Shavkat Mirziyoyev prezidentlik faoliyatining ilk kunlaridayoq yurtimizda kadrlar muammosi borligini aytgan edi. Ko‘p o‘tmay, bu masalani tag zaminidan o‘rganish va hal etish, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash maqsadida mislsiz islohotlar boshlandi.
Avvalo, maktabgacha ta’lim tizimi rivojlantirilib, poydevor mustahkamlandi. O‘quv dargohlariga, pedagoglarga e’tibor kuchaydi. Oliy ta’lim sohasida ham katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Bu tizimlarni 2030-yilgacha rivojlantirish bo‘yicha kontseptsiyalar ishlab chiqildi.
Bilimli bolalarni aniqlab, chuqurlashtirilgan tarzda o‘qitish, talab yuqori bo‘lgan sohalarga yo‘naltirish maqsadida ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 14-sentabrdagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktab shunday ta’lim maskanlaridan yana biridir.
Davlatimiz rahbari o‘tgan yili mazkur maktabni qurishga doir loyihalar bilan tanishgan edi. Yaqinda poytaxtimiz Toshkentda ushbu zamonaviy dargoh foydalanishga topshirildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-dekabr kuni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan mazkur bilim muassasasini kelib ko‘rdi.
Maktabda keng sharoitlar, fan kabinetlaridan tashqari darslar hamda fakultativ mashg‘ulotlarni innovatsion usullarda o‘tish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilgan. Artel, UCell, ZTE va Huawei kompaniyalarining maxsus sinflari ochilgan.
Shavkat Mirziyoyev ushbu sinflar, ulardagi muhit, asbob-uskunalar bilan tanishdi, o‘qituvchi va o‘quvchilar bilan suhbatlashdi.
- Hamma ishlarimiz, islohotlarimiz O‘zbekistonning ertangi kuni uchun. Kelajagimiz zamini esa - siz, yoshlar. Ko‘zlaringdan ko‘rib turibman: sizlar bilimli, Vatanimizga munosib farzand bo‘lib yetishmoqchisizlar. Buning uchun hamma sharoitlarni yaratib beramiz, - dedi Prezident.
Mutasaddilarga shu kabi ilg‘or binolar andozasi asosida maktablarning qurilish loyihalarini o‘zgartirish, metodologiyani mustahkamlash orqali ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
- Al-Xorazmiy bobomizga dunyo hozirgacha qoyil qoladi. Bugungi texnologiyalar, dasturiy mahsulotlarga u yaratgan algoritm asos bo‘lgan. Siz bundan faxrlanishingiz, buyuk ajdodimizdek qunt bilan o‘qib, doim izlanishingiz kerak, - dedi davlatimiz rahbari yoshlarga.
Maktabda o‘quvchilar zamonaviy mobil va kompyuter dasturlarini o‘rganishi, o‘z ustida ishlab, tajriba oshirishi uchun robototexnika va sanotexnika xonalari, innovatsion va virtual laboratoriyalar tashkil etilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu bilim dargohida Mirzo Ulug‘bek tumanidagi IT-park bo‘linmasini tashkil etish, mamlakatimizning boshqa hududlarida ham shunday markazlar ochib, bu sohaga qiziqqan yoshlarga keng sharoitlar yaratish zarurligini ta’kidladi.
- Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yaxshi bilgan bola ko‘chada bekor yurmaydi, o‘zining ishi bo‘ladi. Yoshlarimizni shunday bilimli mutaxassislar etib tarbiyalasak, oilasiga, davlatga nafi tegadi, - dedi davlatimiz rahbari.
Joriy yilda maktabning 5-11 sinflariga 680 nafar o‘quvchi matematika va chet tili sinovlari asosida qabul qilindi. Pedagogik jamoaga Buyuk Britaniya, Janubiy Koreya va Hindistondan o‘qituvchilar jalb etilgan.

Школа Аль-Хорезми взрастит новых хорезми
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев еще в самом начале своей деятельности в качестве Президента констатировал наличие проблемы современных кадров в нашей стране. Вскоре были начаты масштабные реформы, нацеленные на глубокое изучение и решение этой проблемы, подготовку высококвалифицированных специалистов.
В первую очередь приняты меры по развитию дошкольного образования, являющегося фундаментом системы обучения. Усилено внимание к учебным заведениям и преподавателям. Большие изменения претерпело и высшее образование. Приняты концепции по развитию этих звеньев системы до 2030 года.
Для выявления и углубленного обучения одаренных детей создаются специализированные школы по востребованным направлениям.
Одной из них является школа имени Мухаммада аль-Хорезми, организованная в Ташкенте постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 сентября 2017 года.
В прошлом году глава государства ознакомился с проектами строительства этого образовательного учреждения, здание которого недавно было возведено и сдано в эксплуатацию.
Шавкат Мирзиёев 27 декабря посетил эту школу, которая специализируется на углубленное изучение предметов направления информационно-коммуникационных технологий.
Здесь помимо передовых для уроков условий и кабинетов созданы широкие возможности для проведения факультативных занятий с применением инновационных методик. Действуют специальные классы компаний Artel, UСell, ZTE и Huawei.
Глава государства ознакомился с созданными в классах условиями, их оснащением, побеседовал с учителями и учащимися.
– Вся наша работа, реформы – ради будущего Узбекистана. А основа завтрашнего дня – это вы, молодежь. Очевидно, хотите стать образованными, достойными Родины людьми. Мы создадим все условия для этого, – сказал Президент.
Ответственным лицам даны указания по изменению проектов строительства школ, взяв за модель здания этой и других подобных учебных заведений, повышению качества образования путем укрепления методологии.
– Во всем мире все еще восхищаются нашим предком Аль-Хорезми. Разработанный им алгоритм является основой современных технологий, программных продуктов. Вы должны гордиться этим, упорно учиться и всегда находиться в поиске так же, как и наш великий предок, – сказал глава государства молодежи.
Для освоения учащимися навыков создания мобильных и компьютерных программ, самостоятельной работы организованы кабинеты робототехники и электроники, лаборатории инновационных и виртуальных технологий.
Президент отметил необходимость создания в школе отделения организованного в Мирзо-Улугбекском районе IT-парка, открытия таких центров и в других регионах нашей страны, создания условий для молодежи, интересующейся ИКТ.
– Ребенок, хорошо разбирающийся в информационно-коммуникационных технологиях, не будет пропадать на улице, будет заниматься делом. Если воспитаем молодежь вот такими специалистами, то завтра они принесут пользу семье, государству, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В нынешнем году на обучение в 5-11-м классах этой школы было принято 680 детей, успешно прошедших экзамены по математике и иностранным языкам. В педагогический коллектив привлечены преподаватели из Великобритании, Южной Кореи и Индии.