2019-12-26 | Iqtisodiyot
Toshkentda 25-dekabr kuni “2020-2025-yillarga moʻljallangan kapital bozorini rivojlantirish strategiyasi” taqdimoti boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi tomonidan tashkil etilgan tadbirda vazirlik va idoralar, xalqaro moliya institutlari vakillari, kapital bozorining professional ishtirokchilari, aksiyadorlik jamiyatlari aʼzolari ishtirok etdi.
Kapital bozorini rivojlantirish strategiyasi YETTB va OTB koʻmagida Buyuk Britaniyaning “BTA” (Brian Taylor) va Gonkongning “ISC” (International Securities Consultancy) konsalting kompaniyalari maslahatchilari tavsiyalaridan foydalanilgan holda ishlab chiqilgan boʻlib, 5 ta yoʻnalishni oʻz ichiga oladi. Taqdimot davomida agentlik rahbariyati va tegishli mutaxassislar mazkur muhim yoʻnalishlar haqida atroflicha maʼlumot berdi.
Xususan, ctrategiyaning dastlabki bandi investorlar bazasini kengaytirish va diversifikatsiya qilish, moliyaviy savodxonlikni yaxshilash orqali qimmatli qogʻozlarga boʻlgan talabni oshirishga bagʻishlangan. Bunda chet el sarmoyadorlarining mamlakat kapital bozoriga kirishini soddalashtirish, minoritar investorlar huquqi muhofazasini kuchaytirish, aksiyadorlik jamiyatlari toʻgʻrisidagi qonunni takomillashtirish rejalashtirilgan.
Mazkur loyiha jismoniy shaxslar uchun davlat qimmatli qogʻozlarini sotib olishda mavjud toʻsiqlarni bartaraf etish va Oʻzbekiston rezidentlariga xorijiy emitentlar qimmatli qogʻozlarini sotib olish uchun shart-sharoit yaratishni koʻzda tutadi. Bu davlat qimmatli qogʻozlarining ikkilamchi bozorini rivojlantirishga koʻmaklashib, Oʻzbekistonga investitsiyalarni diversifikatsiya qilish imkonini beradi.
Ushbu band doirasida, shuningdek, pensiya jamgʻarmalari va sugʻurta kompaniyalari bilan hamkorlikdagi investitsiyaviy faoliyatni kuchaytirish rejalashtirilgan.
Emitentlar sonini koʻpaytirish, yangi moliyaviy mahsulotlar va korporativ boshqaruvni takomillashtirish orqali takliflar koʻlamini kengaytirishni koʻzda tutuvchi bandda asosiy eʼtibor xususiylashtirish jarayonini takomillashtirishga qaratilgan. Bunda yangi moliyaviy mahsulotlarni joriy etish maqsadida mavjud obligatsiya turlarini diversifikatsiya qilish taʼminlanadi.
Strategiya loyihasida huquqiy meʼyorlarni tartibga solish, qonunchilik va nazorat tizimini takomillashtirishga alohida ahamiyat berilgan. Jumladan, qimmatli qogʻozlar bozorini tartibga solish sohasidagi barcha meʼyoriy-huquqiy hujjatlarni birlashtirishni nazarda tutuvchi “Kapital bozori toʻgʻrisida”gi hamda agentlik tomonidan Qimmatli xalqaro standartlar va qimmatli qogʻozlar komissiyalari xalqaro tashkiloti (IOSCO) tamoyillari asosida kapital bozorini rivojlantirish boʻyicha faoliyatni aniq tartibga soluvchi “Kapital bozorini rivojlantirish agentligi toʻgʻrisida”gi qonunlar loyihasini ishlab chiqish taklif etilgan.
Kapital bozorini rivojlantirishda infratuzilmani yaxshilash muhim ahamiyatga ega. Bu borada professional ishtirokchilarning oʻzini oʻzi tartibga soluvchi nodavlat birlashmasini tashkil etish taklif qilinmoqda.
Shu bilan birga, birja infratuzilmasini takomillashtirish, xususan, mavjud fond birjalari, savdo tashkilotchilari faoliyatini optimallashtirish, mahalliy va xorijiy fond birjalaridagi nazorat paketlarini birlashtirish imkoniyati koʻrib chiqiladi. Ushbu yoʻnalishda “Milliy investitsiya kompaniyasi”ni tashkil etish ham nazarda tutilgan. Tuzilmaning asosiy vazifasi investitsiyaviy konsalting, sarmoyalarni boshqarish va jalb qilish, anderrayting boʻyicha xizmat koʻrsatish, moliyaviy aktivlarni boshqarish va xususiylashtirish, xalqaro obligatsiyalarni joylashtirishga koʻmaklashish singari yoʻnalishlardan iborat boʻladi.
Strategiya doirasida kapital bozorini muvofiqlashtiruvchi organning institutsional salohiyatini mustahkamlash yoʻllari ham koʻrsatib oʻtilgan. Xususan, Markaziy bank hamda Moliya vazirligi tarkibidagi qimmatli qogʻozlar bozori bilan bogʻliq faoliyatni amalga oshiradigan tegishli boʻlinmalar va Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi zimmasidagi vazifalarni aniq belgilash taklif qilinmoqda. Bu strategiyada belgilangan vazifalarni samarali va oʻz vaqtida amalga oshirishga xizmat qiladi.
“2020-2025-yillarga moʻljallangan kapital bozorini rivojlantirish strategiyasi”ni muvaffaqiyatli amalga oshirish orqali davlat qimmatli qogʻozlarini hisobga olgan holda erkin muomaladagi qimmatli qogʻozlar ulushini yalpi ichki mahsulotning 10 foizi, yaʼni ayni paytda 6 milliard dollarga yetkazish, bozorning barcha ishtirokchilari uchun aniq qoidalar joriy etish va investorlar huquqlarini ishonchli himoyalash, “Frontiermarkets” xalqaro indekslariga qoʻshilish, sarmoya bozori orqali Oʻzbekistonga kiritiladigan xorijiy investitsiyalar miqdorini sezilarli darajada oshirish, iqtisodiyotning bank sektoriga bogʻliqligini, davlatning bank sektoridagi ishtirokini kamaytirish, yashirin aylanmadagi qoʻshimcha mablagʻlarni iqtisodiyotga jalb qilish va pirovardida Oʻzbekiston iqtisodiyotining jadal surʼatlarda oʻsishini taʼminlash kabi muhim va dolzarb masalalarni hal etish maqsad qilingan.
Taqdimot doirasida Agentlik tomonidan audit, soliq, tranzaksiyalarni qoʻllab-quvvatlash va konsalting sohasida jahonda yetakchi boʻlgan Buyuk Britaniyaning “Ernst & Young” xalqaro kompaniyasiga investitsion maslahatchi litsenziyasi topshirildi. Ushbu litsenziya kompaniyaga mahalliy aksiyadorlik jamiyatlariga qimmatli qogʻozlarni chiqarish, joylashtirish va muomalaga kiritish boʻyicha, qimmatli qogʻozlar bozori va ishtirokchilar holatini tahlil qilish va baholash yuzasidan maslahat berish imkonini beradi. Bundan tashqari, endilikda mazkur kompaniya tegishli kadrlarni qayta tayyorlash va mutaxassislar malakasini oshirish, shuningdek, qimmatli qogʻozlar bozorida mijozlar hisobotlarini tayyorlash bilan ham shugʻullanishi mumkin.

В Ташкенте 25 декабря состоялась презентация “Стратегии развития рынка капитала на 2020-2025 годы”.
В мероприятии, организованном Агентством по развитию рынка капитала Республики Узбекистан, участвовали представители министерств и ведомств, международных финансовых институтов, профессиональные участники рынка капитала, члены акционерных обществ.
Стратегия развития рынка капитала была подготовлена при поддержке ЕБРР и АБР с использованием рекомендаций консультантов BTA (Brian Taylor) и ISC (International Securities Consultancy). Она включает 5 направлений. В ходе презентаций руководство агентства и соответствующие специалисты представили подробные сведения об этих важных направлениях.
В частности, первый пункт стратегии посвящен увеличению спроса на ценные бумаги путем расширения и диверсификации базы инвесторов, а также повышения финансовой грамотности. При этом планируется упростить доступ иностранных инвесторов на рынок, укрепить защиту прав миноритарных инвесторов, совершенствовать закон об акционерных компаниях. Это поможет устранению барьеров в приобретении физическими лицами государственных ценных бумаг и созданию условий для приобретения ценных бумаг зарубежных эмитентов резидентами Узбекистана. Это посодействует развитию вторичного рынка государственных ценных бумаг и позволит узбекистанцам диверсифицировать свои инвестиции.
В рамках этого пункта также планируется активизировать совместную инвестиционную деятельность пенсионного фонда и страховых компаний.
В пункте, предусматривающем рост предложения новых финансовых продуктов путем увеличения количества эмитентов и улучшения корпоративного управления, основное внимание направлено на совершенствование процессов приватизации. При этом в целях внедрения новых финансовых продуктов будет обеспечена диверсификация видов доступных облигаций.
В проекте стратегии отдельное внимание уделяется совершенствованию законодательства, правового регулирования и надзора. В связи с этим предлагается разработка проектов единого Закона “О рынке капитала”, предусматривающего унификацию всех нормативно-правовых актов в области регулирования рынка ценных бумаг, Закона “Об Агентстве по развитию рынка капитала” для четкой регламентации деятельности агентства на основе международных стандартов и принципов Международной комиссии по ценным бумагам (IOSCO).
В развитии рынка капитала важное значение имеет улучшение инфраструктуры. При этом предлагается создание самостоятельно регулируемого негосударственного объединения профессиональных участников рынка капитала.
Вместе с тем будут рассмотрены возможности улучшения биржевой инфраструктуры, в частности, оптимизации деятельности фондовой биржи, организаторов торгов, объединения контрольных пакетов на местных и зарубежных фондовых биржах. В этом направлении предусматривается создание Национальной инвестиционной компании. Основными ее задачами будут инвестиционно-консалтинговые услуги, управление инвестициями, а также их мобилизация, предоставление андеррайтинговых услуг, управление финансовыми активами, содействие приватизации и размещению международных облигаций и другое.
В рамках стратегии также рассмотрены пути укрепления институционального потенциала регулятора рынка капитала. В частности, предлагается четко разграничить функции между структурными подразделениями Центрального банка и Министерства финансов, связанные с рынком ценных бумаг. Вместе с тем конкретное определение целей работы Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистан будет способствовать эффективной и своевременной реализации задач, предусмотренных в стратегии.
Путем успешной реализации “Стратегии развития рынка капитала на 2020-2025 годы” предусматриваются доведение доли ценных бумаг, находящихся в свободном обращении, с учетом государственных ценных бумаг до 10 процентов от ВВП (6 млрд долларов), внедрение точных правил для всех участников рынка и надежная защита прав инвесторов, включение в международные индексы “frontiermarkets”, обеспечение значительного роста иностранных инвестиций в Узбекистан через рыно
к капитала, сокращение зависимости экономики от банковского сектора и присутствия в нем государства, привлечение в экономику дополнительных средств из теневого оборота и в итоге – обеспечение роста экономики Узбекистана более быстрыми темпами.
В рамках презентации агентством вручена лицензия инвестиционного консультанта международной компании “Ernst & Young” (Великобритания), являющейся мировым лидером в сфере аудита, налогов, поддержки транзакций и консалтинга. Эта лицензия позволит компании предоставлять консультации местным акционерным обществам по выпуску ценных бумаг, их размещению и введению в обращение, анализу и оценке состояния рынка ценных бумаг и его участников. Кроме того, отныне данная компания может заниматься переподготовкой соответствующих кадров и повышением квалификации специалистов, а также подготовкой отчетов клиентов на рынке ценных бумаг.