O‘zbekiston TIV rahbari Xalqaro press-klub sessiyasida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Xalqaro press-klubning “Yangi O‘zbekiston – yangi saylovlar” shiori ostida o‘tgan parlament saylovi yakunlariga bag‘ishlangan navbatdagi sessiyasida ishtirok etdi. 2019-yilning 29-dekabr kuni “O‘zbekiston 24” telekanali orqali maxsus ko‘rsatuv namoyish etildi.
Sessiya ishida Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktori Akmal Saidov, Markaziy saylov komissiyasi raisi o‘rinbosari Maxmud Istamov, O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov, elchilar va Toshkent shahridagi diplomatik korpus vakillari hamda xorijiy va mahalliy OAV jurnalistlari ham ishtirok etdilar.
O‘zbekiston TIV rahbari o‘z nutqida xalqaro kuzatuvchilarning savlovdagi ishtirokiga, ular bergan baholarga, jumladan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari boʻyicha byurosining Saylovlarni kuzatish boʻyicha to‘laqonli missiyasi bilan konstruktiv hamkorlikka to‘xtalib o‘tdi. Jurnalistlarning savollariga javob berar ekan, Vazir yakunlanayotgan 2019-yildagi tashqi siyosatning asosiy voqealariga ham qisqacha izoh berdi.

Глава МИД Узбекистана выступил на сессии Международного пресс-клуба
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие в очередной сессии Международного пресс-клуба, посвящённой итогам парламентских выборов, прошедших под девизом «Новый Узбекистан – новые выборы». Телеканал «O‘zbekiston 24» показал специальную передачу 29 декабря 2019 года.
В работе сессии также приняли участие первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Содик Сафоев, директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов, заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Махмуд Истамов, директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана Элдор Арипов, послы и представители дипломатического корпуса в г.Ташкенте, а также иностранных и национальных СМИ.
В своем выступлении глава МИД Узбекистана остановился на участии в выборах международных наблюдателей, их оценках, в частности на конструктивном взаимодействии с полномасштабной Миссией по наблюдению Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. Отвечая на вопросы журналистов, Министр дал краткую характеристику главным внешнеполитическим событиям завершающегося 2019 года.