O‘zbekistonga vizasiz rejim bo‘yicha tashrif buyurgan birinchi Xitoy fuqarosi kutib olindi
2 yanvar kuni Urumchi-Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha parvoz qilgan aviareysda Xitoy Xalq Respublikasidan vizasiz rejim bo‘yicha kelgan ilk mehmonlar Toshkent xalqaro aeroportida Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi vakillari tomonidan kutib olindi. Qizig‘i shundaki, O‘zbekiston Respublikasi chegarasidan vizasiz o‘tgan birinchi Xitoy fuqarosi Li Ji Lin O‘zbekistonga investitsiya kiritish maqsadida yurtimizni yaqindan o‘rganish uchun tashrif buyurgan ekan.
“So‘nggi yillarda O‘zbekistonda barcha sohalarda katta o‘zgarishlar bo‘layotganini eshitib, mamlakatingizga biznes turizmi bo‘yicha tashrif buyurdim, lekin bu darajada chiroyli kutib olishlarini kutmagan edim, ochig‘i.
O‘zbekiston haqida hozircha yetarlicha bilimga ega emasman, lekin tashrifim davomida ko‘p narsalarni bilib olishga umid qilaman. XXR fuqarolari uchun vizasiz rejimning yo‘lga qo‘yilishi xitoyliklarga juda katta imkoniyatlar yaratadi. Shaxsan men Xitoyning Shandun provinsiyasidagi yirik kompaniya rahbariman. Shu sababli mamlakatingizni o‘rganib chiqib, unga katta investitsiya kiritishni rejalashtiryapman.
Bugungi kunda xitoyliklar dunyo bo‘ylab juda ko‘p sayohat qilishadi - o‘tgan yili 120 million xitoylik dunyo bo‘yicha sayohatga chiqqan. Vizasiz rejimning tadbiq qilingani, albatta, yaxshi yangilik bo‘ldi. O‘ylaymanki, bundan keyin  O‘zbekistonga ko‘plab xitoyliklar kela boshlashadi”, - deydi Li Ji Lin. Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yilning 12-sentabrdagi 5819-sonli Farmoniga asosan 2020-yilning 1-yanvaridan boshlab Xitoy Xalq Respublikasi fuqarolari uchun 7 kundan ko‘p bo‘lmagan muddatga O‘zbekistonga vizasiz kirish imkoni yaratilgan edi.

В Узбекистане встретили первого гражданина Китая, прибывшего по безвизовому режиму
2 января представители Государственного комитета по развитию туризма в международном аэропорту Ташкента встретили гостей из Китая, прибывших первыми в безвизовом режиме по рейсу Урумчи-Ташкент.
Удивительно, что первый гражданин Китая, пересекший границу  Узбекистана без визы – Ли Джи Лин, приехала, чтобы поближе  познакомиться с Узбекистаном в целях инвестирования в бизнес в нашей стране. «Я приехала в Узбекистан по бизнес туризму, услышав о масштабных изменениях, происходящих во всех сферах в последние годы, но я не ожидала, что меня так красиво встретят.
Я еще недостаточно знаю об Узбекистане, но надеюсь узнать больше во время моего визита. Введение безвизового режима для граждан КНР дает китайцам большие возможности. Лично я являюсь директором крупной компании в провинции Китая Шаньдун. В этой связи я планирую изучить вашу страну и инвестировать в нее. Сегодня китайцы много путешествуют.
В прошлом году 120 миллионов китайцев путешествовали по всему миру. Введение безвизового режима конечно же стало хорошей новостью. Я думаю, что отныне в Узбекистан будут приезжать много китайцев», - говорит Ли Джи Лин. Напомним, что с 1 января 2020 года в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №5819 от 12 сентября 2019 года граждане Китайской Народной Республики получили возможность безвизового въезда в Узбекистан на срок не более 7 дней.