Toshkent viloyatiga tashrif buyuruvchi sayyohlar oqimini ko‘paytirish, ularga qulay shart-sharoitlar yaratish hamda mahalliy aholi daromadini oshirish maqsadida Bo‘stonliq, Ohangaron, Parkent, Bo‘ka, Chinoz, Zangiota tumanlari va Angren shahrida “Oltin halqa” konsepsiyasi asosida zarur infratuzilma shakllantiriladi. Vazirlar Mahkamasining “2019-2021 yillarda Toshkent viloyatida turizm sohasini jadal rivojlantirish to‘g‘risida”gi 1053-sonli qarorida (2019 yil31 dekabr) shu haqida so‘z yuritiladi.
Hujjatga ko‘ra, Toshkent viloyatidagi har bir tuman o‘ziga xos bo‘lgan turistik mahsulotlarni ishlab chiqib, turizmning alohida yo‘nalishlarini rivojlantirib boradi.
Masalan, Bo‘stonliq tumani "Chorvoq” erkin turistik zonasi, Ugam-Chotqol milliy bog‘i, “Chorvoq” suv omboriga ega, hududda turizmning barcha  yo’nalishlarini rivojlantirish imkoniyati mavjud; Parkent tumani – tog‘ oldi hududi hisoblanib, tabiati go‘zal, hududning ziyoratgohlari, agroturizm maskanlari, mazali ovqatlanish shoxobchalari mavjud; Zangiota tumani - tarixiy hudud, u ziyorat turizmi obyekti bo’lgan “Zangiota” majmuasi, hunarmadchilik markazlari, savdo majmualariga ega; Ohangaron tumani tarixiy manzilgohlar, madaniy meros obyektlariga boy, sanoat turizmi yo’nalishi bo’yicha turizm namoyishi obyektlariga ega; Bo‘ka tumanining gastronomik turizm yo’nalishida o‘ziga xos turistik obyektlari mavjud; Chinoz tumani Toshkent va vohani bog‘lovchi asosiy magistral yo’l bo‘yida joylashgan bo‘lib, agroturizm, gastronomik turizm va turizmning boshqa turlarini rivojlantirish imkoniyatlariga ega; Angren shahri sanoat shahri ekanligi bilan mashhur, Yangiobod va Lashkarak hududlarining tabiati go‘zal, sayyohlarga xizmat ko‘rsatuvchi yo‘lbo‘yi ovqatlanish shoxobchalari bor.
Ta'kidlash joizki, mazkur konsepsiya doirasida dastlab turizm salohiyati yuqori bo‘lgan Bo‘stonliq, Parkent, Zangiota, Ohangaron, Bo‘ka, Chinoz tumanlari va Angren shahri qamrab olinadi, keyinchalik esa viloyatning boshqa hududlariga ham tatbiq qilinadi.
Bundan avval Bosh vazir o'rinbosari Aziz Abduhakimov Toshkent viloyatida turistik “Oltin halqa”ni yaratish rejalashtirilayotgani hamda shunga doir konsepsiya ishlab chiqilayotgani haqida ma'lum qilgan edi.
https://kun.uz/news/2019/06/04/toshkent-viloyatida-515-million-dollarlik-zamonaviy-tog-kurort-dam-olish-maskanlari-ishga-tushadi
https://www.gazeta.uz/ru/2019/06/04/mountain-resorts/
https://podrobno.uz/cat/obchestvo/v-tashkentskoy-oblasti-poyavitsya-svoe-zolotoe-koltso/
https://ria.ru/20190604/1555242934.html
Mazkur qarorning imzolanishi esa navbatdagi va'daning ustidan chiqilganidan dalolat beradi.
“Oltin halqa” konsepsiyasi quyidagi vazifalar ijrosini nazarda tutadi:
•         Zangiota - Chinoz - Bo‘ka - Ohangaron - Angren - Parkent - Bo‘stonliq yo‘nalishida turizm marshrutlari va yo‘l ko‘rsatkich xaritalarini ishlab chiqish;
•         Hududlardagi turistik obyektlarni xatlovdan o‘tkazish, obyektlarning barcha ma'lumotlarini o‘z ichiga olgan pasportlarini tayyorlash, har bir turizm obyektida xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash bo‘yicha yo‘l xaritalarini ishlab chiqish;
•         Turizm marshrutlaridagi mavjud yo‘lbo‘yi infratuzilmalarini xatlovdan o‘tkazish, ularda xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash choralarini ko‘rish, yangi tashkil etish zarur bo‘lgan yo‘lbo‘yi infratuzilmalarini joylashtirish manzillarini belgilash va namunaviy loyihalarini tayyorlash;
•         Turizm marshrutlarida yangi turizm obyektlarini tashkil etish yuzasidan jahon tajribasini o‘rganish, yangi turizm ob'ektlarini barpo etish manzillarini aniqlash, namunaviy loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish;
•         Turizm marshrutlarida alohida “Oltin halqa” yo‘nalishli taksilar, zamonaviy yengil avtomashinalar, mikroavtobuslar va avtobuslar qatnovini tashkil kilish;
•         Konsepsiya doirasida hududlarning yo‘l infratuzilmasini yaxshilash choralarini ko‘rish;
•         Hududlarda turistlar uchun milliy urf-odatlarni namoyish etuvchi madaniy-ko‘ngilochar tadbirlar dasturini ishlab chiqish va doimiy ravishda tashkil etish;
•         Har bir hududning milliy choyxonalarini tashkil etish;
•         Hunarmandchilikni rivojlantirish, turistlar uchun esdalik sovg‘alari tayyorlashni yo‘lga qo‘yish, hunarmandlarning uy-muzeylarini tashkil etish;
•         Oilaviy mehmon uylarini tashkil qilish bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borish va aholini tadbirkorlikka jalb qilish;
•         “Oltin halqa” turizm konsepsiyasi doirasida Toshkent viloyatining turizm salohiyatini targ‘ib qilish bo‘yicha videoroliklar, qo‘llanmalar, yo‘l ko‘rsatkichlar, reklama-targ‘ibot materiallari tayyorlash va tarqatish;
•         Turizm obyektlarida xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash bo‘yicha sohada faoliyat yuritayotgan xo‘jalik yurituvchi subyektlar xodimlari uchun maxsus o‘quv kurslarini tashkil qilish.

Туристический потенциал Ташкентской области будет развиваться на основе концепции «Золотое кольцо»
Для увеличения потока туристов в Ташкентскую область, создания для них благоприятных условий и повышения доходов местного населения в Бостанлыкском, Ахангаранском, Паркентском, Букинском, Чиназском, Зангиатинском районах и городе Ангрен будет создана необходимая инфраструктура на основе концепции «Золотое кольцо». Об этом говорится в постановлении Кабинета Министров РУз от 31 декабря 2019 года «Об ускоренном развитии туризма в Ташкентской области на 2019-2021 годы».
Согласно документу, каждый район Ташкентской области будет разрабатывать собственный туристический продукт, развивая тем самым разные направления туризма. Например, в Бостанлыкском районе есть свободная туристическая зона "Чарвак", Угам-Чаткальский национальный парк, водохранилище "Чарвак".
В этих местах имеются все возможности для развития туризма. Паркентский район - живописный, здесь есть и достопримечательности для паломничества, имеется хороший потенциал агротуризма, много точек общественного питания. Зангиота является историческим местом, располагает комплексом для паломнического туризма - "Зангиота", здесь также расположены центры ремесленничества и торговые центры. Ахангаран богат историческими достопримечательностями и объектами культурного наследия.
Вместе с тем имеются объекты для промышленного туризма. Бука обладает уникальными туристическими объектами гастрономического направления. Чиназ расположен вдоль главной автомагистрали, соединяющей Ташкент с другими регионами, имеет потенциал для развития агротуризма, гастрономического туризма. Ангрен известен промышленным туристическим направлением.
Вместе с тем, Янгиабад и Лашкарак, расположнные на его территории известны прекрасными природными видами. Следует отметить, что концепция «Золотое кольцо» изначально будет охватывать такие районы, как Бостанлык, Паркент, Зангиота, Ахангаран, Бука, Чиназ и Ангрен, которые имеют наибольший туристический потенциал, а затем будут расширены, охватив и другие регионы страны. Ранее заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов сообщал, что разрабатывается концепция “Золотое кольцо” по Ташкентской области.
https://kun.uz/news/2019/06/04/toshkent-will-515-million-dollars-modern-tog-kurort-dam-city-materials
https://www.gazeta.uz/ru/2019/06/04/mountain-resorts/
https://podrobno.uz/cat/obchestvo/v-tashkentskoy-oblasti-poyavitsya-svoe-zolotoe-koltso/
https://ria.ru/20190604/1555242934.html
Подписание данного постановления стало логическим продолжением работ в этом направлении и необходимым условием для выполнения, поставленных ранее задач. Концепция «Золотое кольцо» включает в себя следующие задачи:
• Разработка карт туристических маршрутов и направлений маршрута Зангиота - Чиназ - Бука - Ахангаран - Ангрен - Паркент - Бостанлык;
• Регистрация туристических объектов в регионах, подготовка паспортов, содержащих всю информацию об объектах, разработка дорожных карт для повышения качества обслуживания на каждом туристическом объекте;
• Проведение инвентаризации существующей дорожной инфраструктуры на туристических маршрутах, принятие мер по улучшению качества обслуживания, определение местоположения существующей дорожной инфраструктуры и подготовка типовых проектов;
• Изучение международного опыта создания новых туристических объектов на туристических маршрутах, разработка новых туристических объектов, разработка и реализация типовых проектов;
• Организация специальных маршрутных такси по линии «Золотого кольца» с привлечением современных легковых автомобилей, микроавтобусов и автобусов;
• Принять меры по улучшению дорожной инфраструктуры регионов в рамках Концепции;
• Разработка и регулярная организация культурно-развлекательных мероприятий для национальных туристов в регионах;
• Создание в каждом регионе национальных чайных домов;
• Разработка изделий народных промыслов, организация сувениров для туристов, создание домов-музеев ремесленников;
• Повышение осведомленности и вовлечение бизнеса в организацию семейных гостевых домов;
• Подготовка и распространение видеороликов, пособий, руководств, рекламных материалов по продвижению туристического потенциала Ташкентской области в рамках концепции «Золотого кольца»;
• Организация специальных учебных курсов для работников субъектов хозяйствования с целью повышения качества услуг на туристических объектах.