Parlament quyi palatasida xalqaro kuzatuvchilar bilan uchrashuv o‘tkazildi
2019-yil 24-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida mamlakatimizda parlamenti va mahalliy Kengashlar saylovida qatnashgan xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlar vakillaridan iborat kuzatuvchilar bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv avvalida mehmonlarga Oliy Majlis Qonunchilik palatasining faoliyati, parlament quyi palatasining fraktsiyalari va qo‘mitalari ish uslublari xususida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, yurtimizda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilib, hayotga samarali tatbiq etilayotgan 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi asosida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar to‘g‘risida so‘zlab berildi.
O‘z o‘rnida, yurtimizda kuni kecha yakuniga yetgan yirik siyosiy tadbir — parlament va mahalliy Kengashlarga o‘tkazilgan saylov mavzusi uchrashuvning eng asosiy mavzusi bo‘ldi.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksi asosida, ochiq-oshkora, shaffof tarzda, demokratik tamoyillarga mos o‘tkazilgan saylov mamlakat taraqqiyotining yangi bosqichida muhim ahamiyat kasb etadi.  Shu jihatdan saylov qonunchiligining mustahkam asosi bo‘lib xizmat qilgan O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksi, uning mazmun-mohiyati, ahamiyati, mazkur hujjatda o‘z ifodasini topgan yangiliklar ishtirokchilarning e’tirofiga sazovor bo‘ldi.
O‘z navbatida, xalqaro kuzatuvchilar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining Saylov kodeksini ishlab chiqishda xalqaro tashkilotlarning taklif va tavsiyalari inobatga olingani, shuningdek, ilg‘or xalqaro tajribalar imlementatsiya qilinganiga ijobiy baho berildi. Shuningdek, O‘zbekistonning saylov qonunchiligini yanada tamomillashtirish borasidagi dadil qadamlari, bu boradagi amaliy sa’y-harakatlari diqqatga molik ekani qayd etildi.
Uchrashuv davomida yurtimizda kechgan saylov jarayonlari yuqori saviyada tashkil etilgani, yangi siyosiy texnologiyalardan unumli foydalanilgani, aholining siyosiy madaniyati yuksalib borayotgani, xususan, ilk bor ovoz berayotgan yoshlarning faolligi kuzatilgani ta’kidlab o‘tildi. Ayniqsa, jismoniy imkoniyati cheklangan saylovchilarga yaratilayotgan sharoitlar e’tiborga molik ekani qayd etildi.
Xalqaro kuzatuvchilar mamlakatimizning turli hududlaridagi saylov okruglari hamda uchastkalarida o‘z missiyasini bajarish chog‘ida guvohi bo‘lgan, o‘rganishga arzigulik holatlar haqida ham to‘xtalib o‘tdilar.

В нижней палате парламента состоялись встречи с международными наблюдателями
24 декабря 2019 года в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча с международными наблюдателями, принявших участие на выборах в парламент и местные Кенгаши.
В начале встречи гостям представлена подробная информация о деятельности Законодательной палаты Олий Мажлиса, методах работы фракций, комитетов нижней палаты парламента.
А также говорилось о реализованных широкомасштабных реформах инициированных Президентом страны Шавкатом Мирзиёевым на основе Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 -2021 годах.
В свою очередь основной темой встречи стало недавно прошедшее на днях политическое событие — выборы в парламент и местные Кенгаши.
Как отмечалось, прошедшие выборы на основе Избирательного кодекса Республики Узбекистан в соответствии с принципами демократии,   открытости, гласности и прозрачности, имеют значимую роль в новом этапе развития страны .
С этой точки зрения Избирательный кодекс послужил прочной основой избирательного законодательства. Внимание участников заслужили суть и значение, а также новшества нашедшие свое отражение в данном документе.
Наряду с этим дана позитивная оценка учету рекомендаций и предложений международных организаций, имплементации передового зарубежного опыта в разработке Избирательного кодекса Узбекистана. Отмечалось, что заслуживают внимания смелые шаги Узбекистана в улучшении избирательного законодательства, и практические меры в этом направлении.
В ходе встречи подчеркивалось, что процесс выборов был организован на высоком уровне, рационально использованы новые политические технологии, повышается политическая культура населения, в частности, наблюдалась активность молодежи, голосующих в первый раз. Отдельно отмечались условия, созданные для избирателей с физически ограниченными возможностями.
Международные наблюдатели упомянули о значимых случаях для изучения в ходе выполнения своей миссии в округах и участках разных регионов страны.
В рамках диалога прошедшем в конструктивном духе взаимопонимания международные наблюдатели посетили зал пленарного заседания Законодательной палаты Олий Мажлиса, а также ознакомились с деятельностью музея парламента.