Shavkat Mirziyoyev prezidentlik faoliyatining ilk kunlaridayoq yurtimizda kadrlar muammosi borligini aytgan edi. Ko‘p o‘tmay, bu masalani tag zaminidan o‘rganish va hal etish, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash maqsadida mislsiz islohotlar boshlandi.
Avvalo, maktabgacha ta’lim tizimi rivojlantirilib, poydevor mustahkamlandi. O‘quv dargohlariga, pedagoglarga e’tibor kuchaydi. Oliy ta’lim sohasida ham katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Bu tizimlarni 2030-yilgacha rivojlantirish bo‘yicha kontseptsiyalar ishlab chiqildi.
Bilimli bolalarni aniqlab, chuqurlashtirilgan tarzda o‘qitish, talab yuqori bo‘lgan sohalarga yo‘naltirish maqsadida ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 14-sentabrdagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktab shunday ta’lim maskanlaridan yana biridir.
Davlatimiz rahbari o‘tgan yili mazkur maktabni qurishga doir loyihalar bilan tanishgan edi. Yaqinda poytaxtimiz Toshkentda ushbu zamonaviy dargoh foydalanishga topshirildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-dekabr kuni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan mazkur bilim muassasasini kelib ko‘rdi.
Maktabda keng sharoitlar, fan kabinetlaridan tashqari darslar hamda fakultativ mashg‘ulotlarni innovatsion usullarda o‘tish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilgan. Artel, UCell, ZTE va Huawei kompaniyalarining maxsus sinflari ochilgan.
Shavkat Mirziyoyev ushbu sinflar, ulardagi muhit, asbob-uskunalar bilan tanishdi, o‘qituvchi va o‘quvchilar bilan suhbatlashdi.
- Hamma ishlarimiz, islohotlarimiz O‘zbekistonning ertangi kuni uchun. Kelajagimiz zamini esa - siz, yoshlar. Ko‘zlaringdan ko‘rib turibman: sizlar bilimli, Vatanimizga munosib farzand bo‘lib yetishmoqchisizlar. Buning uchun hamma sharoitlarni yaratib beramiz, - dedi Prezident.
Mutasaddilarga shu kabi ilg‘or binolar andozasi asosida maktablarning qurilish loyihalarini o‘zgartirish, metodologiyani mustahkamlash orqali ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
- Al-Xorazmiy bobomizga dunyo hozirgacha qoyil qoladi. Bugungi texnologiyalar, dasturiy mahsulotlarga u yaratgan algoritm asos bo‘lgan. Siz bundan faxrlanishingiz, buyuk ajdodimizdek qunt bilan o‘qib, doim izlanishingiz kerak, - dedi davlatimiz rahbari yoshlarga.
Maktabda o‘quvchilar zamonaviy mobil va kompyuter dasturlarini o‘rganishi, o‘z ustida ishlab, tajriba oshirishi uchun robototexnika va sanotexnika xonalari, innovatsion va virtual laboratoriyalar tashkil etilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu bilim dargohida Mirzo Ulug‘bek tumanidagi IT-park bo‘linmasini tashkil etish, mamlakatimizning boshqa hududlarida ham shunday markazlar ochib, bu sohaga qiziqqan yoshlarga keng sharoitlar yaratish zarurligini ta’kidladi.
- Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yaxshi bilgan bola ko‘chada bekor yurmaydi, o‘zining ishi bo‘ladi. Yoshlarimizni shunday bilimli mutaxassislar etib tarbiyalasak, oilasiga, davlatga nafi tegadi, - dedi davlatimiz rahbari.
Joriy yilda maktabning 5-11 sinflariga 680 nafar o‘quvchi matematika va chet tili sinovlari asosida qabul qilindi. Pedagogik jamoaga Buyuk Britaniya, Janubiy Koreya va Hindistondan o‘qituvchilar jalb etilgan.

Al-Khwarizmi School to raise successors
Shavkat Mirziyoyev, at the very beginning of his activity as President, noted the existence of a problem of modern personnel in the country. Soon large-scale reforms aimed at in-depth study and solution of this problem, training of highly qualified specialists were launched.
Measures have been taken to develop preschool education, which is the foundation of the education system. Attention to education institutions and teachers has increased. The higher education has undergone major changes. Concepts for development of this sector until 2030 has been adopted.
Specialized schools are created in popular areas for identification and in-depth training of gifted children.
One of them is the school named after Muhammad al-Khwarizmi, organized in Tashkent by the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan of September 14, 2017.
Last year, the Head of the state got acquainted with the construction projects of this education institution, the building of which was recently erected and put into operation.
On December 27, Shavkat Mirziyoyev visited the school that specializes in in-depth study of information and communication technologies.
Ample opportunities have been created here for conducting elective classes using innovative techniques. There are special classes of companies Artel, UCell, ZTE and Huawei.
The Head of the state got acquainted with conditions created in classes, their equipment, talked with teachers and students.
“All our work and reforms are for the future of Uzbekistan. Moreover, the foundation of tomorrow is you, the youth. Obviously, you want to become educated, people worthy of the motherland. We will create all conditions for this”, the President said.
Responsible persons were given instructions on changing school construction projects, taking the building of this and other similar education institutions as a model, and improving the quality of education by strengthening the methodology.
“The world still admire our ancestor Al-Khwarizmi. The algorithm developed by him is the basis of modern technologies, software products. You should be proud of this, study hard and always be on the lookout just like our great ancestor”, said the Head of the state to youth.
Rooms of robotics and electronics, laboratories of innovative and virtual technologies are organized for students to master the skills of creating mobile and computer programs, independent work.
The President noted the need for creating a branch of an IT Park organized in Mirzo Ulugbek district, to open such centers in other regions of the country, and to create conditions for young people interested in ICT.
“A child who is well versed in information and communication technologies will not waste time in the streets, he will do business. If we raise young people as such experts, then tomorrow they will benefit the family and the state”, said Shavkat Mirziyoyev.
This year, 680 children who successfully passed math and foreign language exams were accepted to study in grades 5-11 of this school. Teachers from the UK, South Korea and India are involved in the teaching staff.