O‘zbekistonda ilk bor “Open Data Week Uzbekistan – 2019” ochiq ma'lumotlar haftaligi o‘tkazildi
Shu yil 13–20-dekabr kunlari yurtimizda birinchi marta ochiq ma'lumotlar haftaligi – “Open Data Week Uzbekistan – 2019” bo‘lib o‘tdi.
Poytaxtimizda tashkil etilgan mazkur haftalik doirasida turli tadbir va uchrashuvlar, tanlovlar o‘tkazildi. Jumladan, “Open Data Day Tashkent – 2019”, “Open Data Challenge” xakatoni, “Data jurnalistika” bo‘yicha tanlov, “Biznes, tadqiqot va ijtimoiy innovatsiyalar uchun ochiq ma'lumotlar” mavzusida seminar-trening, davlat sektorida ma'lumotlarni boshqarish bo‘yicha o‘quv seminari, ochiq ma’lumotlar, standartlar va ma'lumotlarni anonimlashtirish hamda ma'lumotlarni boshqarish strategiyasi bo‘yicha master-klasslar tashkil etildi.
“Open Data Week Uzbekistan – 2019” haftaligi doirasidagi tadbirlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan Jahon banki, YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori va BMTning Taraqqiyot Dasturi qo‘llab-quvvatlashi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyihalarni boshqarish milliy agentligi ishtirokida o‘tkazildi.

«Open Data Week Uzbekistan 2019» was held for the first time in Uzbekistan on December 13-20
«Open Data Week Uzbekistan 2019» was held for the first time in Uzbekistan on December 13-20, and it will encompass 7 events in Tashkent city.
As part of this week, various events, meetings and competitions were held. In particular, training seminars “Open Data Day Tashkent-2019”, a hatacon “Open Data Challenge”, “Data journalism”, a training seminar “Open data for business, research and social innovation”, a seminar on public data management, open data standards and workshops on data anonymization, as well as data management strategies were organized.
The events within the framework of “Open Data Week Uzbekistan 2019” were organized by the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics with the support of the World Bank, the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan and UNDP with the participation of the National Project Management Agency under the President of the Republic of Uzbekistan.