O‘zbekistonda ilk bor “Open Data Week Uzbekistan – 2019” ochiq ma'lumotlar haftaligi o‘tkazildi
Shu yil 13–20-dekabr kunlari yurtimizda birinchi marta ochiq ma'lumotlar haftaligi – “Open Data Week Uzbekistan – 2019” bo‘lib o‘tdi.
Poytaxtimizda tashkil etilgan mazkur haftalik doirasida turli tadbir va uchrashuvlar, tanlovlar o‘tkazildi. Jumladan, “Open Data Day Tashkent – 2019”, “Open Data Challenge” xakatoni, “Data jurnalistika” bo‘yicha tanlov, “Biznes, tadqiqot va ijtimoiy innovatsiyalar uchun ochiq ma'lumotlar” mavzusida seminar-trening, davlat sektorida ma'lumotlarni boshqarish bo‘yicha o‘quv seminari, ochiq ma’lumotlar, standartlar va ma'lumotlarni anonimlashtirish hamda ma'lumotlarni boshqarish strategiyasi bo‘yicha master-klasslar tashkil etildi.
“Open Data Week Uzbekistan – 2019” haftaligi doirasidagi tadbirlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan Jahon banki, YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori va BMTning Taraqqiyot Dasturi qo‘llab-quvvatlashi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyihalarni boshqarish milliy agentligi ishtirokida o‘tkazildi.

13-20 декабря в Узбекистане впервые была проведена неделя открытых данных «Open Data Week Uzbekistan 2019»
2019-12-25 | Общество
13-20 декабря в Узбекистане впервые прошла Неделя открытых данных «Open Data Week Uzbekistan 2019», которая охватила 7 мероприятий в городе Ташкенте.
В рамках этой недели были проведены различные мероприятия, встречи и конкурсы. В частности, были организованы семинары – тренинги “Open Data Day Tashkent-2019”, хатакон “Open Data Challenge”, “Data журналистика”, учебный семинар “Открытые данные для бизнеса, исследований и социальных инноваций”, семинар по управлению данными в государственном секторе, открытые данные, стандарты и мастер-классы по анонимизации данных, а также стратегии управления данными.
Мероприятия в рамках Недели "Open Data Week Uzbekistan-2019" были проведены Государственным комитетом Республики Узбекистан по статистике при поддержке Всемирного банка, координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане и программы развития ООН, а также при участии Национального агентства по управлению проектами при Президенте Республики Узбекистан.