Polivinilxlorid, kaustik soda va metanol ishlab chiqarish majmuasi ishga tushirildi
Shu munosabat bilan o‘tkazilgan marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilganlarni yaqinlashib kelayotgan Yangi yil bayrami bilan tabriklab, ushbu loyihaning ro‘yobga chiqishiga hissa qo‘shgan quruvchi va kimyogarlarga hamda chet ellik hamkorlarga minnatdorlik bildirdi.
- Bunday muhim, zamonaviy va innovasion loyihalar Navoiy viloyati iqtisodiyoti va uning «lokomotivi» bo‘lgan sanoat sohasini yangilash, qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratish, aholi va byudjet daromadlarini jadal oshirishga xizmat qiladi, - dedi Shavkat Mirziyoev.
Yangi korxonada yiliga 100 ming tonna polivinilxlorid, 75 ming tonna kaustik soda, 300 ming tonna metanol ishlab chiqariladi. Bu mahsulotlarga avtomobilsozlik, to‘qimachilik, metallurgiya, kimyo, neft'-gaz tarmoqlari, elektr texnikasi va qurilish materiallari ishlab chiqarishda talab yuqori. Ular shu paytgacha katta valyuta evaziga import qilinardi. Ayniqsa, kichik biznes sub'ektlari bu masalada juda qiynalardi.
Polivinilxlorid, kaustik soda va metanol ishlab chiqarish majmuasi yurtimiz korxonalarini zarur xomashyo bilan ta'minlaydi. Shuningdek, har yili 40 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan. Yangi majmuada 900 dan ziyod ish o‘rni yaratildi.
Davlatimiz rahbari «Navoiyazot» jamiyatidagi uchta yirik investisiya loyihasini amalga oshirish oson bo‘lmaganini qayd etdi.
- Har qancha qiyin bo‘lsa ham, katta marralarni maqsad qilib qo‘yib, tashabbus ko‘rsatib, fidoyilik bilan mehnat qilsak, albatta ularga erishamiz, - deya ta'kidladi Prezident.
Loyiha Xitoyning "China CAMC Engineering Co., LTD" va "HQC Shanghai Company" kompaniyalar konsorsiumi bilan hamkorlikda amalga oshirildi.
Shavkat Mirziyoev Navoiy viloyatining salohiyati bundan-da yuqori ekani, ularni ishga solish uchun zarur sharoit va mutaxassislar borligini qayd etdi.
-  Sahro bag‘rida Navoiy va Zarafshon kabi shaharlarni, sanoat mintaqasini barpo etgan viloyatning mehnatkash, mard va olijanob aholisi yangi O‘zbekiston rivojiga katta hissa qo‘shadi, - deya ishonch bildirdi davlatimiz rahbari.

Введен в строй комплекс по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола
В акционерном обществе «Навоиазот» 28 декабря состоялась церемония запуска комплекса по производству поливинилхлорида (ПВХ), каустической соды и метанола.
Глава государства поздравил собравшихся с наступающим Новым годом и выразил благодарность строителям и химикам, зарубежным партнерам, внесшим вклад в реализацию данного проекта.
- Такие значимые, современные, инновационные проекты послужат обновлению экономики Навоийской области и ее "локомотива" - промышленности, созданию дополнительных рабочих мест, ускоренному росту доходов населения и бюджета, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Новое предприятие будет выпускать в год 100 тысяч тонн ПВХ, 75 тысяч тонн каустической соды, 300 тысяч тонн метанола. Эта продукция востребована в автомобилестроении, текстильной, металлургической, химической и нефтегазовой отраслях, электротехнической промышленности и индустрии строительных материалов. До настоящего времени данные товары импортировались за иностранную валюту. Особенно сложно приходилось малому бизнесу.
Комплекс ПВХ, каустической соды и метанола обеспечит отечественные предприятия необходимым сырьем. Кроме того, планируется ежегодный экспорт продукции на 40 миллионов долларов. Здесь создано 900 новых рабочих мест.
Глава государства отметил, что реализация одновременно трех крупных инвестиционных проектов в АО "Навоиазот" далась нелегко.
- Какие бы ни возникали трудности, если будем ставить высокие цели, проявлять инициативу и работать самоотверженно, мы обязательно достигнем намеченного, - заявил Президент.
Проект реализован совместно с консорциумом китайских компаний "China CAMC Engineering Co., LTD" и "HQC Shanghai Company".
Шавкат Мирзиёев отметил, что Навоийская область обладает еще большим потенциалом, располагает всеми необходимыми условиями и специалистами для его задействования.
- Трудолюбивые, отважные и великодушные жители области, воздвигшие в пустыне такие города, как Навои и Зарафшан, построившие индустриальный регион, и впредь будут вносить огромный вклад в развитие Узбекистана, - выразил уверенность глава нашего государства.