Moskva-Andijon-Moskva yo‘nalishidagi reyslar amalga oshirila boshlandi
“Andijon” xalqaro aeroporti davomli tanaffusdan so‘ng “Uzbekistan Airports” AJ sa'y-harakatlari bilan o‘z faoliyatini qayta tiklamoqda.
O‘zbekiston Respublikasi aviatsion hukumati tomonidan olingan ruxsatga muvofiq, joriy yilning 22-dekabridan Rossiyaning “IrAero” aviakompaniyasi “Superjet-100” samolyotida Moskva-Andijon-Moskva yo‘nalishidagi reyslarni amalga oshira boshladi. “IrAero” – Rossiya Federatsiyasining 1999-yilda asos solingan aviakompaniyasi. Aviakompaniya muntazam ravishda butun Rossiya hamda yaqin xorijiy mamlakatlar hududlari bo‘ylab yo‘lovchilarni tashish bilan shug‘ullanadi.
Farg‘ona vodiysining transport tarmoqlaridan biri hisoblangan Andijon aerodromi 1954-yilda qurilgan. Oxirgi muntazam reys – Andijon-Toshkent yo‘nalishida o‘tgan yilning oktyabr oyida VS Boeing-757 havo kemasida amalga oshirilgan. “Uzbekistan Airports” AJ Transport vazirligi hamda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi hukumati tomonidan xorijiy sayyohlarni respublikaga jalb qilishga doir qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston aeroportlariga aviareyslar sonini oshirish hamda parvozlar geografiyasini kengaytirish bo‘yicha faol ishlashda davom etadi.

Запущены рейсы Москва-Андижан-Москва
Международный аэропорт «Андижан» после продолжительного перерыва усилиями АО «Uzbekistan Airports» возобновляет свою деятельность.
В соответствии с полученным разрешением со стороны авиационных властей Республики Узбекистан с 22 декабря российская авиакомпания «ИрАэро» приступила к выполнению рейсов по маршруту Москва-Андижан-Москва на воздушных судах «Суперджет-100». «ИрАэро» – российская авиакомпания, основанная в 1999 году. Авиакомпания регулярно выполняет перевозки по всей территории Российской Федерации и в странах ближнего зарубежья.
Аэродром Андижана, являющийся одним из древнейших транспортных узлов Ферганской долины, был построен в 1954 году. Последний регулярный рейс по маршруту Андижан-Ташкент был осуществлен на ВС Boeing-757 в октябре прошлого года. АО «Uzbekistan Airports» в сотрудничестве с Министерством транспорта и Государственным комитетом по развитию туризма Республики Узбекистан в целях реализации поставленных задач со стороны правительства Узбекистана по привлечению иностранных туристов в республику будет продолжать активную работу по увеличению количества авиарейсов в аэропорты страны и расширению географии полетов.