O‘zbekiston Prezidenti “Turkiy dunyo tiklanishiga qo‘shgan ulkan hissasi uchun” xalqaro mukofoti bilan taqdirlandi
2020-01-04 | Jamiyat
ANKARA, 4 yanvar. /"Dunyo" AA/. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiy dunyo yozuvchilari, ziyolilari va san’atkorlari jamg‘armasi (Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı –TURKSAV) tomonidan ta’sis etilgan “Turkiy dunyo tiklanishiga qo‘shgan ulkan hissasi uchun” xalqaro mukofotiga sazovor bo‘ldi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Bu haqda TURKSAVning Ankarada o‘tkazilgan maxsus matbuot anjumanida ma’lum qilindi.
Mukofot sohibining ismi-sharifi TURKSAV hay’ati kollegial qo‘mitasi tomonidan Turkiya va xorijiy davlatlarning taniqli siyosatchilari, iqtisodchilari, fan va san’at namoyondalarining 2019 yildagi faoliyatini o‘rganish natijalari asosida e’lon qilindi.
TURKSAV mukofotini topshirish marosimi 2020 yil may oyida Ankarada Turkiya parlamenti, hukumati, keng jamoatchiligi, ishbilarmon doiralari va san’at arboblari ishtirokida tantanali tarzda o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Har yili bir marta beriladigan ushbu xalqaro mukofot hay’atining qarori O‘zbekiston rahbarining "mamlakatning tashqi dunyo, Turkiya va Markaziy Osiyo davlatlari bilan siyosiy va iqtisodiy aloqalarini izchil mustahkamlashdagi beqiyos xizmatlari va amaliy hissasi, shuningdek, Turkiy kengashdagi hamkorlikni sezilarli darajada jonlantirgani, ushbu tashkilot doirasidagi yangi tashabbuslar, shu jumladan 2020 yilda Xiva shahrini “turk dunyosining madaniy poytaxti" deb e’lon qilish bo‘yicha tashabbusi" uchun bir ovozdan qabul qilingani ma’lum qilindi.
Matbuot anjumanida so‘zga chiqqanlar O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida hayotning barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan tub o‘zgarishlarga yuqori baho berdi. Mamlakat rahbarining izchil islohotlarni o‘tkazishdagi keng ko‘lamli faoliyati, samarali ishlari, Turkiy dunyoning muhim davlati bo‘lgan O‘zbekistonning jadal taraqqiyotini ta’minlayotgan strategik kurs, nafaqat O‘zbekiston, balki Markaziy Osiyoning yanada rivojlanishi uchun qulay ichki va tashqi sharoitlar yaratilayotgani ta’kidlandi.
TURKSAV rahbari Yahyo Engin yig‘ilganlar nomidan O‘zbekiston rahbariga "uning O‘zbekiston, Markaziy Osiyo, Turkiya va umuman Turkiy dunyo oldidagi beqiyos va tarixiy xizmatlarining kamtarona, biroq samimiy e’tirofi munosabati bilan chuqur hurmat va samimiy tabriklar" yo‘lladi.
"Turkiy dunyo rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi uchun" va "Turkiy dunyo tiklanishiga qo‘shgan ulkan hissasi uchun" xalqaro mukofotlari Turkiy dunyo yozuvchilari, ziyolilari va san’atkorlari jamg‘armasi tashabbusi bilan ta’sis etilgan.
TURKSAV 1996 yil Turkiyaning bir guruh ziyolilari tashabbusi bilan tashkil etilgan jamoatchilik asosidagi nodavlat tashkilotdir. Zamonamizning taniqli yozuvchisi Chingiz Aytmatov TURKSAVning faxriy raisi etib saylangan edi. Bugungi kunda TURKSAV boshqaruv kengashiga turk shoiri Yahyo Engin raislik qilmoqda.
TURKSAV xalqaro mukofotining asosiy maqsadi turkiy dunyoning atoqli arboblari faoliyati natijalariga jamoatchilik e’tiborini jalb qilish, ularning turkiy tilli hududni mustahkamlash va rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasiga hurmat bildirish va ehtirom keltirishga qaratilgan.
Mukofotga turli yillarda Turkiya Prezidenti S.Demirel, Ozarbayjon Prezidenti H.Aliyev, Qozog‘iston Prezidenti N.Nazarboyev, TURKSOY bosh kotibi D.Kaseinov va boshqalar sazovor bo‘lgan. Ular orasida turkiy dunyo mamlakatlarining faol parlamentariylari, tadbirkorlari va san’atkorlari ham bor.

Президент Узбекистана удостоен Международной премии «За выдающийся вклад в Возрождение Тюркского мира»
​​АНКАРА, 4 января. /ИА «Дунё»/. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев удостоен Международной премии «За выдающийся вклад в Возрождение Тюркского мира», учрежденной Фондом писателей, интеллектуалов и деятелей искусства Тюркского мира (Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı – TÜRKSAV), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Об этом было объявлено в ходе специальной пресс-конференции TÜRKSAV, организованной в городе Анкара.
Имя лауреата объявлено коллегиальной комиссией жюри TÜRKSAV на основе мониторинга и изучения в 2019 году деятельности видных политиков, экономистов, представителей науки и искусства в Турции и за рубежом.
Церемония вручения специальной символики премии TÜRKSAV состоится в мае 2020 года в Анкара в торжественной обстановке с участием представителей парламента, правительства, общественности, деловых кругов и деятелей искусства Турции.
Как было объявлено на пресс-конференции, решение о вручении данной премии лидеру Узбекистана единогласно принято решением жюри Ежегодной премии «за выдающиеся заслуги и важный практический вклад в значительное укрепление политических и экономических связей своей страны с внешним миром, Турцией и со странами Центральной Азии, а также за существенное оживление взаимодействия в Совете сотрудничества тюркоязычных государств, новые инициативы в данной Организации, в том числе объявление города Хива «Культурной столицей Тюркского мира в 2020 году».
Выступившие на пресс-конференции высоко оценили глубокие преобразования, осуществляемые в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева во всех сферах жизнедеятельности, особенно, подчеркнув динамичную реформаторскую деятельность лидера страны, его результативную работу и личные качества, отражающиеся в решительности и энергичности проводимого им стратегического курса на опережающее развитие Узбекистана – важного государства Тюркского мира, формирование благоприятных внутренних и внешних условий для процветания не только своей страны и народа, но и всей Центральной Азии.
От имени присутствующих глава TÜRKSAV Яхё Энгин просил передать главе Узбекистана «выражение глубокого уважения, сердечные поздравления со скромным, но искренним знаком признания его беспрецедентных и исторических заслуг перед Узбекистаном, Центральной Азией, Турцией и Тюркским миром в целом».
Международные премии «За выдающийся вклад в развитие Тюркского мира» и «За выдающийся вклад в Возрождение Тюркского мира» являются инициативой общественного Фонда писателей, интеллектуалов и деятелей искусства Тюркского мира (TÜRKSAV).
TÜRKSAV является неправительственной организацией, учрежденной в 1996 году по инициативе группы представителей интеллигенции Турции на общественных началах. Почетным председателем TÜRKSAV был в свое время избран всемирно известный писатель современности Чингиз Айтматов как один из ярких представителей тюркского мира. Председателем Совета правления TÜRKSAV является турецкий поэт Яхё Энгин.
Основная цель международной премии TÜRKSAV – обратить внимание общественности результатам деятельности выдающихся личностей Тюркского мира, выразить им почести и уважение за вклад в укрепление и развитие тюркского ареала.
В разные годы данной премии были удостоены Президент Турции С.Демирель, Президент Азербайджана Г.Алиев, Президент Казахстана Н.Назарбаев, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Д.Касейнов и другие деятели, среди которых наиболее активные парламентарии, предприниматели, деятели искусства из стран тюркского мира.