O‘zbekiston-Xitoy “B2B” muzokaralari bo'lib o'tdi
Joriy yilning 24-dekabr kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat Palatasi va Xitoyning Sin'szyan-Uyg‘ur avtonom rayoni tijorat departamenti bilan hamkorlikda respublikamizdan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini Xitoyga eksport qilish bo‘yicha “O‘zbekiston-Xitoy” biznes forumi va “B2B” formatidagi muzokaralar bo'lib o‘tdi.
Ushbu tadbirda Xitoy tomonidan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari savdosi bilan shug‘ullanuvchi 25 ta kompaniya rahbarlari va vakillari,  O‘zbekiston tomonidan esa qishloq xo‘jaligi  mahsulotlarini yetishtiruvchi, qayta ishlovchi va eksport qiluvchi 50 dan ortiq mahalliy tadbirkorlik sub'ektlari vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Xitoy delegasiyasi vakillari yurtimizning qishloq xo‘jaligi sohasidagi salohiyati, eksport imkoniyatlari va bu sohadagi istiqbolli rejalari bilan yaqindan tanishdilar.
Tadbir davomida ikki davlat ishbilarmon doiralari yurtimizdan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini Xitoyga yetkazib berish bo‘yicha muzokaralar olib bordilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekisiton va Xitoy ishbilarmon doiralari o‘rtasida respublikamizdan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha qator bitim va kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, 23-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi  Savdo sanoat palatasida  Xitoyning Shinjon-Uyg‘ur avtonom tumani tijorat departamenti delegasiyasi hamda Savdo-sanoat palatasi vakillari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda qishloq xo‘jaligi bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, O‘zbekistondan Xitoyga qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha hamkorlik aloqalarini, hamkorlar o‘rtasida aloqalarni o‘rnatish, meva-sabzavot mahsulotlari klasterlarini tashkil etish kabi masalalar muhokama etilgan edi.

The Uzbek-Chinese business forum and B2B meetings were held with the business circles of the two countries
2019-12-25 | Economics
On December 24, 2014, the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan together with the Trade Department of the Xinjiang Uygur Autonomous region held an Uzbek-Chinese business forum and B2B negotiations on agricultural exports.
The event was attended by heads and representatives of 25 Chinese companies selling agricultural products, and more than 50 representatives of local businesses involved in the production, processing and export of agricultural products in Uzbekistan.
During the meeting, the Chinese delegation got acquainted with the agricultural potential of our country, export opportunities and long-term plans in this area.
During the event, business circles of the two countries held negotiations on the supply of agricultural products from our country to China.
Following the meeting, a number of agreements were reached between the business circles of Uzbekistan and China on the supply of agricultural products from the republic.
Also on December 23, a meeting was held in the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan with a delegation of the Ministry of Trade of the Xinjiang Uygur Autonomous Region of China and representatives of the Chamber of Commerce and Industry where issues of bilateral cooperation in the field of agricultural exports from Uzbekistan to China, establishing contacts between partners and creating clusters of fruits and vegetables were discussed.