini ta’kidladi.
Mehnat vazirligi, Qurilish vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligiga qurilish sohasida o‘rta bo‘g‘in mutaxassislari va ishchi kasblar klassifikatorini joriy qilish hamda unga muvofiq kollejlarda quruvchilar tayyorlash vazifasi qo‘yildi.
Sohaga oid ta’lim dasturlarini yuqori texnologiyalar va innovatsion yondashuvlar asosida yangidan ishlab chiqish, bo‘lajak kadrlarni zamonaviy loyihalash va dasturiy ta’minot, xususan, BIM (Building Information Modeling) texnologiyalari bilan ishlashga o‘rgatish kerakligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar bo‘yicha mutasaddi rahbarlar hisobot berdi, tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

Инновационные технологии будут широко внедрены в строительную сферу
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 января провел совещание, посвященное приоритетным задачам по дальнейшему ускорению реформы в строительной сфере.
Масштаб созидательной работы в нашей стране ширится с каждым годом. Возводятся новое жилье, крупные заводы, современные инфраструктурные объекты. Качественное и своевременное осуществление возросшего объема соорудительных работ требует наличия квалифицированных строителей и проектировщиков, устойчивых организаций с достаточными ресурсами.
На совещании резкой критике подвергнуты проблемы и недостатки в сфере строительства.
Так, в Узбекистане насчитывается около 22 тысяч строительно-подрядных организаций, большинство из которых не ведут отчетность о численности и профессиональной квалификации работников. Негативное влияние на сроки и качество работ оказывает тот факт, что все строительные работы в регионах переданы в ведение служб единого заказчика. Тогда как в международной практике контролируются безопасность, качество и конечный результат строительства, у нас в стране все силы и ресурсы направляются на контроль процесса сооружения, а качеству уделяется второстепенное внимание.
Глава государства определил важные меры по устранению недостатков и развитию сферы в соответствии с современными требованиями.
Поручено сформировать здоровую конкуренцию между проектными институтами, разработать конкретные критерии проведения тендеров на основе зарубежного опыта, а также внедрить в порядке эксперимента соответствующую электронную систему в городе Ташкенте.
Министерствам строительства, финансов, юстиции и другим ответственным ведомствам поручено до 1 июля текущего года разработать методику оценки и составить рейтинг деятельности строительных предприятий. Шкала будет составляться по таким критериям, как численность и квалификация работников, объем выполненных работ, своевременность уплаты налогов и погашения кредитов.
Отмечена необходимость совершенствования норм и правил градостроительства, деятельности организаций службы единого заказчика.
Указано на низкий уровень применения информационных технологий в сфере. В частности, разработка проектов, экспертиза, выдача разрешений, контроль за строительно-подрядными работами все еще выполняются на бумаге. Отсутствует геоинформационная система, позволяющая инвесторам и предпринимателям выбирать площадки под строительство.
В связи с этим на Министерство строительства и Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций возложена разработка “дорожной карты” по полной цифровизации сферы, которая должна будет осуществлена в текущем году.
Отмечалось, что вследствие несоблюдения требований техники безопасности, отсутствия риск-анализа и контроля происходят несчастные случаи. Соответствующим министерствам и ведомствам даны указания по кардинальной реорганизации государственного контроля в сфере строительства и усилению охраны труда.
Особое внимание на совещании уделено кадровым вопросам. Глава государства отметил, что система подготовки специалистов для отрасли не отвечает сегодняшним требованиям.
Перед министерствами труда, строительства, а также высшего и среднего специального образования поставлена задача внедрить классификатор специалистов среднего звена и профессий рабочих сферы и на его основе наладить подготовку строителей в колледжах.
Указано на необходимость обновления касающихся сферы образовательных программ на основе высоких технологий и инновационных подходов, обучению будущих кадров современному проектированию и работе с программным обеспечением, включая технологии BIM (Building Information Modeling).
Ответственные руководители отчитались по обсужденным на совещании вопросам, определены соответствующие меры.