Tarif va notarif tartibga solish kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 25-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov raisligida Tarif va notarif tartibga solish kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Kengash yig‘ilishida vakolatli vazirlik va idoralar tomonidan tayyorlangan O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilishi doirasida tovarlar uchun bojxona tarif yon berishlari bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Davlat bojxona qo‘mitasining bojxona boshqaruvi samaradorligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar to‘g‘risidagi hisoboti tinglandi. O‘zbekistonning Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining "Biznesni yuritish" reytingidagi mavqeini oshirish maqsadida tashqi savdo tartibini soddalashtirish bo‘yicha "Yo‘l xarita" ishlab chiqilishi to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Shuningdek, vakolatli organlarning sertifikatlashtirish uchun yig‘imlar miqdorlarini o‘rnatish va ularni hisoblash bazaviy miqdoriga tayangan holda optimallashtirish hamda tovarlar ro‘yxatlarini xalqaro norma va qoidalar bilan uyg‘unlashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risidagi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari tayyorligi holati bo‘yicha hisobotlari tinglandi.
Mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash va biznesni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish, nazorat va sertifikatlashtirish organlari faoliyatini optimallashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, Kengash faoliyatiga tanqidiy baho berildi. Kengash Kotibiyatiga uni tashkil etishda tashqi savdo sohasida yagona davlat siyosatini ishlab chiqish va ta’minlash, biznes bilan yaqin hamkorlikni o‘rnatish va iqtisodiy rivojlanishga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan omillarga qarshi tezkor choralar joriy etish, mahalliy tovarlarni tashqi bozorlarga chiqishini ta’minlash va O‘zbekiston Respublikasi hududiga sifatsiz mahsulotlar importining oldini olish bo‘yicha kompleks strategiyani ishlab chiqishga qaratilgan tubdan yangi yondashuvlarni ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Состоялось очередное заседание Совета по тарифному и нетарифному регулированию внешней торговли
25 декабря т.г. состоялось очередное заседание Совета по тарифному и нетарифному регулированию внешней торговли под руководством председателя Совета, министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова.
В ходе заседания обсуждены предложения по тарифным уступкам на товары в рамках вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию, подготовленные уполномоченными министерствами и ведомствами.
Также заслушан отчет Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по принимаемым мерам для повышения эффективности таможенного администрирования. С целью повышения позиций Узбекистана в рейтинге Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» принято решение разработать «Дорожную карту» по упрощению процедур торговли.
Были также заслушаны отчеты уполномоченных органов о ходе разработки проектов нормативно-правовых актов по установлению размеров платежей, взыскиваемых за проведение сертификационных работ и их оптимизация с привязкой к базовой расчетной величине, а также по принимаемым мерам гармонизации с международными нормами и правилами перечней товаров.
Уделено особое внимание на дальнейшее улучшение бизнес-среды и совершенствование системы поддержки предпринимательства в стране, оптимизацию деятельности органов контроля и сертификации.
Кроме того, в ходе заседания была дана критическая оценка деятельности Совета. Секретариату Совета поручено разработать и внедрить принципиально новые подходы организации его работы, направленные на выработку и обеспечение единой государственной политики в области внешней торговли, тесное взаимодействие с бизнесом и оперативное реагирование на факты, отрицательно влияющие на экономическое развитие, разработку комплексной стратегии по обеспечению выхода отечественных товаров на зарубежные рынки и предотвращение ввоза некачественной продукции на территорию Республики Узбекистан.